کد خبر:262606
پ
سیمان
مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت:

۳ علت گرانی سیمان/ آرامش به بازار سیمان باز می‌گردد

مدیرکل نظارت بر کالاهای معدنی سازمان حمایت، ۳ علت گرانی سیمان را تشریح کرد.

مدیرکل نظارت بر کالاهای معدنی سازمان حمایت، ۳ علت گرانی سیمان را تشریح کرد.

 

*** افزایشی نرخ فروش سیمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن اله یاری در مورد وضعیت قیمت سیمان در بازار، اظهار داشت:

علت نوسانات افزایشی نرخ فروش سیمان طی هفته‌های اخیر در بازار آزاد و فروش بالاتر از نرخ مصرف‌کننده با لحاظ ارزش افزوده و کلیه هزینه‌های قانونی (به عنوان مثال ۱۹۵,۰۰۰ ریال برای سیمان پاکتی تیپ ۲)، ناشی از بروز مشکلاتی از قبیل قطع برق توسط وزارت نیرو در اکثر کارخانجات به دلیل توزیع متناسب برق در سطح ملی و قطع گاز توسط وزارت نفت است.

 

مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت در ادامه، افزود:

از طرفی افزایش کرایه‌های حمل طی هفته‌های اخیر موجب کاهش حمل سیمان از سایر استان‌ها به استان‌های پرمصرف نظیر تهران و در نتیجه کمبود مضاعف در برخی مناطق و ایجاد بازار سیاه توسط عوامل سودجو و فرصت طلب و سبب تشدید سیر صعودی افزایش قیمت‌ها شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دستور وزیر صنعت برای اتخاذ تمهیدات لازم جهت تنظیم بازار شب عید

طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی بزودی در مجلس ارائه خواهد شد

۲ اصل مهم برای شکوفایی اقتصادی کشور

 

 

*** تشکیل ۳۱۵ میلیارد تومان پرونده تخلف سیمان

 

اله یاری در خصوص اینکه آیا سازمان حمایت نظارتی بر این بازار دارد، گفت:

از ابتدای سال جاری انواع محصولات پرمصرف همچون سیمان در زمره کالاهای اولویت‌دار و تحت بازرسی ویژه همکاران بازرس در سازمان‌های صنعت در سراسر کشور قرار داشته و در صورت مشاهده فروش بالاتر از نرخ‌های ابلاغی و یا احتکار، قطعاً برخورد قانونی با عوامل متخلف وفق قوانین تعزیرات حکومتی صورت می‌پذیرد.

در این زمینه طی ۱۰ ماه سال ۹۹ ماحصل نظارت مستمر بر بازار مصالح ساختمانی انجام تعداد ۷۹،۹۹۶ مورد بازرسی و تشکیل تعداد ۳،۲۹۶ فقره پرونده تخلف به ارزش ریالی ۳،۱۵۱،۵۸۲،۳۸۷،۸۹۴ (بیش از ۳۱۵ میلیارد و ۱۵۸ میلیون تومان) در سراسر کشور است.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

البته با توجه به انجام هماهنگی و انعکاس مکاتبات هشداری به وزارتخانه‌های نفت و نیرو، پیش بینی می‌شود طی هفته‌های آینده و با رفع مشکلات مشروحه و عادی شدن روند تولید و توزیع در کارخانجات سیمان، شاهد بازگشت آرامش به بازار و ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای این محصول و کمرنگ شدن نقش دلالان و عوامل فرصت طلب باشیم.

 

*** نحوه قیمت‌گذاری سیمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت در پایان در مورد قیمت‌گذاری دستوری سیمان، اظهار داشت:

در زمینه شرایط قانونی تعیین قیمت محصول سیمان لازم به ذکر است که کلیه مصالح ساختمانی و به ویژه انواع محصولات سیمان مشمول بند (ج) مصوبه شماره ۱۵۱۷۸۰ مورخ ۱۰/‏۰۶/‏۱۳۹۷‬ کارگروه تنظیم بازار کشور است.

بر این اساس واحدهای تولیدی مربوطه می‌توانند با رعایت ضوابط عمومی قیمت‌گذاری هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها و نیز رعایت سودهای عمده فروشی و خرده فروشی، راساً نسبت به تعیین قیمت فروش مربوطه اقدام کنند و این سازمان و سازمان صنعت استان‌ها در صورت مشاهده افزایش غیرمتعارف قیمت‌ها و یا دریافت شکایت، ضمن رسیدگی به موضوع، اقدام قانونی لازم را به عمل خواهند آورد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول