کد خبر:262579
پ
سعید اسلامی
عضو شورای عالی بورس:

سهامداران به هیچ عنوان نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار سرمایه کنند

عضو شورای عالی بورس معتقد است، سهامداران به هیچ عنوان نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار سرمایه کنند.

عضو شورای عالی بورس معتقد است، سهامداران به هیچ عنوان نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار سرمایه کنند.

 

*** بازار سرمایه در ذات خود دارای هیجان است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید اسلامی با تاکید بر این که بازار سرمایه در ذات خود دارای هیجان است، اظهار کرد:

اکنون با توجه به بزرگ شدن بازار و نزدیک شدن به زمان انتخابات، کم و بیش شاهد مطرح شدن اظهارنظرهایی هستیم که هدف آن در راستای تامین منافع سهامداران نیست.

 

وی با اشاره به سهامداران و نحوه سرمایه‌گذاری آن‌ها در بازار، گفت:

توصیه ما به سهامداران این است که به جای بررسی اخبار سیاسی به موضوعات اقتصاد کلان و اخبار صنایع و شرکت‌ها توجه کنند و برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام به خصوص در زمانی که بازار وارد فاز هیجانی می‌شود و در مدار نزولی قرار می‌گیرد نگاه سهامداران به بازار باید بلندمدت باشد.

 

اسلامی با بیان اینکه به دلیل اظهارنظرهای متفاوت از سوی برخی از فعالان بازار ممکن است شاهد نوسان دارای هیجان در بازار باشیم، اظهار داشت:

سهامداران به هیچ عنوان نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار کنند، در زمان روند صعودی بازار شاهد بودیم که برخی از سهامداران اقدام به فروش مسکن و خودرو می‌کردند تا بتوانند سرمایه‌های خود را برای کسب بازدهی بیشتر وارد بازار کنند.

 

عضو شورای عالی بورس با اشاره به سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند، گفت:

سهامداران باید با استفاده از خدمات تخصص نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به ورود سرمایه‌های خود به بازار سهام و سرمایه‌گذاری در این بازار کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** نباید اقدام به کنترل بازار به صورت دستوری کرد

 

وی در ادامه افزود:

روند بازار در وضعیت فعلی از طریق دو نکته قابل بررسی است، در صورتی که شاهد بهم ریختگی کلانی در سطح اقتصاد کشور نباشیم، بازار سرمایه بازاری است که می تواند در همه دوران و در بلندمدت در مقایسه با سایر بازارها سود قابل توجهی را در اختیار سهامداران قرار دهد.

اگر ریسک‌ها کنار گذاشته شوند، تردیدی نیست که بازار سرمایه سودآوری بیشتری دارد به شرط آنکه دیدگاه سهامداران برای سرمایه گذاری در این بازار بلندمدت باشد.

 

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با اشاره به قیمت‌گذاری دستوری و تاثیر آن بر معاملات بازار سهام، گفت:

زمانی که صحبت از بازار می‌شود منظور محل برخورد عرضه و تقاضا است و نباید اقدام به کنترل بازار به صورت دستوری کرد.

 

وی در ادامه افزود:

اعمال مقررات برای تعیین دستوری قیمت کالاها به طور حتم علاوه بر ایجاد لطمه به فعالیت شرکت‌ها، ماهیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زمینه ایجاد مشکلاتی را برای بازار فراهم می‌کند.

با قیمت‌گذاری دستوری نمی‌توان در بازار به اهداف تعیین شده مانند کنترل قیمت ها و کنترل تورم دست پیدا کرد و براساس تجریبات به دست آمده در دستور کار قرار گرفتن قیمت گذاری دستوری فقط باعث ایجاد رانت در بازار می شود

 

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با بیان این که مجموعه بازار سرمایه باید در جهت منافع میلیون‌ها سهامدار بر روی این موضع بایستد و امیدواریم شاهد این باشیم که هیچگاه هیچ کالایی مورد قیمت‌گذاری دستوری قرار نگیرد، خاطرنشان کرد:

قیمت‌گذاری دستوری فقط باعث ایجاد لطمه در فعالیت بورس کالا نمی شود بلکه بسیاری از کالاهایی که اعلام شده است قیمت آن به صورت دستوری تعیین شود جزو شرکت‌هایی هستند که سهام آنها در بورس حضور دارد و با توجه به اینکه این شرکت‌ها، جزو شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز هستند به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند و منافع میلیون‌ها سهامدار تحت خطر قرار می‌گیرد.

 

*** حمایت از بازار با قیمت‌گذاری دستوری از دست می‌رود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو شورای عالی بورس در پایان با بیان این که قیمت‌گذاری دستوری باعث سیگنال دهی منفی به معاملات بازار سهام می‌شود، اظهار کرد:

بارها اعلام شده است دولت و حاکمیت از بازار حمایت کند در حالی که ساده‌ترین موضوع حمایت از بازار با قیمت‌گذاری دستوری از دست می‌رود.

آخرین موضوع مطرح شده در مورد قیمت‌گذاری دستوری، در زمینه فولاد در بورس کالا بود، بورس کالا چالش‌های خود را دارد با چندین وزارتخانه در ارتباط است و تحت تاثیر و فشار سیاست‌گذاری‌ها قرار دارد که این موضوع می تواند بر عملکرد این بازار تاثیرگذار باشد.

بورس کالا در مورد قیمت‌گذاری دستوری به خوبی مقاومت کرده است تا منافع بازار سرمایه و ماهیت آن را حفظ کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول