کد خبر:262909
پ
بهمن عبدالهی
رئیس اتاق تعاون ایران:

چه اقداماتی در بهبود روند معاملات بورس تاثیرگذار هستند؟

رئیس اتاق تعاون ایران، اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس را تشریح کرد.

رئیس اتاق تعاون ایران، اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس را تشریح کرد.

 

*** عواملی موثر بر افت پرشتاب شاخص بورس در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهمن عبدالهی به اقدامات شورای عالی بورس در بهبود معاملات و کاهش روند اصلاحی شاخص بورس اشاره کرد و اظهار داشت:

شورای عالی بورس از شرح وظایف مشخص و معلومی برخوردار است و تاکنون براساس تکالیفی که بر عهده داشته همه وظایف خود را انجام داده است.

شورای عالی بورس گاهی با برگزاری سه جلسه در طول یک هفته تلاش کرده است تا برخی از تصمیم‌ها را برای بهبود روند بازار اتخاذ و تکالیف قانونی خود را انجام دهد.

مشکلاتی که در بورس در چند ماه اخیر ایجاد شده، ناشی از مکانیزم عملکرد حاکم در بورس و شورای عالی بورس نبوده است بلکه براساس مطالب و مسائل بیرون از شورای عالی بورس و شامل متغیرهای خارج از اختیارات و اراده خارج از بورس بوده است.

 

رییس اتاق تعاون ایران به عواملی که زمینه افت پرشتاب شاخص بورس در بازار را فراهم کرده اشاره کرد و گفت:

برخی از اقدامات مسئولان کشور، اظهار نظرهای سیاسی و همچنین عدم انجام برخی از اقدامات که باید برای بهبود عملکرد بازار در دستور کار قرار می‌گرفت، بازار را تا این حد وارد مدار نوسان کرده است.

برخی از مسئولان اعلام کرده‌اند که شورای عالی بورس باید برای بهبود روند معاملات بازار وارد عمل شود، در حالی که این شورا در طول این مدت در درون میدان بوده و همیشه تلاش کرده است تا از ایجاد شرایط فعلی در بازار خودداری کند اما عواملی که در روند اصلاحی بازار دخیل بودند خارج از اراده شورای عالی بورس بود.

 

*** اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس

 

عبدالهی به اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود:

یکی از مهمترین اقداماتی که باید انجام شود تا آرامش به بازار بازگردد و شاهد کاهش تلاطم ایجاد شده در معاملات بورس باشیم، جلوگیری از دخالت‌های افراد غیرمسئول در بورس و خودداری از اظهار نظرها و پیشنهادهایی است که بدون توجه به تبعات آن مطرح می‌شود.

در چند وقت اخیر اقدام‌های نامتعارفی در زمینه نرخ ارز و پیش‌بینی‌ها برای نرخ دلار انجام شد که به شدت بر التهاب بازار دامن زد.

اگر برای مدتی از چنین اقدام‌هایی اجتناب و اجازه داده شود بازار به مسیر خود ادامه دهد و شورای عالی بورس به وظایف خود عمل کند تا حد زیادی از التهاب حاکم در معاملات بازار کاسته خواهد شد.

 

وی به ورود منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره و خاطرنشان کرد:

همچنین باید حمایت‌هایی که در زمینه ورود منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه وعده داده شده بود به مرحله اجرا برسد، زیرا در اجرای این اقدام تا حد کمی عمل شد و مبلغ بسیار اندکی وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شد.

یک دهم از مبلغ وعده داده شده و به رقم یک هزار میلیارد تومان وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شد؛ بنابراین اگر باقی پول وارد این صندوق شود به طور حتم تاثیر مثبت خود را بر بازار خواهد گذاشت.

 

*** جلوگیری از اقدامات تخریب‌کننده در بازار

 

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه عمده حقوقی‌هایی که در دستگاه دولتی هستند باید از انجام برخی اقدامات تخریب‌کننده در بازار جلوگیری کنند، تصریح کرد:

حقوقی‌ها در زمان صعود بازار اقدام به عرضه می‌کنند و در زمانی که قیمت‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند تصمیم به خرید می‌گیرند که این موضوع به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زمینه ریزش معاملات بورس را فراهم می‌کند.

عدم اظهار نظرهای غیرکارشناسی توسط افراد غیر مسئول، جلوگیری از ایجاد جو بی مورد در زمینه نرخ ارز، تحقق وعده‌های مطرح شده برای واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه و خودداری از اقدامات منفعت طلبانه و سودجویانه توسط حقوقی‌هایی که در اختیار نهادهای دولتی هستند به طور حتم فضای بازار را بهبود می‌بخشد و در آینده نزدیک شاهد رشد و روند صعودی معاملات بورس خواهیم بود.

 

*** عارضه‌ای به نام حضور افراد نا آشنا در بورس

 

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه یکی از عارضه‌ای که در چند ماه اخیر در بازار سرمایه شاهد بودیم، حضور افراد ناآشنا به بازار سرمایه و فرآیندهای حاکم در این بازار بود، گفت:

برخی از دلایل مختلف مانند رکود موجود در سایر بازارها، رشد غافلگیرکننده شاخص بورس، تشویق مسئولان برای حضور در بورس باعث ورود حجم گسترده‌ای از مردم به بورس شد در حالی که هیچ آشنایی و تخصصی با این بازار نداشتند.

این افراد به محض ایجاد کوچکترین نوسانی در بازار به سرعت اقدام به عرضه و فروش سهام خود در بازار می‌کردند که این موضوع زمینه افزایش وضع نا به سامان بازار را افزایش داد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تدوین ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه مشترک با وزارت راه و شهرسازی

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

هدفگذاری برای افزایش سهم بار در شبکه ریلی به ۱۰۰ میلیون تن در سال

 

 

*** توصیه به سهامداران

 

عبدالهی خطاب به سهامداران، تصریح کرد:

سهامداران خرد که اندوخته خود را وارد بازار کردند باید صبر کنند زیرا به طور حتم در بازار از این دوران عبور می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم این روند در بازار دائمی باشد.

مجموعه دستگاه‌های حاکمیتی در سه قوه به دنبال حمایت از بازار هستند تا وضعیت عادی به بازار بازگردد، بنابراین می‌توان اعلام کرد که در هفته‌های آینده شاهد بهبود وضعیت بازار و کاهش نوسان در معاملات بورس خواهیم بود.

 

*** تهدید سرمایه میلیون‌ها سهامدار در بورس با قیمت‌گذاری دستوری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس اتاق تعاون ایران در پایان با اشاره به مطرح شدن بحث قیمت‌گذاری دستوری و تاثیر آن بر معاملات بازار، اظهار داشت:

یکی از موضوعاتی که در هفته‌های اخیر بر بهم ریختگی بازار سهام تاثیر داشت، بحث قیمت‌گذاری دستوری فولاد بود که با این رویکرد، زمینه تشدید نوسان در بازار فراهم شد.

زمانی که قرار است مسئولان تصمیماتی مانند قیمت‌گذاری را اتخاذ کنند که آن تصمیم، علاوه بر عملکرد تولیدکنندگان بر سهام شرکت‌ها نیز اثر می‌گذارد، باید با حساسیت و کار کارشناسی بیشتری عمل شود.

گاهی ممکن است اتخاذ یک تصمیم که شاید در ابتدا سطحی به نظر برسد، سرمایه میلیون‌ها سهامدار را به خطر اندازد و از این رو به نظر می‌رسد برای اجرای چنین تصمیمات مهمی با افراد خبره و همچنین شورای عالی بورس مشورت شود تا دیگر شاهد اثرات منفی اینگونه اقدامات بر بازار نباشیم.

اجرای قیمت‌گذاری دستوری در بازار سهام و کالا تفاوتی ندارد بلکه باید مسئولان مراقب باشند تا با تصمیمات دقیق و کارشناسی خود از بازار سرمایه و سهامداران و همچنین تولید کشور حمایت کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول