کد خبر:262550
پ
محمدرضا رضایی کوچی
رئیس کمیسیون عمران مجلس:

۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر بازپرداخت شد/ واگذاری اراضی ملی حریم شهرها برای ساخت مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس از بازپرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات مسکن مهر خبر داد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس از بازپرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات مسکن مهر خبر داد.

 

*** طرح جهش تولید و تامین مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا رضایی کوچی درخصوص طرح جهش تولید و تامین مسکن، اظهار داشت:

در طرح جهش تولید و تامین مسکن جامعه هدف ما که دهک‌های پایین اعم از کارگران، کارمندان و کسانی که درشرایط عادی نمی‌توانند صاحب خانه شوند بتوانند صاحبخانه شوند.

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه به علت نبود تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن، شاهد گرانی غیر قابل قبولی در بخش مس‍کن هستیم، افزود:‌

با این شرایط اقشار متوسط رو به پایین جامعه امکان صاحب خانه شدن ندارند و حتماً باید به سمت تولید مس‍کن پیش برویم.

براساس محاسبات در زمان حاضر حداقل ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور کمبود داریم، در طرح ملی مسکن دولت، مقرر شد در ۲ سال، سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بسازد، اما با وجود آغاز این طرح، این عدد با نیاز کشور فاصله بسیار زیادی دارد.

 

*** ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر بازپرداخت شد

 

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم از ابتدای شروع به کار خود به فکر تولید مسکن بود، گفت:

نتیجه جلسات در مجلس منجر به طرح جهش تولید مسکن شد که این طرح دارای ویژگی‌های خاص است.

در طرح جهش تولید و تامین مس‍کن مقرر شد تا صندوقی تشکیل شود و تمام منابعی که قرار است در بخش مس‍کن صرف شود در آن صندوق تجمیع شود مثلا تسهیلاتی که در گذشته برای مس‍کن مهر با سود ۴ درصد پرداخت شده بود که از ۵۰ هزار میلیارد تومان پرداختی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان تاکنون توسط مردم برگردانده شده است و این تسهیلات دوباره باید در بخش مس‍کن هزینه شود.

مالیات زمین‌های بایع، خانه‌های لوکس، خانه‌های خالی و تسهیلاتی که بانک‌ها برای مسکن پرداخت می‌کنند، همه این منابع در این صندوق تجمیع می‌شود و با نظارت وزارت راه و شهرسازی در بخش مس‍کن هزینه خواهد شد.

 

*** تامین زمین در طرح جهش تولید و تامین مسکن

 

رضایی کوچی درباره موضوع تامین زمین در این طرح نیز، گفت:

امروز حدود ۵۵ درصد قیمت واحد مسکونی را قیمت زمین تشکیل می‌دهد و براساس توافقات، مقرر شد تمام زمین‌هایی که در حریم شهر‌ها هستند و تا امروز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بوده است تحویل وزارت راه و شهرسازی شود تا برای ساخت مسکن از ان استفاده شود، اما زمین‌هایی که باغ و کشاورزی هستند در این طرح استثناء هستند.

 

وی با اشاره به اینکه این زمین‌ها به روش اجاره ۹۹ ساله هستند افزود:

در این طرح اگر فردی قرار است که یک آپارتمان داشته باشد اجاره زمین آن را در ۹۹ سال پرداخت می‌کند و نحوه محاسبات آن هم براساس ۲۰ درصد قیمت منطقه بندی که توسط اداره دارایی مشخص می‌شود اجاره یک ساله زمین خواهد بود.

براساس محاسبات در شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت حدود ۵۰ هزار تومان باید پرداخت شود و تقریباً این زمین ارزان است و قیمت تمام شده مسکن را پایین می‌آورد.

 

*** نحوه تامین مالی توسط بانک‌ها،

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پایان درباره نحوه تامین مالی توسط بانک‌ها، بیان کرد:

بانک‌ها سالانه حدود ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کنند و تا قبل از این طرح حداکثر ۷ درصد کل تسهیلات در بخش مسکن بوده است و براساس این مصوبه مجلس حداقل ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها باید برای ساخت مس‍کن تعلق بگیرد یعنی مجلس بار مالی جدید برای بانک‌ها تعریف نمی‌کند و همان تسهیلاتی که بانک‌ها در بخش‌های مختلف پرداخت می‌کردند مقرر شد تا ۲۰ درصد ان به سمت مسکن سوق داده شود.

در طرح ملی مس‍کن که دولت در آن موفق نبوده است به علت این است که تسهیلاتی که به مردم پرداخت می‌شود با سود ۱۸ درصد است که بسیاری از مردم امکان بازپرداخت این وام را ندارند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** سخنگوی کمیسیون عمران مجلس/ بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن 

 

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس نیز با یادآوری اینکه دستور کار کمیسیون عمران مجلس بررسی مفاد (۹)، (۱۰)، (۱۲)، (۱۴) و (۱۷) از طرح جهش تولید و تامین مس‍کن بود، اظهار داشت:‌

بر اساس ماده (۹) طرح جهش تولید و تامین مسکن ارجاعی به کمیسیون، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مکلف است اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها و همچنین اراضی مورد نیاز وزارت راه و شهرسازی برای طرح‌های شهرک‌سازی در خارج از حریم شهرها را حداکثر ظرف مدت ۲ ماه تحویل وزارت راه و شهرسازی کند، این ماده مجدداً مورد بررسی قرار گرفت و پس از اصلاح جزئی ماده، نظرات صحن اعمال شده و با رفع ابهام موجود مورد تصویب نمایندگان قرار گرفت.

 

سید البرز حسینی درادامه، بیان کرد:

ماده (۱۰) طرح جهش تولید و تامین مس‍کن همان ماده (۶) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بوده و موضوع جدیدی نیست با این تفاوت که در طرح مذکور برای اجرای آن زمان تعیین شده است، لذا با تفسیری که از ماده (۱۰) این طرح وجود دارد به این نتیجه رسیدیم که بدون تغییر در طرح باقی بماند.

بر اساس این ماده وزارتخانه‌ها، موسسات و دستگاه‌های دولتی و همچنین شرکت‌هایی که صددرصد سرمایه و سهام آنها متعلق به دولت می‌باشد، مکلفند نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار خود ظرف دو ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

 

*** اجرا قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن

 

وی با بیان اینکه ماده (۱۲) باتوجه به شرایط بنیاد مسکن و شبه‌هایی که وجود داشت، با نظر اعضای کمیسیون عمران حذف شد، ادامه داد: 

سپس مقرر شد همان ماده (۴) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن اجرا شود.

بدین معنی که متولی روستا‌ها در محدوده شهرها و خارج شهرها بنیاد مس‍کن بوده و اراضی مربوطه برای ساخت و ساز باید در اختیار این بنیاد قرار بگیرد.

باتوجه به شبه‌هایی که در ماده(۱۴) طرح جهش تولید و تامین مس‍کن در خصوص ساماندهی نهاده های ساختمانی مانند سیمان و فولاد وجود داشت، این ماده مورد بررسی مجدد قرار گرفت و پس اصلاح جزئی مقرر شد، تامین مصالح ساختمانی با قیمت تمام شده متعارف و سود متعارف باشد.

 

*** بررسی ماده (۱۷) طرح جهش تولید و تامین مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در پایان با اشاره به بررسی ماده (۱۷) طرح جهش تولید و تامین مسکن که به برای بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارجاع شده بود، بیان کرد:

براساس این ماده وزارتخانه‌های نیرو، نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شدند برای کلیه واحدهای مسکونی برنامه‌های حمایتی مسکن صرفا حق انشعاب را دریافت کنند و حق دریافت هیچ مبلغی بابت تامین، انتقال و احداث شبکه را ندارند. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول