کد خبر:262214
پ
ایران ترکیه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سهم بیش از ۳۰۰ میلیون دلاری صادرات صنایع معدنی به ترکیه

 ارزش صادرات سه سرفصل مهم صادرات کالایی در بخش معدن و صنایع معدنی به ترکیه در دوره ۱۱ ماهه ۲۰۲۰ به رقم ۳۳۵ میلیون دلار رسید که بیشترین آن مربوط به مس و مصنوعات مربوطه بود.

ارزش صادرات سه سرفصل مهم صادرات کالایی در بخش معدن و صنایع معدنی به ترکیه در دوره ۱۱ ماهه ۲۰۲۰ به رقم ۳۳۵ میلیون دلار رسید که بیشترین آن مربوط به مس و مصنوعات مربوطه بود.

 

*** صادرات ۱۳۲ میلیون دلار مس و مصنوعات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آمارهای گمرک حاکی از آن است که در دوره ۱۱ ماهه ۲۰۲۰ پنج سرفصل مهم کالایی صادرات ایران به ترکیه شامل پلاستیک و اجزای آن، مس و مصنوعات مربوطه، فلز روی و مصنوعات مرتبط، کودها و آلومینیوم و مصنوعات آن بود.

برابر آمار معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در مدت ۱۱ ماهه ۲۰۲۰(۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۸ لغایت ۱۰ آذرماه ۹۹) بالغ بر ۱۳۲ میلیون دلار مس و مصنوعات آن به ترکیه صادر شد که در مقایسه با ۱۱ ماهه ۲۰۱۹ کاهش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بررسی آمار تجارت خارجی در دوره ۹ ماهه سال جاری گویای صادرات ۸۰ هزار تن کاتد و قطعات کاتد مس به ارزش ۵۱۲ میلیون دلار است و میانگین قیمت هر تن کاتد مس صادراتی ۶ هزار و ۳۹۴ دلار ثبت شد.

کاتدهای مس به عنوان مواد خام اولیه برای تولید محصولاتی با مس که خلوص بالا دارند و برای آلیاژ مس استفاده می­‌شود، از کاتدهای مسی برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج ، برنز و فولاد آلیاژی استفاده می‌شود و علاوه براینکه در صنایع سیم، کابل و ترانسفورماتور کاربرد وسیعی دارد، در حمل و نقل ، وسایل برقی و ماشین آلات، تجهیزات دفاعی و ساخت و ساز به مصرف می‌رسد.

 

*** صدور ۱۲۸ میلیون دلاری فلز روی

 

آمارهای مزبور گویای آن است در مدت این بررسی ارزش ص‍ادرات فلز روی و مصنوعات آن به ترکیه به رقم ۱۲۸ میلیون دلار رسید و در مقایسه با ۱۱ ماهه ۲۰۱۹ کاهش ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

براساس آمار ۹ ماهه سال جاری میانگین قیمت صادراتی هرتن فلز روی دو هزار و ۲۲۶ دلار ثبت شده است و با توجه به صادرات ۸۵ هزارتن از این فلز، درآمد کشور از این محل، ۱۸۹ میلیون دلار برآورد می‌شود.

براساس بررسی انجام شده، ص‍ادرات فلز روی در ۹ ماهه سال جاری بین ۳۰ قلم کالای مهم صادراتی در بخش معدن و صنایع معدنی پس از فولاد و مس جای گرفته است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** ارزش ۷۵ میلیون دلاری صادرات آلومینیوم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آلومینیوم و مصنوعات آن به ارزش ۷۵ میلیون دلار به عنوان سومین سرفصل شاخص صنایع معدنی ص‍ادراتی به ترکیه در دوره ۱۱ ماهه ۲۰۲۰ ثبت شده و در مقایسه با ۱۱ ماهه ۲۰۱۹ کاهش پنج درصدی را نشان می‌دهد.

بررسی آمار تجارت خارجی کشور در هفت ماهه ابتدایی سال جاری در بخش معدن و صنایع معدنی گویای آن است که ارزش صادارت زنجیره آلومینیوم و محصولات آن با تحقق رقم ۱۰۱.۱ میلیون دلار، نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ به رشد ۵۶ درصدی رسید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول