کد خبر:262065
پ
عضو هیات مدیره شرکت بورس تهران
عضو هیئت مدیره شرکت بورس تهران:

۳ عامل اثرگذار بر رشد شاخص بورس

عضو هیئت مدیره شرکت بورس تهران، ۳ عامل اثرگذار بر رشد شاخص بورس را تشریح کرد.

عضو هیئت مدیره شرکت بورس تهران، ۳ عامل اثرگذار بر رشد شاخص بورس را تشریح کرد.

 

*** سه فاکتور مهم تصمیم‌گیری بر اساس تحلیل بنیادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین بوستانی با تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت‌های درج شده در تابلوی معاملات بورس و فرابورس، بسیار پایین‌تر از سطح ارزندگی قرار دارند، اظهار کرد:

این روزها سهام شرکت‌های بورسی پایین‌تر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند و نباید موقعیت‌های خوبی که ایجاد شده را نادیده گرفت.

 

عضو هیئت مدیره شرکت بورس تهران با بیان اینکه تورم، تغییرات نرخ ارز و قیمت جهانی کامودیتی‌ها سه فاکتور مهم تصمیم‌گیری بر اساس تحلیل بنیادی هستند، افزود:

تورم، شاخص سنجش افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است.

روند سطح عمومی قیمت‌ها یا تورم به هر میزانی افزایشی شود، محصولات و خدمات تولیدی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه نیز گرانتر عرضه و در نتیجه درآمد شرکت‌ها افزایشی و حاشیه سود بیشتری برای آنها ایجاد می‌شود.

این نکته را باید مدنظر قرار دهیم تورم به خودی خود برای مردم و اقتصاد کشور مناسب نیست اما در سوددهی شرکت‌ها عامل تاثیرگذار است. البته تجربه نشان داده کاهش تورم هم در صورتی که با افزایش فروش صورت پذیرد باز هم برای بورس شکوفایی به هم می‌آورد.

 

*** تورم

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تورم یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار بر روی شاخص بورس است، افزود:

براساس آمارها آخرین رقم تورم نقطه به نقطه ۴۶.۲ درصد اعلام شده و تورم دی ماه نیز نسبت به ماه قبل ۱.۴ درصد رشد داشته است، بنابراین شرکت‌ها به طور مداوم محصولات خود را گرانتر می‌فروشند و در نتیجه سودآوری پایداری دارند و این موضوع در گزارش ماهانه آتی تولید و فروش آنها نمایان می‌شود، البته این نکته را مد نظر قرار دهیم در صورت افت شدید تورم اگر شرکت‌ها بتوانند فروش مقداری خود را گسترش دهند باز هم شرایط مناسبی خواهند داشت.

 

 

اخبار مهم صنایع:

فعالیت‌های فرهنگ‌سازی در حوزه صادرات مورد حمایت قرار می‌گیرند

سهم ۴۷.۹ درصدی بازرگانی و صنعت از تسهیلات پرداختی بانک‌ها

عرضه روزانه ۱۵۰ میلیون دلار ارز نیمایی گواه بر بی اثر بودن تحریم‌ها است

 

 

*** تغییرات نرخ ارز

 

بوستانی فاکتور دیگر اثر گذار بر بازار سرمایه را تغییرات نرخ ارز دانست و گفت:

همواره افزایش نرخ دلار باعث رشد قیمت‌ها می‌شود.

برخی از شرکت‌های بورسی واردکننده محصولات هستند و برخی دیگر صادرکننده و رشد نرخ دلار برای شرکت‌های صادرکننده مناسب ارزیابی می‌شود، اما با این حال محصولات شرکت‌های واردکننده هم با افزایش قیمت و حاشیه سود مناسب همراه می‌شود. از طرفی با افزایش نرخ دلار، ارزش جایگزینی (تجدید ارزیابی از محل دارایی‌ها) نیز روندی صعودی خواهد داشت.

 

وی در ادامه، تصریح کرد:

با توجه به فاکتورهای اقتصادی کشور، اگر خوش بینانه فرض کنیم نرخ ارز روند افزایشی نداشته باشد، نهایتا با ثابت و یا با کاهش بسیار محدود همراه می‌شود، بنابراین سمت و سوی یکی دیگر از فاکتورهای مهم بنیادی برای تصمیم‌گیری به نفع بازار سرمایه است.

 

*** قیمت جهانی کالاها به ویژه کامودیتی‌ها

 

کارشناس بازار سرمایه موضوع مهم دیگر موثر بر بازار سرمایه را قیمت جهانی کالاها به ویژه کامودیتی‌ها دانست و عنوان کرد:

کامودیتی‌ها کالاهای پایه یا اساسی هستند.

نفت و مشتقات نفتی، محصولات فلزی مانند طلا، مس، روی و … کامودیتی محسوب می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد شرکت‌های حاضر در بورس کشور یا به صورت مستقیم و یا از طریق هلدینگ‌ها به بازار کامودیتی‌ها متصل هستند، افزود:

طی ۴ ماه گذشته نفت با ۷۰ درصد افزایش به محدوده ۶۱.۳ دلار رسید، مس در این بازه زمانی ۲۳ درصد رشد کرد و به ۸۲۴۵ دلار رسید. روی نیز با ۸ درصد رشد به محدوده ۲۵۵۰ دلار و سایر مشتقات نفتی از جمله متانول با ۶۵ درصد رشد به ۳۳۰ دلار رسید.

 

*** ۳ عامل اثرگذار بر رشد شاخص بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو هیئت مدیره شرکت بورس تهران در پایان پیرامون اینکه روند رشد قیمت کامودیتی‌ها و پیش‌بینی‌ها از بازارهای جهانی حاکی از سودآوری شرکت‌ها و هلدینگ‌های کامودیتی‌محور است، اظهار کرد:

با در نظر گرفتن این سه فاکتور بنیادی یعنی تورم، تغییرات نرخ ارز و قیمت جهانی کالاها، ارزش سهام شرکت‌های بورسی ارزنده و اکنون زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری بورسی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول