کد خبر:262061
پ
بورس
کارشناس حوزه بازار سرمایه:

بازگشت بازار سرمایه به مدار رشد با تغییر دامنه نوسان

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، با تغییر دامنه نوسان می‌توان ضمن کاهش ریسک معاملات، زمینه بازگشت رشد به معاملات بورس را فراهم کرد.

کارشناس حوزه بازار سرمایه معتقد است، با تغییر دامنه نوسان می‌توان ضمن کاهش ریسک معاملات، زمینه بازگشت رشد به معاملات بورس را فراهم کرد.

 

*** اهمیت تغییر دامنه نوسان معاملات بازار سرمایه 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، هومن عمیدی با اشاره به روند معاملات در هفته سوم بهمن ماه، اظهار داشت:

در هفته سپری شده شاهد مهمترین و بهترین تصمیم توسط مسئولان سازمان بورس بودیم که این موضوع توانست در بازگشت روند صعودی به معاملات بورس تاثیرگذار باشد.

از مردادماه سال جاری که بازار وارد مدار نزولی شد کارشناسان حاضر در بازار سرمایه بارها بر ضرورت تغییر دامنه نوسان خرید و فروش سهام تاکید داشتند تا از این طریق بتوان ضمن کاهش ریسک معاملات، زمینه بازگشت رشد به معاملات بورس را فراهم کرد.

 

وی به اهمیت تغییر دامنه نوسان معاملات بورس به منفی دو و مثبت ۶ درصد تاکید کرد و گفت:

تا قبل از تغییر، دامنه نوسان برای نوسان‌گیران باز بود و سفته بازان می‌توانستند در صورت خرید در کف قیمت و فروش در سقف، به صورت ناخالص ۱۰ درصد و به صورت خالص ۸.۵ درصد سود کسب کنند.

توجه به این نکته ضروری است که در شرایط فعلی به دلیل نامتقارن بودن دامنه نوسان احتمال کسب بازدهی مثبت در طول یک هفته برای سرمایه‌گذاران سه برابر حالت قبل است.

در چنین فضایی با توجه به شرایط حمایتی شاخص کل در سطح یک میلیون و ٢٠٠ هزار، احتمال رشد بازار تا کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد و یک میلیون و ٧٠٠ هزار واحد وجود دارد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** پیش‌بینی روند معاملات بورس در ماه اسفند

 

عمیدی روند معاملات روند معاملات بورس در ماه اسفند را پیش‌بینی کرد و افزود:

با توجه به رشد قیمت نفت به بیش از ۶۰ دلار، ثبات حاکم در بازار ارز، کاهش تنش ها در بحث قیمت‌گذاری محصولات فولادی بین وزارت صنعت و بورس کالا، وجود اخبار بنیادی مناسب در بازار، آماده شدن مجوزهای افزایش سرمایه شرکت ها و قول ریاست جدید سازمان بورس مبنی بر تغییر قوانین بازارگردانی پیش‌بینی می‌شود روند معاملات بورس در اسفند ماه با بازدهی مثبت همراه باشد و سهامداران بتوانند سود قابل توجهی را از این بازار کسب کنند.

از بعد جهانی امیدواری ها برای کنترل کرونا و آثار مثبت تزریق واکسن‌ها بر آمار تولید و تقاضای کامودیتی (مواد پایه و معدنی) توسط مصرف‌کنندگان افزایش پیدا کرده است که به نظر می‌رسد قیمت های جهانی فلزات از ثبات مناسبی برخوردار شوند.

ورود نقدینگی هوشمند در طی هفته گذشته جهت خرید سهام توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، سیگنال مثبت دیگری است که می‌تواند تاییدکننده بهبود روند معاملات بازار باشد.

 

وی با اشاره به اینکه از نظر سیاسی روی کار آمدن بایدن و تلاش دموکرات‌ها برای بازگشت به به برجام باعث ایجاد چشم‌انداز برای رفع تحریم‌ها شده است، گفت:

از دیگر اتفاقات مثبت بازار پول و بازار سرمایه می توان به احتمال کاهش نرخ بهره بین بانکی اشاره کرد که به طور معمول و براساس تجربیات گذشته، بازار در چنین مواقعی با رشد همراه شده و باعث کاهش p/e متوسط بازار بورس می‌شود.

 

*** روند معاملات بورس در هفته پایانی بهمن ماه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس حوزه بازار سرمایه در پایان روند معاملات بورس در هفته پایانی بهمن ماه را پیش‌بینی کرد و اظهار داشت:

در مجموع به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده می توان به رشد عمومی بازار سرمایه به خصوص در سهام شرکت های شاخص ساز امیدوار بود و شوک‌های مثبت تصمیمات درست و شجاعانه متولیان جدید بازار سرمایه می‌تواند منشا آثار مثبتی در بورس اوراق بهادار باشد.

در این بین باید مراقب برخی از تصمیم‌گیری‌ها از سوی شرکت‌های حقوقی به بهانه عرضه و فروش جهت شناسایی سود یا تامین مالی برای انتهای سال بود.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول