کد خبر:262623
پ
کارگر
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

کمیته دستمزد امروز برگزار می‌شود/ کارگران چشم انتظارند

بیست و هفتم بهمن ماه، کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار، جهت تعیین هزینه سبد معیشت به عنوان معیار محاسبه دستمزد کارگران، برگزار می‌شود.

بیست و هفتم بهمن ماه، کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار، جهت تعیین هزینه سبد معیشت به عنوان معیار محاسبه دستمزد کارگران، برگزار می‌شود.

 

*** برگزاری کمیته دستمزد 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طبق برآوردهای انجام شده، حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمه شده اصلی تأمین اجتماعی در کشور داریم که با احتساب خانواده‌های آنها دایره جمعیت کارگران به حدود ۴۸ میلیون نفر می‌رسد، از این رو تعیین دستمزد کارگران یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

همچنین از سویی دیگر با توجه به تبعات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر زندگی مردم، تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ از اهمیت بالایی برخوردار است.

بر این اساس، طبق ماده ۴۱ قانون کار، دو معیار اصلی تعیین دستمزد کارگران، نرخ تورم و سبد معیشت است.

با این حال با وجود اینکه تنها ۳۳ روز تا پایان سال باقی مانده و چند جلسه نیز برای تعیین سبد معیشت در کمیته دستمزد ذیل شورای عالی کار برگزار شده، اما هنوز عدد سبد معیشت از این جلسات استخراج نشده است.

طبق گفته نمایندگان کارگری شورای عالی کار، در جلسات قبلی گذشته کمیته دستمزد، دولت و کارفرمایان از محاسبات سبد معیشت سر باز زده‌اند، اما با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و لزوم تعیین دستمزد سال آینده، به نظر می‌رسد امروز دیگر هزینه‌های مربوط به سبد معیشت تعیین خواهد شد.

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** نرخ تورم 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لازم به ذکر است که نرخ تورم اعلامی از سوی مرکز آمار ایران برای ۱۲ ماه منتهی به دی ماه سال ۹۹ عدد ۳۲.۲ درصد را نشان می‌دهد؛ همچنین تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال ۹۸  (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۴۶.۲ درصد بوده است.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول