کد خبر:261763
پ
پایانه نفتی جاسک
سرپرست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک:

نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک بارگیری شد

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک از بارگیری نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک خبر داد.

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک از بارگیری نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک خبر داد.

 

*** بارگیری نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وحید مالکی در خصوص بارگیری نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک، اظهار داشت:

بارگیری این گوی شناور به همراه سازه‌های جانبی آن به پایان رسیده و پس از پایان عملیات مهاربندی، در روزهای آینده به محل نصب در آب‌های عمان منتقل می‌شود.

 

وی، ظرفیت انتقال نفت خام و میعانات گازی این گوی شناور را هفت هزار مترمکعب بر ساعت (معادل یک میلیون بشکه در روز) اعلام کرد و گفت:

به ‌زودی با نصب و راه‌اندازی این سازه دریایی در فاصله تقریبی ۶ کیلومتری از سواحل مکران، بخش زودهنگام پایانه نفتی جاسک به بهره‌برداری خواهد رسید و امکان پهلوگیری و انتقال نفت خام به نفتکش‌های صادراتی در این پایانه فراهم خواهد شد.

 

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک در ادامه، تصریح کرد:

گوی شناور صادراتی پایانه نفتی جاسک و متعلقات مربوط به آن شامل چند راهه زیردریایی، لوله‌های انعطاف‌پذیر شناور و زیرآبی (Floating & Submersible Hoses) نزدیک به ۸۰۰ تن وزن دارد که در صورت مساعد بودن شرایط جوی دریا، پس از عملیات مهاربندی و اخذ مجوزهای خروج، به وسیله شناور (ابوذر ۱۱۰) به موقعیت دریایی خود منتقل و در عمق ۴۸ متری دریا نصب می‌شود.

 

*** آغاز عملیات لوله‌گذاری دومین خط زیردریایی

 

مالکی همچنین از آغاز عملیات لوله‌گذاری دومین خط زیردریایی طرح پایانه‌نفتی جاسک خبر داد و گفت:

با مساعد شدن شرایط جوی، عملیات کشش خط لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) دومین مسیر زیردریایی منتهی به نخستین گوی شناور پایانه‌نفتی جاسک به طول ۲.۵ کیلومتر، توسط شناور لوله‌گذار سی‌مستر آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود اجرای این خط تا پایان این هفته به اتمام برسد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

ترخیص کالاهای ممنوعه آزاد شد

 

 

*** صادرات نفت ایران از دریای عمان با اجرای طرح پایانه نفتی جاسک

 

سرپرست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک در پایان اجرای کامل این طرح را موجب تنوع‌بخشی به مبادی صادراتی نفت خام کشور و کاهش وابستگی ایران به تنگه هرمز دانست و تاکید کرد:

با اجرای این طرح علاوه بر زمینه‌سازی برای رونق صنایع پایین‌دست در سواحل مکران، ایران می‌تواند برای نخستین ‌بار از دریای عمان، نفت صادر کند.

 

*** اهداف راه‌اندازی زودهنگام طرح پایانه نفتی جاسک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طرح پایانه جاسک در مجموع شامل سامانه‌های اندازه‌گیری یا میترینگ نفت خام، ۶ رشته خطوط لوله زیردریایی و سه گوی شناور است که در فاز نخست، با هدف بهره‌برداری زودهنگام از طرح تا پایان سال ۹۹ یک مجموعه میترینگ، دو رشته خط‌ لوله ۳۶ اینچ، چند راهه زیردریایی و یک گوی شناور در دستور کار راه‌اندازی قرار دارد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول