کد خبر:264121
پ
بهمن آرمان
معاون اسبق سازمان بورس:

نقش اساسی بازار سرمایه، تجهیز منابع مالی است

معاون اسبق سازمان بورس معتقد است، نقش اساسی بورس و بازار سرمایه تجهیز منابع مالی است.

معاون اسبق سازمان بورس معتقد است، نقش اساسی بورس و بازار سرمایه تجهیز منابع مالی است.

 

*** ۳ اقدام مهم در دوره مدیریت پیشین سازمان بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهمن آرمان با اشاره به ۳ اقدام مهم در دوره مدیریت پیشین بورس، اظهار کرد:

در مدیریت پیشین بورس، ۳ اقدام اساسی و تاریخی رخ داد.

۱- تصویب اخذ مجوز شورای عالی بورس مبنی بر تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه محور ۲- اخذ مجوز افزایش سرمایه شرکت‌ها به قیمت روز بازار ۳-بخشودگی مالیاتی سود سهام به افزایش سرمایه و تسریع در اجرای طرح‌های توسعه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس که این سه اقدام می‌تواند منشا اثرات مهمی در بورس و اقتصاد کشور شود

 

*** تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه محور

 

وی با اشاره به اثرات این ۳ اقدام، گفت:

تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه محور عملا ابزاری برای تغذیه بخش واقعی اقتصاد و انتقال منابع مالی به بخش‌های مولد اقتصاد است و اگر چنین امری در اجرای پروژه‌های بزرگ و زیرساختی مانند راه آهن، سدهای مخزنی، مسکن، شبکه‌های آبیاری نوین، آزادراه‌ها به کار گرفته شود نه تنها مردم سهام را به قیمت اسمی و بدون هیچ ریسکی خریداری خواهند کرد، بلکه در نهایت اشتغال و درآمد پایدار به وجود می‌آید که به دنبال خود کاهش تنش‌های اجتماعی و در نتیجه رشد اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

در عین حال بورس را از حالت قمارخانه فعلی خارج خواهد کرده و اداره آن به مراتب آسان تر از شرایط فعلی خواهد شد.

 

آرمان در ادامه افزود:

باید به این نکته توجه کرد که میزان تجهیز منابع از طریق بازار سرمایه علی‌رغم اینکه وزیر اقتصاد بدون ذکر جزئیات رقم آن را ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است که رقم بسیار اندکی است، به طوری که در سال ۲۰۱۹ حجم تجهیز منابع در بورس استانبول چیزی حدود ۶۳ میلیارد دلار بود.

در حالی که در همان زمان با محاسبه اوراق بدهی منتشر شده توسط دولت در بازار سرمایه، این رقم در ایران به بیشتر از ۵ میلیارد دلار نرسید.

 

*** افزایش سرمایه شرکت‌ها به قیمت روز بازار

 

استاد دانشگاه تهران در ادامه بررسی تاثیر ۳ اقدام مهم در دوره پیشین سازمان بورس، گفت:

مورد دوم افزایش سرمایه شرکت‌ها به قیمت روز بازار یا اصطلاحا (صرف سهام) بود.

در جهان امروز افزایش سرمایه شرکت‌ها به هیچ وجه بر مبنای قیمت اسمی انجام نمی‌شود و این باعث می‌شود سهامداران شرکت‌های موجود بدون اینکه هیچ سرمایه‌گذاری را انجام دهند و از طریق افزایش سرمایه به قیمت بازار، بسیار منتفع شوند، زیرا که سهام آن‌ها عملا دارای ساختار مالی قوی تری خواهد شد و این کار اجرای طرح‌های توسعه در شرکت‌‌های پذیرفته شده در بورس را شدیدا تقویت می‌کند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال

آغاز فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس در آینده‌ای نزدیک

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور

 

 

*** نقش اساسی بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اسبق سازمان بورس در پایان به بررسی اثرات اقدام سوم پرداخت و اظهار داشت:

این نکته بسیار مهم است که در سایر کشورها سود اختصاص داده شده به افزایش سرمایه و سرمایه‌گذاری مجدد مشمول مالیات نیست و از مالیات معاف است.

در حالی که در ایران این مشمول ۲۲٫۵ درصد مالیات است که عملا هیچگونه انگیزه‌ای در شرکت‌ها برای افزایش سرمایه و اجرای طرح‌های توسعه‌ای آن‌ها ایجاد نمی‌کند، بنابراین من به رئیس فعلی سازمان بورس و اوراق بهادار پیشنهاد می‌کنم که ضمن اصلاحات سطحی و جزئی و موقتی در بازار سرمایه، توجه بیشتر خودش را به ایفای نقش اساسی بورس و بازار سرمایه یعنی تجهیز منابع مالی معطوف کند.

همچنین رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار اولا باید در جلسات هیئت دولت شرکت کند و در نهایت بورس را به عنوان دماسنج و آیینه تمام نمای شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به سایر وزار بازتاب دهد.

در صورت نادیده گرفتن نقش کلیدی بازار سرمایه در اقتصاد ایران، بدون شک اصلاح ساختار به هیچ وجه امکان پذیر نیست و اصلاحات سطحی، جزئی و موقتی که در حال انجام است به افزایش شاخص در یک مقیاس‌هایی کمک می‌کند، ولی از آنجا که زیربنا اصلاح نشده است همچنان پایه‌ها و ستون‌ها لرزان است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول