کد خبر:262121
پ
ایرج توتونچیان
عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا:

قانون عملیات بانکداری بدون ربا، تورم را کاهش می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا معتقد است، قانون عملیات بانکداری بدون ربا، تورم را کاهش می‌دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا معتقد است، قانون عملیات بانکداری بدون ربا، تورم را کاهش می‌دهد.

 

*** حل مشکلات اقتصادی با اجرای قانون عملیات بانکداری بدون ربا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایرج توتونچیان با اشاره به قوانین موجود در کشور، اظهار داشت:

خارج از قانون اساسی و قوانین موجود کشور رفتار کردن اشتباهی است که اقتصاد را به اینجا رسانده چرا که ما قوانین بسیار خوبی داریم که متاسفانه به درستی اجرا نمی شوند.

ما قانون عملیات بانکداری بدون ربا را نوشتیم و در آن زمان در تمام جلسات و مجامع از آن دفاع کردیم، اما متاسفانه اجرایی نشد.

در حال حاضر نیز برای این که سال ۱۴۰۰ دچار مشکلات سال جاری و حتی بدتر از این در حوزه تورم و دیگر شاخص‌های کلان اقتصادی نشویم، مسئولان را به این قانون ارجاع می‌دهم.

 

وی در ادامه افزود:

با اجرای درست قانون عملیات بانکداری بدون ربا تولید بیشتر می‌شود و خود به خود مشکلات و معضلات اقتصادی هم برچیده خواهد شد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** اقتصاد نباید در سیطره سیاست باشد

 

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با بیان این که اقتصاد نباید در سیطره سیاست باشد چرا که مردم به دلیل برخی مسائل و تصمیم‌های دولت اعتمادشان تضعیف شده است، تصریح کرد:

اگر بهره را از نظام بانکداری و سیستم اقتصادی کشور حذف کنند، تولید رونق می‌گیرد اما متاسفانه دولت نمی‌داند که از طریق بهره و سفته بازی تولید افزایش نمی‌یابد، چرا که منابع مالی بسیاری برای تولید پرداخت کرده‌اند که به متقاضی واقعی نیز نرسیده است.

 

توتونچیان در ادامه افزود:

بیشترین اشتغال در واحدهای تولیدی کوچک و متوسط شکل می‌گیرد و مشارکت با این واحدها است که می‌تواند رشد تولید در اقتصاد را بالا ببرد، تورم را کاهش دهد و در نهایت دولت را با کسری بودجه مواجه نکند.

دولت باید در تصمیم‌ها و برنامه‌های اقتصادی از متخصصان امر مشورت بگیرد.

بر اساس قانون گرشام که می‌گوید پول بد پول خوب را از گردونه خارج می‌کند، افراد بد نیز باعث تخریب فضای مثبت و افراد متخصص خواهند شد.

 

وی با بیان این که سود و بهره در معنا و آثار اقتصادی با هم متفاوت هستند، گفت:

چرا که بهره به پول اما سود به سرمایه تعلق می‌گیرد و این بهره‌ای که در حال حاضر به مردم داده می‌شود بسیار مضر است و جزو هزینه‌های بانک محسوب می شود.

از سوی دیگر سرمایه‌گذاری که به تازگی می‌خواهد کار تولید را شروع کند وامی از بانک می‌گیرد که در هزینه‌ها محاسبه می‌شود.

 

توتونچیان در ادامه افزود:

ربا باعث می‌شود قیمت تمام شده کالاها افزایش یابد چرا که هزینه‌ای روی تولید است و از سوی دیگر کارخانه‌ها دست از تولید می‌کشند و به سمت فروختن زمین‌های خود و سپرده‌گذاری در بانک و گرفتن بهره پول خود می‌روند و این یعنی گسترش بهره و کاهش تولید و افزایش تقاضا برای دلار و موارد مرتبط با آن.

 

*** ربا باعث ورشکستگی می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در پایان با بیان این که ربا باعث ورشکستگی می‌شود، اظهار داشت:

به این دلیل که وقتی بهره‌های مرکب از وام گیرندگان اخذ می‌شود، این افراد مجبور هستند وام‌هایی با نرخ بهره جدید بگیرند تا وام‌های قبلی را بپردازند و این چرخه ادامه می‌یابد تا زمانی که بانک می‌بیند واحد تولیدی توان پرداخت را ندارد، بنابراین مالک این واحدها می‌شوند و این مجموعه‌ها تعطیل می‌شوند.

باید به این نکته توجه داشت که بهره یا ربا باعث سفته بازی می‌شود و سفته‌بازی نیز یعنی به وجود آمدن گرداب پولی که به دنبال خود کاهش تولید و افزایش بیکاری را خواهد داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول