کد خبر:262744
پ
ساخت
نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران:

نصف شدن ارزش صنعت ساخت در اقتصاد کشور طی یک دهه گذشته

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران از نصف شدن ارزش صنعت ساخت در اقتصاد کشور طی یک دهه گذشته خبر داد.

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران از نصف شدن ارزش صنعت ساخت در اقتصاد کشور طی یک دهه گذشته خبر داد.

 

*** نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران/ صنعت احداث کشور مانند کوه یخ در حال آب شدن است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سهیل آل‌رسول در نشست خبری جامعه مهندسان مشاور با بیان این که اکنون با تهدید ۶۰ تا ۸۰ هزار فرصت شغلی مواجه هستیم، اظهار کرد:

صنعت احداث کشور مانند کوه یخ در حال آب شدن است.

پیش­‌بینی گزارش مرکز پژوهش‌­های اتاق ایران برای سال ۲۰۲۱ کاهش ۱.۴ درصدی ارزش این صنعت در اقتصاد کشور را نشان می‌­دهد و به عبارتی ارزش پیش­‌بینی شده فقط ۴.۴ درصد خواهد بود.

 

نایب رییس جامعه مهندسان مشاور ایران در ادامه افزود:

این سهم ارزش برای صنعت احداث از تولید ناخالص داخلی در افق سال ۲۰۲۹ حدود ۱.۷ درصد پیش­‌بینی شده و در هیچ برهه از تاریخ کشور یک صنعت با تهدید کوچک شدن ۶۵۰ درصد در دو دهه مواجه نبوده است.

مهندسان مشاور در اشتغال‌زایی خالص و مستقیم متخصصان بی مانند هستند، این نصف شدن حجم صنعت باعث بیکاری نیروهای متخصص و مهاجرت مستقیم تعداد کثیری از سرمایه­‌های نیروی انسانی کشور شده است.

در صورتی که پیش­‌بینی­‌ها محقق شود و سهم صنعت احداث در اقتصاد به ۱.۴ درصد کاهش یابد، بیکاری ۶۰ تا ۸۰ هزار متخصص آموزش دیده در مهندسان مشاور حتمی خواهد بود.

 

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران در پایان با بیان این که از ابتدای سال ۹۹ به استناد تصویب­‌نامه مورخ ۲۱ بهمن ۹۸ هیأت وزیران، مکاتبات متعددی با دفتر معاون اول رییس جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی داشتیم تا مهندسان مشاور به عنوان تولیدکننده خدمات شناخته شوند، تصریح کرد:

اما هیچ نتیجه‌­ای حاصل نشد، این در حالی است که اغلب پروژه­‌های مهم شرکت­‌های مهندس مشاور از پروژه‌­های جهش تولید کشور بوده و در همه ایام از جمله پیک دوران کرونا هیچ تعطیلی یا کاهش فعالیت در آن­ها نبوده است.

فقط در حوزه راه و راه‌آهن کشور ۴۲ طرح جهش تولید معرفی شده که با مشارکت دست‌کم ۷۰ مهندس مشاور تراز اول کشور در حال اجرایی شدن است، با این حال مطالبات عمده‌­ای هم از یکایک این شرکت‌­ها نزد دستگاه‌­های اجرایی معوق باقی مانده است.

 

*** رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران/ جلوی دایره عبث را باید گرفت

 

بهرام امینی نیز در این نشست با بیان این که وضع مهندسان مشاور را در حال حاضر می‌توان به یک دایره معیوب تشبیه کرد که با مطرح کردن هر گرفتاری، گرفتاری‌های گوناگون دیگر طرح می‌شود و دوباره به گرفتاری قبلی می‌رسی و این دایره عبث همچنان می‌چرخد، اظهار کرد:

به عنوان مثال اگر از تعداد زیاد شرکت‌های مهندس مشاور در بخش دولتی، نیمه دولتی، شبه دولتی و متفرقه شروع کنیم (نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت در برابر ۸۵۰ شرکت بخش خصوصی و عضو جامعه مهندسان) مباحثی همچون رقابت ناعادلانه و ناسالم، دستمزد پایین، کیفیت پایین، دریافت نشدن مطالبات، اجبار در پرداخت به روز بیمه و ‌مالیات (در حالی که مهم نیست مطالبات خود را وصول کرده باشید یا خیر)، بی توجهی مسوولان در رفع مشکلات وجود دارد، اما در مقابل مهندسان مشاور خوب، قدیمی و شایسته هر روز از نیروهای متخصص و با کیفیت خود تهی‌تر می‌شوند به طوری که تا سال ۲۰۰۶ شاهد ۱۵۰ هزار نفر فرار مغزها بودیم.

 

رئیس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران در پایان با اشاره به مشکلات مهندسان مشاور، تصریح کرد:

مهندسان مشاور در این شرایط گرفتار رقابت ناسالم، دستمزدهای پایین، کیفیت کار پایین می‌شوند یا عطای این حرفه را به لقایش بخشیده و تعطیل می‌کنند.

یک جا باید جلوی این دایره عبث را گرفت و فرقی نمی‌کند کجا باشد، از هر جا که با نگرش مثبت کاری انجام شود، تبعات و دنباله خوب آن گسترش می‌یابد.

 

*** عضو هیات رئیسه جامعه مهندسان مشاور/ صادرات خدمات فنی و مهندسی، فرصت طلایی نجات که می‌سوزد

 

فرشاد کاوه پیشه در این نشست با بیان این که صادرات خدمات فنی و مهندسی، فرصت طلایی نجات است که می‌سوزد، اظهار داشت:

صادرات خدمات فنی و مهندسی به‌ویژه در بخش طراحی و مهندسی که کار اصلی شرکت‌های مهندسی مشاور است، در شرایط فعلی که پروژه‌های عمرانی داخلی به دلیل کمبود منابع مالی در کشور تقریبا به‌طور کامل تعطیل شده‌اند، به دلایل بسیاری می‌توانست یکی از مهمترین و مطمئن ترین راه‌های بقا و حتی رشد شرکت‌های مهندسی در کشور باشد.

 

وی بخشی از این دلایل را توان فنی و مهندسی شرکت‌های مهندسی کشور در سطح منطقه و جهان که کاملا قابل رقابت با همتایان بین المللی است، افزایش شدید نرخ تسعیر ارز (که موجب شده قیمت انجام کار‌های مهندسی که بخش عمده ای از آن قابل انجام در داخل کشور است، مزیت رقابتی را برای شرکت‌های ایرانی ایجاد کند) برشمرد و خاطرنشان کرد:

کار طراحی و مهندسی تقریبا به طور کامل می‌تواند در داخل کشور به انجام رسد و نیز کشورهای همسایه ایران و منطقه یک بازار حدود یک‌هزار میلیارد دلاری واردات خدمات فنی و مهندسی دارند.

 

کاوه پیشه در ادامه افزود:

در ابتدای دهه ۹۰ سهم ایران از این بازار حدود پنج میلیارد دلار در سال بود که در حال حاضر به حدود ۵۰۰ میلیون دلار تنزل یافته است.

سهم مهندسان مشاور از این صادرات همواره بسیار ناچیز بوده است، در شرایطی که رقبای ما در بازارهای منطقه از طریق توافق‌نامه‌های بین دولت‌ها و حمایت‌های سیاسی قراردادهای پروژه‌های عمرانی را منعقد می‌کنند، مهندسان ایرانی در همان ابتدای راه بار بزرگی از مشکلات داخلی و بین‌المللی را به دوش می‌کشند.

در این میان بازسازی سوریه امیدهای بسیاری را در دل شرکت‌های ایرانی زنده کرد، اما این امر نیز تاکنون محقق نشده و سهم شرکت‌های بخش خصوصی ایرانی از بازسازی سوریه تقریبا هیچ بوده است.

 

عضو هیات رئیسه جامعه مهندسان مشاور در پایان سخنان خود با اشاره به پیشنهادات ارائه شده به بازسازی سوریه، بیان کرد:

در آخرین تلاش‌های انجام شده به ستاد بازسازی سوریه پیشنهاد شد از خط جدید اعتباری اختصاص یافته به این امر ۵۰ میلیون دلار به مهندسان مشاور ایرانی اختصاص دهند که با این هزینه ارزش کار ارائه شده به سوریه می‌تواند به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار افزون شود، اما این پیشنهاد نیز تا کنون اجرایی نشده است.

به نظر می‌رسد هرچقدر عملکرد نظامی ما خوب بوده است، سربازان اقتصادی ما به تجربه بیشتری برای از دست ندادن بازارها نیاز دارند.

 

*** عضو هیات مدیره شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور/ امیدواریم نوشدارو پیش از مرگ سهراب برسد

 

احمد جعفری نیز در این نشست با بیان این که باید خطر عمومی در همه عرصه صنعت احداث را باور کنیم و چاره‌ای بیندیشیم، اظهار کرد:

تاثیر منفی محدودیت منابع مالی ناشی از تحریم‌ها بر طرح‌های توسعه باید به حداقل کاهش یابد و تا رفع تحریم‌ها و عادی شدن مراودات اقتصادی انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی عملی نیست.

در این شرایط حفظ کارشناسان و منابع انسانی کارآزموده اولویت نخست است، اقدام‌های ضروری و بنیادی و پیش نیاز توسعه در پساتحریم باید در دستور کار باشد و بازنگری و مهندسی دوباره زیرساخت‌هایی که عمر اقتصادی آنها به سر رسیده زود بازده و کم هزینه‌اند.

 

وی در ادامه افزود:

شرکت‌های مجرب با صلاحیت فنی و حرفه‌ای باید تقویت شده و مستحکم باقی بمانند، تشکل‌های صنفی حمایت شده و مشارکت فعال آن‌ها در برون رفت از بحران رسمیت داده شود.

 

دبیر رسته آب با اشاره به منابع محدود مالی، گفت:

‌باید منابع محدود مالی موجود را به صورت درست هزینه کنیم، زیرا کاهش سطح علمی و کارشناسی در ارائه خدمات مهندسی موجب افزایش هزینه‌های خرید و ساخت و بالاتر از آن هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری و عدم النفع در تاخیر شروع بهره برداری از پروژه می‌شود.

گام نخست برای عملیاتی شدن اقدام‌های حمایتی یاد شده، اعمال قوانین مشابه شرکت‌های دانش بنیان در مورد مهندسان مشاور است.

 

عضو هیات مدیره شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور در پایان با بیان این که به‌ طور قطع فردای روشنی در پیش است، تصریح کرد:‌

اگر به عنوان نمونه در شرایط پساتحریم وزارت نیرو بخواهد در راستای حل چالش‌های آب، برای ۲۵ سال آینده حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری با مشارکت دولت و بخش خصوصی داخلی و خارجی داشته باشد، آیا در شرایط تامین سرمایه، شرکت‌های مهندسی تضعیف شده بدون اینکه مشاوران خارجی شرایط خود را تحمیل کنند، توان هدایت این سرمایه‌گذاری عظیم را خواهند داشت؟

هنوز امیدواریم نوشدارو به موقع برسد و شاهد آن نباشیم که مهندسان مجرب این حرفه مهاجرت کرده یا به خرید و فروش سکه و ارز و موبایل روی بیاورند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

ابلاغ مصوبه مقابله با نشر اخبار خلاف واقع در فضای مجازی

استخراج ۹۳۷ پروژه برای رفع نیازهای ثبت شده از سوی بنگاه‌ها در سامانه تاپ

تحویل مرتب نهاده‌ها به وزارت جهاد

 

 

*** دبیر جامعه مهندسان مشاور/ طرح و پروژه‌های انجام شده در ۴۰ سال گذشته ارزیابی شود

 

آرش شهابیان با بیان این که دوگانگی نظام فنی و اجرائی کشور با سازمان نظام مهندسی مشکلاتی زیادی را برای اعضا رسته ساختمان جامعه مهندسان مشاور کشور فراهم کرده است، اظهار کرد:

با وجود فرایند طولانی و دقیق دریافت صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه، مهندسان مشاور دارای این صلاحیت، مجوز فعالیت در پروژه‌های بخش خصوصی را بر اساس آئین نامه‌های سازمان نظام مهندسی ندارند.

 

وی در ادامه افزود:

پروژه‌های بخش خصوصی و غیرعمرانی که در سطح کشور توسط مهندسان مشاور دارای صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه تهیه و نظارت می‌شود، مجدد باید توسط یکی از شرکت‌های دارای صلاحیت از سازمان نظام مهندسی تایید شوند که این تایید اغلب صوری است.

همکاران و پرسنل مهندسان مشاور دارای صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه در شرکت‌ها و پروژه‌ها نقش جدی و فعال و مسوولانه دارند، این در حالی است که کارشناسان شرکت‌های دارای صلاحیت از نظام مهندسی اغلب هیچگونه مسوئولیتی در پروژه‌ها نداشته و فقط از اعتبار مدرک تحصیلی خود استفاده می‌کنند.

کم شدن پروژه‌های عمرانی که توسط مهندسان مشاور تایید صلاحیت شده سازمان برنامه و بودجه تهیه می‌شوند و همچنین عدم امکان حضور در پروژه‌های بخش خصوصی از نظر آیین نامه سازمان نظام مهندسی موجب تضعیف شرکت‌های مهندسان مشاور و از دست دادن کارشناسان تربیت شده می‌شود.

 

شهابیان در خصوص مشکلات عمده مهندسان مشاور رسته ساختمان بر ضرورت ارزیابی پروژه‌های انجام شده در چهار دهه گذشته تاکید کرد و گفت:

هیچ سندی مبنی بر ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی انجام شده در چهار دهه گذشته وجود ندارد.

 

بر اساس اظهارات وی، در دهه نخست پس از انقلاب کشور درگیر جنگ تحمیلی بود و پشتیبانی از رزمندگان و ارتش و سپاه در اولویت قرار داشت و طرح‌های عمرانی اولویت کشور نبود، دهه دوم و پس از خاتمه جنگ عقب ماندگی طرح‌های عمرانی با شدت خیلی زیاد در دستور کار دولت قرار گرفت، در دهه بعدی از سرعت کارهای عمرانی کاسته شد، اما همچنان این طرح‌ها در دستور کار کشور قرار داشت، در دهه چهارم کشور با تحریم‌های شدیدتر روبرو شد و طرح‌های عمرانی در برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی از سهم خیلی کمتری برخوردار شد و در همه این دوره‌ها هرگز ارزیابی برنامه‌ها و طرح‌های عمرانی انجام شده مورد بررسی و ارزیابی قرار نگرفت.

 

*** توصیه جامعه مهندسان مشاور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر جامعه مهندسان مشاور در پایان پیرامون توصیه جامعه مهندسان مشاور، اظهار داشت:

توصیه جامعه مهندسان مشاور برای این امر اختصاص سه درصد از بودجه سالیانه کل کشور برای بررسی و ارزیابی طرح و پروژه‌های انجام شده در چهار دهه گذشته، مطالعه و تعیین پروژه‌های عمرانی ضروری آینده و آماده کردن اسناد مربوط برای برنامه‌های آینده کشور به نحوی که در زمان ضرورت از این مطالعات و طرح‌ها استفاده شود.

در صورت تحقق این پیشنهاد، نه تنها نتایج بررسی و ارزیابی طرح‌ها و پروژه‌های گذشته چراغ راه آینده خواهد بود، بلکه اشتغال منطقی برای مهندسان مشاور و کارشناسان تربیت شده آن فراهم می‌شود تا از فرار مغزها و تخصص‌ها که طی دهه‌های گذشته آموزش دیده‌اند جلوگیری شود.

این امر موجب خواهد شد تا به محض فراهم شدن بودجه‌های لازم عمرانی برای طرح‌هایی که بر اساس قانون اساسی کشور بر عهده دولت است، بتوان سریع طرح‌ها را اجرایی کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول