کد خبر:262858
پ
دستمزد
کارشناس حوزه کار:

دستمزدهای کارگران باید متناسب با واقعیت‌های روز جامعه تعیین شود

کارشناس حوزه کار معتقد است، دستمزدهای کارگران باید متناسب با واقعیت‌های روز جامعه تعیین شود.

کارشناس حوزه کار معتقد است، دستمزدهای کارگران باید متناسب با واقعیت‌های روز جامعه تعیین شود.

 

*** افزایش حقوق چه زمانی اتفاق می افتد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید نجف در خصوص پیشنهاد افزایش ۳۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد:

اگر در سال جاری ۳۵ درصد حقوق کار‌گران را افزایش بدهیم از نظر من افزایشی صورت نگرفته است چون در طول سال قیمت بسیاری از کالاها دچار تغییر شد و در برخی اقلام مصرفی رشد ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی داشتیم، لذا ۳۵ درصد، افزایش مزد محسوب نمی‌شود.

 

وی در ادامه افزود:

افزایش حقوق و دستمزد زمانی اتفاق می‌افتد که بالاتر از میانگین تورم اعلامی بانک مرکزی یا مرکز آمار در سال جاری باشد، بنابراین در شرایطی که قیمت‌ها در کف بازار کاملا مشهود و ملموس است باید متناسب با واقعیت‌های روز جامعه و بازار در مورد دستمزد کار‌گران تصمیم بگیریم.

 

*** سبد معیشت کارگران

 

نجف در راستای اصلاح ماده ۴۱ قانون کار، تاکید کرد:

مجلس تعریفی روشن و مشخص از اقلام سبد معیشت کارگران در دستور کار قرار دهد تا قابلیت جابجایی نداشته باشد چون تا وقتی محصولاتی که درون سبد معیشت خانوارهای کارگری قرار دارند تحت تاثیر نرخ تورم مشمول حذف و اضافه شوند، نمی‌توان تعریف درستی از هزینه‌های سبد معیشت ارائه کرد.

 

وی در عین حال دستکاری در اقلام مصرفی سبد معیشت را اجحاف به خانوارهای کارگری دانست و گفت:

بعضا طی سال‌های گذشته شاهد این رویه بودیم که با تغییر چند قلم کالا در سبد معیشت که درصد رشد بالایی داشتند و جایگزین کردن آن‌ها با اقلامی کم مصرف که از درصد رشد کمتری برخوردار بودند، میانگین کل هزینه سبد معیشت کارگ‍ران به شدت تحت تاثیر قرار می‌گرفت و کاهشی می‌شد در حالی که سبد معیشت، ملاک اصلی تعیین دستمزد کا‌رگران برای یک سال به شمار می‌رود و نباید با دستکاری در آن، حقوق کارگران را دستخوش تغییر کنیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تدوین ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشترک با وزارت راه و شهرسازی

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

هدفگذاری برای افزایش سهم بار در شبکه ریلی به ۱۰۰ میلیون تن در سال

 

 

*** تغییر قیمت اقلام مصرفی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه کار در پایان با اشاره به اظهار ناتوانی برخی کارفرمایان در پرداخت حقوق و دستمزد بیشتر به کارگران، اظهار داشت:

برخی کارفرمایان موعد تعیین دستمزد که می‌شود اعلام می‌کنند که اگر حقوق کا‍‌رگران بیشتر شود ریزش نیروی کار اتفاق می‌افتد در حالی که همین کارفرماها در سال جاری در مورد اجناس خود قیمت‌های جدیدی وضع کردند و دیدیم که چند نوبت نرخ مواد شوینده، محصولات بهداشتی، روغن و لبنیات و چند قلم کالای دیگر مشمول تغییر قیمت شدند.

در شرایطی که بسیاری از اقلام مصرفی از سوی کارفرمایان مشمول تغییر قیمت شده شایسته است که کارگران کارخانه‌ها هم از سود تولید و فروش سهم داشته باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول