کد خبر:262575
پ
فضای مجازی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

ابلاغ مصوبه مقابله با نشر اخبار خلاف واقع در فضای مجازی

مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور در خصوص الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف‌ واقع در فضای مجازی ابلاغ شد.

مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور در خصوص الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف‌ واقع در فضای مجازی ابلاغ شد.

 

*** ابلاغ مصوبه نشر اخبار خلاف واقع در فضای مجازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یکی از مسائلی که همیشه در فضای مجازی محل بحث بوده، نشر اطلاعات و اخبار خلاف واقع در فضای مجازی است.

شورای عالی فضای مجازی کشور برای رفع این اختلاف ‌نظرها و با هدف صیانت از سلامت و امنیت روانی جامعه و کاهش آسیب‌هایی که از این طریق تعریف به کاربران فضای مجازی وارد می‌شود، مصوبه‌ای را ابلاغ کرد.

 

*** محورهای مهم مصوبه 

 

تعیین اقدامات پیشگیرانه، واکنشی، ارتقاء سطح مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی هماهنگ و به هنگام برای مقابله با ناهنجاری‌ها از جمله محورهای مهم مصوبه جلسه ۶۸ است که ۱۶ دی‌ماه به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید.

گسترش رسانه‌های ارتباطی نوین به ویژه پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث افزایش جریان تولید و انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری در فضای مجازی شده، اخباری که دامنه تاثیر بسیاری را به همراه داشته است، که این موضوع، زمینه مشارکت شهروندان در تولید و انتشار آسان و ارزان محتوای خبری را فراهم کرده است.

نشر و بازنشر وسیع و سریع اطلاعات، اخبار و محتوای خبری تحریف شده و خلاف‌ واقع که عموماً با هدف ضربه به حیثیت اشخاص، آسیب به امنیت روانی، عوام‌ فریبی، بی‌‌اعتبارسازی نهادها و گزارش‌های رسمی، ایجاد ترس و وحشت عمومی، برهم زدن آرامش اجتماعی، تضعیف انسجام ملی و تاثیرگذاری بر نتایج انتخابات‌ صورت می‌گیرد، نیز تسهیل شده و مدیریت شرایط خاص نظیر وقوع بیماری‌های فراگیر، بلایای طبیعی یا رویدادهای مهم سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی را با چالش مواجه کرده است.

برهمین اساس شورای عالی فضای مجازی کشور نسبت به تصویب و ابلاغ الزامات پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف واقع در فضای مجازی اقدام کرده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دستور وزیر صنعت برای اتخاذ تمهیدات لازم جهت تنظیم بازار شب عید

طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی بزودی در مجلس ارائه خواهد شد

۲ اصل مهم برای شکوفایی اقتصادی کشور

 

 

*** اقدامات اقدام قوه‌قضاییه 

 

با توجه به این مصوبه، قوه‌قضاییه با همکاری مرکز ملی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به ارایه لایحه قضایی مقابله با اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف‌ واقع با پوشش همه ابعاد اقدام کرده ‌است.

همچنین هیئت‌ نظارت بر مطبوعات درگاه‌های نشر داخلی را به عنوان نشریه الکترونیک محسوب و شیوه‌ نامه جدید نظارت بر تخلفات ناشی از اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف ‌واقع را در چارچوب قانون و آیین ‌نامه‌های موجود تهیه و اجرا می‌کند.

 

*** همکاری نهادها برای مقابله با نشر اکاذیب در فضای مجازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس این مصوبه، نهادهای دیگری نیز برای مقابله با نشر اکاذیب در فضای مجازی باید همکاری داشته باشند.

سازمان صدا و سیما برای آگاه‌سازی افکاری عمومی، ارتقای تاب‌آوری اجتماعی و کاهش میزان اثرگذاری و وزارت امور خارجه با بهره‌گیری از ظرفیت‌های حقوقی و دیپلماتیک، برای مقابله با موارد ارجاعی از سوی دستگاه‌های مسئول در خصوص عملیات سازمان یافته انتشار اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف ‌واقع علیه منافع و امنیت ملی با منشا خارجی اقدام خواهند کرد.

در این مصوبه برای سکوهای نشر (سازمان و زیرساخت که قابلیت درگاه نشر را دارد) و درگاه‌های نشر (هر کانال، صفحه یا وبسایت که بیش از ۵هزار مخاطب دارد) جهت مواجهه با پیامدهای اطلاعات، اخبار و محتوای خبری خلاف‌ واقع، وظایفی مقرر شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول