کد خبر:262599
پ
طرح آب‌رسانی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

اشتغال‌زایی پایدار با انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی

انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی اشتغال‌زایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بومی را به همراه خواهد داشت.

انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی اشتغال‌زایی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بومی را به همراه خواهد داشت.

 

*** افتتاح فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس به طول ۳۰۵ کیلومتر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طرح انتقال آب خلیج فارس یکی از مهمترین و بزرگترین طرح‌های انتقال آب محسوب می‌شود که این طرح در دوران تحریم و با بهره‌گیری از توان و قابلیت‌های جوانان و متخصصان کشورمان به مورد اجرا درآمد و گوشه‌ای از توانمنمدی‌های جمهوری اسلامی را منصه ظهور رساند.

فاز نخست این طرح به طول ۳۰۵ کیلومتر افتتاح شده و تا مس سرچشمه ( کرمان) و از آنجا به یزد و چادرملو امتداد می‌یابد.

این طرح علاوه بر اینکه صنعت ایران را متحول می‌سازد، به مردم امید می‌دهد، محیط زیست را هم تضمین می‌کند.

در واقع برداشت آب از خلیج فارس منطبق با اصول و برنامه انجام می‌شود.

 

*** تامین نیاز صنعت و معدن، کشاورزی و شرب

 

بیشترین استفاده از این طرح دربخش صنعت و معدن انجام می‌شود، اما در این طرح برای مصارف کشاورزی و شرب نیز پیش‌بینی لازم انجام شده و باتوجه به تفاهم‌نامه‌ها، در طول مسیر روستاها و بخش‌هایی که دچار کم آبی شده‌اند، آب شرب و کشاورزی آنها تأمین خواهد شد.

یکی از نقاط مورد نظر برای پوشش نیاز آن منطقه، بخش گلستان سیرجان است که با اجرای این طرح مشکل کم آبی آنها در بخش کشاورزی و شرب برطرف می‌شود.

فاز دوم طرح انتقال آب به معدن مس سرچشمه (کرمان) است و سپس فاز سوم آن به معدن چادر ملو (یزد) می‌رسد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** شیرین‌سازی ۲۰۰ هزار متر مکعب آب در روز 

 

براساس برنامه‌ریزی‌‌های انجام شده در مرحله نخست طرح ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار مترمکعب در روز، شیرین‌سازی و تصفیه آب مصارف صنعتی و معدنی خارج از شبکه‌های سراسری آبرسانی انجام می‌شود.

میزان سرمایه‌گذاری این طرح در مرحله نخست ۲۱ هزار میلیارد ریال بود که در این مرحله زمینه اشتغال ۱۲۰ نفر به شکل مستقیم فراهم شد و در مراحل بعدی میزان اشتغال افزوده می‌شود.

مرحله دوم این طرح نیز با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در روز در مسیر مس سرچشمه و مرحله سوم نیز آبرسانی به استان یزد و صنایع معدنی چادرملو پیش‌بینی شده است.

مجموع هزینه شیرین‌سازی و خط انتقال آب تا سیرجان ۱۶۳ هزار میلیارد ریال است که در مرحله نخست این طرح، آب از تاسیسات نمک زدایی بندرعباس تحویل گرفته شده و به وسیله خط انتقال با لوله‌های فولادی به قطر یک هزار و ۶۰۰ میلیمتر به سمت معدن گل گهر سیرجان پمپاژ می‌شود.

 

***طراحی ۳۰۵ کیلومتر خط لوله انتقال برای افتتاح مرحله نخست این طرح

 

طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس به عنوان طرح‌های ملی وزارت نیرو و وزارت صنعت محسوب می‌شود و برای افتتاح مرحله نخست شیرین‌سازی آب و قطعه اول خط انتقال آب از خلیج ‌فارس به فلات مرکزی ایران (بندرعباس – سیرجان) در استان‌های هرمزگان و کرمان ۳۰۵ کیلومتر خط لوله انتقال، هفت ایستگاه پمپاژ آب و ۱۰ پست ۴۰۰، ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلو ولت و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و همچنین ۳۳مخزن تعادلی، ذخیره و مقابله با ضربه آب به ظرفیت ۱۸۷ متر مکعب، طراحی و اجرا شده است.

افتتاح طرح‌های یاد شده از هرمزگان تا سیرجان و ادامه پروژه انتقال آب تا رفسنجان و یزد خط بطلانی بر کابوس کم آبی استان‌های کویری کشور در حوزه آب شرب و همچنین برای صنعت تلقی می‌شود که مطالعات آن با تفکری هوشمندانه در سال ۹۲ و عملیات اجرایی این ابرپروژه در سال ۹۵ آغاز شد و اکنون ثمره چند سال فعالیت شبانه روزی مهندسان داخلی با مشارکت ۲۰۰ شرکت خصوصی و بخش دولتی به بار نشسته است.

 

*** رونق فعالیت تولیدی صنایع و معادن در استان‌های کم آب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اجرای این پروژه با تامین زیرساخت‌های جهش تولید به فعالیت تولیدی صنایع و معادن در استان‌های کم آب کشور رونق می‌بخشد و در فازهای بعدی آب شرب فلات مرکزی کشور را در دل کویر لوت تامین می‌کند که آن را می‌توان بهترین هدیه در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم به مردم به ویژه استان‌های کویری دانست.

واقعیت اینکه اجرای طرح عظیم انتقال آب خلیج فارس گویای توانمندی و خودباوری جوانان این مرز و بوم است که در دوران دشوار تحریم هم با تکیه براینکه ما می‌توانیم قابلیت خود را اجرایی ساختند، انتظار می‌رود در مراحل بعدی این طرح هم مدیریت و برنامه‌ریزی دقیقی را شاهد باشیم و مردمان کم برخوردار مناطق حاشیه این طرح از مواهب آن برخوردار شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول