کد خبر:261986
پ
زادبوم
رئیس سازمان توسعه تجارت:

۲۰ درصد مشوق مازاد برای صادرات تعاونی‌ها اعمال می‌شود

رئیس سازمان توسعه تجارت از اعمال ۲۰ درصد مشوق مازاد برای صادرات تعاونی‌ها خبر داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت از اعمال ۲۰ درصد مشوق مازاد برای صادرات تعاونی‌ها خبر داد.

 

*** مشوق صادراتی برای شرکت های تعاونی در نظر گرفته شد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در بیست و نهمین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران خطاب به اتاق‌های تعاون سراسر کشور، اظهار داشت:

چنانچه زیرساخت‌های صادراتی در استان‌ها وجود دارد که قابلیت استفاده از اعتبارات عمومی سازمان توسعه برای کمک به توسعه زیرساخت‌ها را دارا است، باید هرچه زودتر طرح‌های مذکور را پس از تصویب کارگروه توسعه ص‍ادرات استانی به این سازمان ارسال کنند.

 

وی با اشاره به ظرفیت‌های فصل سوم سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت:

در بخش مشوق‌های صادراتی شرکت‌های مدیریت ص‍ادراتی تعاونی می‌توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق‌های صادراتی استفاده کنند.

 

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در پایان زمینه‌سازی کارخانه نوآوری بخش تعاون و شرایطی که برای ایجاد شرکت‌های مدیریتی صادراتی بخش تعاون مدنظر است، را مورد توجه قرار داد.

 

*** رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران/ توسعه شبکه‌های دانش‌بنیان 

 

رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران نیز با اشاره به توانمندی‌های بخش تعاون در حوزه تجارت خارجی، بیان داشت:

در نشست مشترک با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش تعاون در این حوزه تشریح شد و رؤسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق تعاون ایران مطالب مهمی نظیر انتقاد از فراز و نشیب بخش نامه‌های متعدد که مشکل مهمی برای فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی به وجود آورده و خسارت زیادی به صادرکنندگان زده همچنین استفاده از ظرفیت‌هایی در سطح جهانی مانند قالب‌هایی مثل فعال اقتصادی مجاز تاکید شد و بر استانداردسازی در برنامه‌های متعدد، تولید بدون کارخانه و مشکلات عدم حل توافق کاهش حقوق گمرکی در برخی کشورهای عضو پیمان تجاری اوراسیا و نیز موضوع حمایت از برنامه‌های توسعه فعالیت‌های صادراتی در حوزه بانوان تعاونگر مطرح شد.

 

بابک افقهی در ادامه، تصریح کرد:

رئیس سازمان توسعه تجارت در این نشست از برنامه‌ریزی‌ها در حوزه بانوان و جوانان با مرکز تجارت بین‌الملل خبر داد و مقرر شد مسئولان این بخش با مسئول کمیسیون بانوان اتاق تعاون، پیگیری‌هایی برای برنامه‌ریزی توسعه فعالیت‌های ص‍ادراتی بانوان تعاونگر را انجام دهند.

توسعه شبکه‌های دانش‌بنیان در خارج کشور از دیگر موضوعات مهم این نشست بود که مقرر شد یکی از کشورهای هدف مورد نظر معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان توسعه تجارت به عنوان شبکه تعاونی دانش‌بنیان در خارج از کشور به اتاق تعاون واگذار شود.

 

*** استفاده از ظرفیت نمایشگاه‌های بین‌المللی

 

وی با اشاره به استقبال رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص استفاده از ظرفیت نمایشگاه‌های بین‌المللی برای ایجاد مرکز نوآوری حوزه تجارت، خاطرنشان کرد:

برگزاری نمایشگاه فرش دستباف صنایع دستی و گردشگری بخش تعاون توسط سازمان توسعه تجارت برای اعطای مجوز، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نمایشگاه اوراسیا توسط یکی از شرکت‌های تعاونی اتاق تعاون قرار است که در اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

در بخش صادرات نیز موضوع مشکلات رفع تعهد ارزی بدون انتقال ارز صادرکنندگان سال ۹۷ مطرح شد که قرار شد توسط رئیس سازمان توسعه تجارت بررسی شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** تمدید پته‌های صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون در پایان با بیان اینکه در دیدار با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مشکلات مرزنشینان و تمدید پته‌های ص‍ادراتی نیز مطرح شد، اظهار داشت:

تمدید پته‌های صادراتی تا شهریور ۱۴۰۰ درخواست و مقرر شد که مورد بررسی رئیس سازمان توسعه تجارت قرار گیرد.

ارتباط بیشتر بین بخش‌های اتاق تعاون و وزارت صنعت در راستای پیگیری موضوعات این جلسه از دیگر مصوبات این نشست بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول