کد خبر:262109
پ
روح-الله-ایزدخواه
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس پاسخ داد

ماجرای حضور نماینده صندوق بین‌المللی پول در بانک مرکزی چه بود؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره ماجرای حضور نماینده صندوق بین‌المللی پول در بانک مرکزی توضیح داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره ماجرای حضور نماینده صندوق بین‌المللی پول در بانک مرکزی توضیح داد.

 

*** ارائه اقداماتی به صندوق بین‌المللی پول

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روح‌اله ایزدخواه با اشاره به تبعات گران کردن ارز کالاهای اساسی، اظهار کرد:

اقداماتی از جنس آزادسازی قیمت‌ها، قطع یارانه‌ها، کاهش هزینه‌های دولت، افزایش نرخ سوخت و فروش اموال دولتی در نسخه شوک درمانی از سوی صندوق بین‌المللی پول IMF ارائه شده است.

آن‌ها از سال‌ها قبل برای کشور‌هایی مثل ما چنین نسخه‌ای را دیده‌اند و قبل از اینکه ما دست به اصلاحات ساختاری و نهادی بزنیم شروع کرده‌ایم به اجرای نسخه شوک درمانی این صندوق که منجر به بیکاری سنگین، فساد گسترده و افزایش شکاف طبقاتی می‌شود.

 

*** بانک مرکزی باید پاسخگوی ماجرای اختصاص اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول باشد

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره اینکه اصلاحات ساختاری مقدم بر اصلاحات پولی و مالی است و تا بانک‌های خصوصی سرکش را کنترل نکنید افزایش یارانه مردم تنها باعث فقر آن‌ها می‌شود، گفت:

همین جا باید از بانک مرکزی بپرسم که ماجرای اختصاص اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول چیست و باید در این خصوص به مجلس توضیح داده شود.

 

*** می‌خواهند از بودجه ۱۴۰۰ بحران ارز را درست کنند

 

این نماینده مجلس با بیان اینکه سیاست تحریم امروز متمرکز بر نرخ ارز است، عنوان کرد:

در کتاب هنر تحریم گفته‌اند می‌خواسته تحریم‌های جدید را اعمال کنند، اما دیدند دولت خودش می‌خواهد برای ارز کار‌هایی انجام دهد که باعث افزایش نرخ ارز می‌شود که در نهایت منجر به بحران مرغ شد.

می‌خواهند بحران مرغ را در سال ۱۴۰۰ رقم بزنند همان طور که اغتشاشات سال ۷۲ دقیقا از افزایش نرخ ارز شروع شد و شاهد بودیم ظرف چند ماه نرخ ارز از ۲۵۰ تومان به ۷۵۰ تومان رسید و تورم ۵۰ درصد به مردم تحمیل شد.

از بودجه ۹۸ بحران بنزین و از بودجه ۹۹ بحران بورس بیرون آمد و می‌خواهند از بودجه ۱۴۰۰ بحران ارز را درست کنند تا نقطه بدون بازگشت برای کشور و انقلاب درست شود که حتی دولت انقلابی هم نتواند کاری کند.

 

*** وضع ارز ۴۲۰۰ تومان سیاست غلطی بود

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پابان پیرامون اینکه گفته می‌شود، حذف رانت از اصلاح ارز شروع می‌شود آدرس غلط است، اظهار داشت:

اطلاعات کامل، دقیق و محرمانه‌ای دارم که نشان می‌دهد این قصد به سرانجام نمی‌رسد و البته وضع ارز ۴۲۰۰ تومان سیاست غلطی بود برای اینکه در بازار نرخ ارز آزاد را بالا ببرند و سیاست تک نرخی بودن ارز را کنار بگذارند به جای آنکه انضباطی اعمال کنند.

 

*** موضوع مزایده‌ها و مناقصه‌ها در این لایحه شفاف نیست

 

گفتنی است، روز گذشته کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس، با اشاره به ارسال ترجمه لایحه مشارکت عمومی و خصوصی برای صندوق بین‌المللی پول، بیان رده بود:

نتیجه ارزیابی کارشناسان صندوق بین‌المللی پول این بود که موضوع مزایده‌ها و مناقصه‌ها در این لایحه شفاف نیست اما متاسفانه به این دلیل که ظاهرا علاقه‌ای به اصلاح این مسئله نداشتند نظرات کارشناسان صندوق بین‌المللی پول را نیز کنار گذاشتند.

ما پیشنهادات خود را به کمیسیون عمران داده‌ایم تا با اصلاح دو بند به نقطه مطلوب‌تری برسیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

پرونده محموله‌ لوازم خانگی مشکوک به قاچاق به کجا رسید؟

۲ اصل مهم برای شکوفایی اقتصادی کشور

دولت تصمیمی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ نگرفته است

 

 

*** ارسال ترجمه لایحه مشارکت عمومی و خصوصی برای صندوق بین‌المللی پول

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هنوز موضع مشخصی در خصوص اظهارات عضو کمیسیون صنایع در خصوص حضور نماینده صندوق بین‌المللی اتخاذ نشده است.

همچنین کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز از ارسال ترجمه لایحه مشارکت عمومی و خصوصی برای صندوق بین‌المللی پول خبر داده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول