کد خبر:264152
پ
بهمن آرمان
معاون اسبق سازمان بورس:

ریشه اشکالات به وجود آمده در ساختار بازار سرمایه چیست؟/ راهکارهای سنتی پاسخ بحران بورس را نمی‌دهد

معاون اسبق سازمان بورس در خصوص ریشه اشکالات به وجود آمده در ساختار بازار سرمایه توضیح داد.

معاون اسبق سازمان بورس در خصوص ریشه اشکالات به وجود آمده در ساختار بازار سرمایه توضیح داد.

 

*** دخالت‌های نابجای دستگاه‌های دولتی در بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهمن آرمان در خصوص تصمیمات اخیر شورای عالی بورس، اظهار داشت:

پس از بحران ناخواسته‌ای که بر مدیریت پیشین بورس تحمیل شد و دخالت‌های نابجای دستگاه‌های دولتی به ویژه قیمت‌گذاری دستوری فولاد و تعیین سقف و کف قیمت‌ها در بورس کالا و خودکامگی دولت در زمینه تامین کسر بودجه خود، رئیس پیشین بورس که تلاش‌های فراوانی برای کنترل بحران کرده بود، ناچار به استعفا از مقام خود شد.

 

وی در ادامه افزود:

دخالت‌های گوناگون و عدم پذیرش بورس به عنوان دماسنج اقتصاد کشور و ضرورت عدم دخالت در مکانیسم عرضه و تقاضا فشار زیادی بر بورس وارد کرد، ولی در طی همین مدت در مدیریت پیشین بورس، ۳ اقدام اساسی و تاریخی رخ داد که اگر این ۳ اقدام اجرایی شود نه تنها می‌تواند به نقطه عطفی در تاریخ بازار سرمایه ایران تبدیل شود بلکه در اقتصاد کشور نیز بسیاراثرگذار خواهد بود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۸ هزار میلیارد ریال

آغاز فاز دوم انتقال آب از خلیج فارس در آینده‌ای نزدیک

داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری در کشور

 

 

*** تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه محور

 

آرمان با بیان این که نخستین مورد از این ۳ اقدام تصویب اخذ مجوز شورای عالی بورس مبنی بر تاسیس شرکت‌های سهامی عام پروژه محور بود، گفت:

مورد دوم اخذ مجوز افزایش سرمایه شرکت‌ها به قیمت روز بازار یا اصطلاحا صرف (سهام) بود و مورد سوم که تنها به علت کمبود وقت، مدیریت بورس فقط توانست آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۰ بگنجاند، مسئله بخشودگی مالیاتی سود سهام به افزایش سرمایه و تسریع در اجرای طرح‌های توسعه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بود.

 

وی در ادامه افزود:

تمام توجه دست اندرکاران بازار سرمایه بر این بود که مدیریت جدید بورس به این سه نکته و ادامه آنچه در مدیریت پیشین روی داده بود دست بیابد ولی متاسفانه بر اساس آنچه در رسانه‌های گروهی منتشر شده دوباره همان مسائل حاشیه ای و سطحی مبنی بر تغییر حجم مبنی و اصلاحات جزئی در ساختار بازار سرمایه در حال اجرا است.

 

***ریشه اشکالات به وجود آمده در ساختار بورس چیست؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اسبق سازمان بورس با اشاره به ریشه اشکالات به وجود آمده در ساختار بورس، اظهار داشت:

واقعیت امر این است که دولت به علت مداخلات زیاد به منظور تامین منابع مورد نیازش، بورس را که در ساختار اقتصاد جهانی به عنوان محل تجهیز منابع برای بخش واقعی اقتصاد است به یک قمارخانه تبدیل کرد و مردم را بدون اینکه به آن‌ها آموزش کافی داده شود روانه این آشفته بازار کرد.

در نهایت هم ما شاهد رشد حباب گونه قیمت سهام و پس از آن ریزش شدید قیمت سهام و برباد رفتن هستی تعداد زیادی از مردم بودیم که در مواردی طبق آنچه که در رسانه‌ها آمد حتی منجر به خودکشی خانوادگی و از بین رفتن دارایی‌های مردم شد.

لذا من به عنوان یکی از مدیران بورس در دوره سازندگی به رئیس جدید سازمان بورس توصیه می‌کنم که از این اصلاحات سطحی و موقتی بیرون بیاید و در نهایت به ۳ موردی که در مدیریت پیشین به تصویب شورای عالی بورس و هیئت مدیره بورس و حتی کمیسیون تلفیق مجلس رسید توجه کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول