کد خبر:263097
پ
سازمان صنایع کوچک
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

گام بلند سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در راستای جهش تولید/ انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شورای هماهنگی بانک‌ها

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در راستای جهش تولید و  به منظور راه‌اندازی طرح‌ها و واحدهای صنعتی تحت تملک بانک‌های عامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تفاهم‌‌نامه همکاری با شورای هماهنگی بانک‌ها منعقد کرد.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در راستای جهش تولید و  به منظور راه‌اندازی طرح‌ها و واحدهای صنعتی تحت تملک بانک‌های عامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تفاهم‌‌نامه همکاری با شورای هماهنگی بانک‌ها منعقد کرد.

 

*** گام بلند سازمان صنایع کوچک در راستای جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنابع، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شورای هماهنگی بانک‌ها به منظور راه‌اندازی طرح‌ها و واحدهای صنعتی تحت تملک بانک‌های عامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تفاهم‌نامه‌ همکاری امضاء کردند.

 

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در این تفاهم‌نامه متعهد شده‌ است در صورت اعلام بانک مبنی بر عدم انجام تعهدات از سوی سرمایه‌گذار یا اشخاص معرفی شده از طرف بانک‌ها منطبق با تبصره (۸) ماده (۱) قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی و کاهش هزینه‌های طرح مصوب سال ۸۶ و تصویب نامه شماره ۹۶۲۲۳٫ت۵٫۵۴۳۵۹ مورخ ۱۳۹۶٫۰۸٫۰۶ هیئت وزیران، نسبت به موافقت با جانشینی بانک عامل پس از طی مراحل اداری و مالی توسط شرکت شهرک‌های صنعتی استان اقدام نماید.

این سازمان همچنین نسبت به هدایت سرمایه‌گذاران جدید و متقاضیان سرمایه‌گذاری به انتخاب واحد از فهرست واحدهای صنعتی تملیک شده اقدام خواهد کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

دولت هرچه سریعتر پرونده‌های بازگشت ارز صادراتی را تعیین تکلیف کند

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

 

 

*** واگذاری واحدهای تملیک شده به سرمایه‌گذاران جدید

 

بانک‌های دولتی و نیمه دولتی عضو شورای هماهنگی بانک‌ها نیز بر اساس این تفاهم‌نامه، اقاله واحد تملیک شده به ذینفع اصلی با پرداخت اولیه ۱۰ درصد و اقساط ۵ ساله با دوره تنفس حداقل ۶ ماه برای باز فعال شدن واحدها و در غیر این صورت واگذاری به سرمایه‌گذاران جدید به ‌صورت اجاره به شرط تملیک را تسهیل خواهند کرد.

همچنین در صورت برگزاری حداقل دو مرحله فرآیند مزایده برای واحدهای تملیک شده از سوی بانک‌ها و عدم مراجعه متقاضی، بانک به منظور تسریع و تسهیل در تعیین تکلیف این واحدها، پس از کسب تکلیف از مراجع قانونی، واگذاری آن‌ها به سرمایه‌گذاران جدید را از طریق مذاکره و توافق طرفین به انجام می‌رساند.

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شورای هماهنگی بانک‌ها تا پایان سال ۱۴۰۲ معتبر و با توافق و تراضی طرفین قابل تمدید خواهد بود.

 

*** تسهیل شرایط اقاله واحدهای تولیدی تملیک شده

 

در این تفاهم‌نامه همکاری که به امضای علی رسولیان معاون وزیر، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و محمد رضا حسین‌زاده رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها رسیده است، شرایط اقاله واحدهای تولیدی تملیک شده به ذینفع اصلی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تسهیل شد.

 

*** معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک / تسهیل شرایط اقاله واحدهای تولیدی تملیک شده 

 

در همین راستا معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خصوص تسهیل شرایط اقاله واحدهای تملیک شده به ذینفع اصلی برای سرعت‌بخشی به بازفعالسازی واحدهای تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، اظهار کرد:

در پی انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این سازمان با شورای هماهنگی بانک‌ها که با هدف راه‌اندازی مجدد طرح‌ها و واحدهای صنعتی تحت تملک بانک‌های دولتی و نیمه دولتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به امضاء رسید، شرایط اقاله واحدهای تولیدی تملیک شده به ذینفع اصلی تسهیل شد.

 

اصغر مصاحب پیرامون نحوه پرداخت امکان اقاله واحدهای تملیک شده به ذینفع اصلی، تصریح کرد:

بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه، امکان اقاله واحدهای تملیک شده به ذینفع اصلی با پرداخت اولیه ۱۰ درصد و اقساط ۵ ساله با دوره تنفس حداقل ۶ ماه برای بازفعال‌سازی و راه‌اندازی مجدد طرح‌ها و واحدهای صنعتی تحت تملک بانک‌های عامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مهیا شده است.

 

*** دغدغه‌های واحدهای تملک شده توسط بانک‌های جانشین

 

وی  درباره یکی از دغدغه‌های واحدهای تملک شده توسط بانک‌های جانشین، عنوان کرد:

عدم صلاحیت سرمایه‌گذاران جدید و رویکرد صرفاً سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های نامولد بود که بر اساس تفاهم صورت گرفته، این امکان برای شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها فراهم شد تا سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و پیشینه فعالیت در بخش تولید به سیستم بانکی به‌ عنوان سرمایه‌گذار جدید معرفی شوند.

 

*** ایجاد اشتغال

 

عضو هیئت مدیره و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران پیرامون ایجاد اشتغال جدید برای حدود ۲۳ هزار نفر با واگذاری طرح و واحدهای تولیدی به سرمایه‌گذاران جدید، اظهار داشت:

در حال حاضر ۱۷۶۲ طرح و واحد صنعتی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تحت جانشینی بانک‌های عامل می‌باشند که از این تعداد ۱۱۳۱ واحد غیرفعال و ۶۳۱ واحد فعال می‌باشند.

با اقاله و یا واگذاری طرح و واحدهای تولیدی به سرمایه‌گذاران جدید، اشتغال جدیدی در حدود ۲۳ هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ایجاد شود.

 

*** فعالیت‌های سازمان صنایع کوچک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۸۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی در حال بهره‌برداری، ۷۸ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فنآوری، ۳۸ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌‌افزاری، ۹۰ هزار و ۷۴ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۶ هزار و ۸۲۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۷۸ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۴۱ هزار و ۵۵۸ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول