کد خبر:262588
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک ایران:

جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا

معاون فنی گمرک ایران، جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا را تشریح کرد.

معاون فنی گمرک ایران، جزئیات ۶ مصوبه جدید برای تسریع در ترخیص کالا را تشریح کرد.

 

*** تلورانس وزنی به نفع صاحبان کالا اصلاح شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی از اصلاح تلورانس وزنی به نفع صاحبان کالا خبر داد و اظهار داشت:

با توجه به مشکلات متعدد مربوط به رفع تعهدات ارزی ناشی از اخــــتلاف وزن پروانه‌های وارداتی و به منظور تسهیل در تجارت فرامرزی مقرر شد وزارت صنعت گمرک و بانک مرکزی، نسبت به پذیرش تلورانس وزنی ۱.۵ درصد برای کالاهای فله و کالاهای اساسی و ضروری مشمول دریافت ارز ترجیحی (گروه یک کالائی) که بصورت فله یا کانتینری وارد می‌شوند، اقدام نمایند و در خصوص سایر کالاها از جمله کالاهای اساسی مشمول گروه ۲۱، حداکثر سه درصد تلورانس وزنی، قابل پذیرش بوده و ملاک رسیدگی قرار گیرد.

 

*** مبنای محاسبه تلورانس وزنی، وزن کل ثبت سفارش شد

 

وی با بیان اینکه مبنای محاسبه تلورانس وزنی، وزن کل ثبت سفارش شد، نه وزن هر محموله، افزود:

در خصوص رفع تعهد ارزی کالاهایی که معیار اقدام، وزن کالا می‌باشد به گمرک و بانک مرکزی اختیار داده شد تا نسبت به محاسبه تلورانس وزنی، با درنظر گرفتن ثبت سفارش اقدام کنند و چنانچه تلورانس وزنی بر اساس وزن کل ثبت سفارش باشد، در مجموع، مورد پذیرش بوده و ملاک اقدام و اجرا برای بانک مرکزی خواهد بود.

 

*** تلورانس اختلاف ارزش تا ۷ درصد به نفع صاحبان کالا تغییر کرد

 

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از تغییر تلورانس اختلاف ارزش تا ۷ درصد به نفع صاحبان کالا خبر داد و گفت:

پیرو تصمیمات قبلی کارگروه تنظیم بازار در خصوص بیش ‌بود یازده قلم کالاهای اساسی و ضروری، گمرک ایران مجاز گردید در بررسی ارزش۱۱ قلم کالای اساسی و ضروری معادل پنج درصد بیشتر از ارزش های متوسط ابلاغی را اعمال نموده و چنانچه در بررسی پرونده‌های اختلافی، میزان بیش بود ارزش، بیش از پنج درصد و تا هفت درصد باشد بایستی پس از کسر پنج درصد، مابقی را بعنوان بیش بود تلقی و لحاظ کند.

باید به این نکته توجه کرد که پس از تعدیلات اعلام شده، بیش بود ارزش های بالاتر از هفت درصد، بدون کسر پنج یا هفت درصد اعلام شده، بصورت کامل مبنای محاسبه قرار خواهد گرفت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دستور وزیر صنعت برای اتخاذ تمهیدات لازم جهت تنظیم بازار شب عید

طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی بزودی در مجلس ارائه خواهد شد

۲ اصل مهم برای شکوفایی اقتصادی کشور

 

 

*** پذیرش درخواست ترانزیت خارجی در گمرک بوشهر

 

ارونقی درباره پذیرش درخواست ترانزیت خارجی در گمرک بوشهر بدون ثبت سفارش، تصریح کرد:

در راستای پیشنهادات ارائه شده از سوی مراجع ذیربط در استان بوشهر، به گمرک این اختیار داده شد تا با درخواست صاحبان کالا های دارای اولویت ارزی ۱، ۲۱، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ بر ترانزیت خارجی این کالاها بدون مطالبه ثبت سفارش با اخذ تضامین لازم، تحت رویه ترانزیت خارجی اقدام و کنترل‌های لازم را در این خصوص انجام دهد تا از رسوب کالا در مناطق ویژه اقتصادی و اماکن گمرک جلوگیری شود.

 

*** متروکه نشدن کالاهای اساسی به زودی بررسی می‌شود

 

وی با اشاره به بررسی متروکه نشدن کالاهای اساسی در آینده، عنوان کرد:

همچنین موضوع متروکه شدن کالاهای اساسی در گمرکات کشور متاثر از مصوبات و بخشنامه‌های صادر شده مطرح و مقرر شد جلسه‌ای با محوریت معاونت بازرگانی داخلی و دستگاه‌های ذیربط تشکیل و راهکارهای اجرائی برای تصمیم‌گیری به جلسات آتی کارگروه ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

 

**** کالاهای گروه ۲۷ ممنوعه در آستانه تصمیم‌گیری نهایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در پایان پیرامون کالاهای گروه ۲۷ ممنوعه در آستانه تصمیم‌گیری نهایی، اظهار داشت:

در رابطه با گزارش گمرک ایران مبنی بر در آستانه فساد قرار گرفتن کالاهای مشمول گروه ۲۷ موجود در بنادر و گمرکات کشور که دارای اولویت ارزی غیرفعال هستند نیز مقرر شد جلسه ای با مسئولیت دفتر مقررات صادرات و واردات و با حضور بانک مرکزی، گمرک دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار تشکیل و با ساز و کار قانونی اقدام لازم بعمل آید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول