کد خبر:262129
پ
رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی
رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی:

عرضه بیش از ۳٫۲ میلیون تن ورق گالوانیزه به بازارهای مصرف

رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی از عرضه بیش از ۳٫۲ میلیون تن ورق گالوانیزه به بازارهای مصرف خبر داد.

رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی از عرضه بیش از ۳٫۲ میلیون تن ورق گالوانیزه به بازارهای مصرف خبر داد.

 

*** چرا ورق گالوانیزه در صنعت جایگاه خاصی دارد؟ 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیـــرضا گنــــدمـکار، به ‌مناسبت سالروز افتتاح واحد ورق رنگی ناحیه نورد سرد در خصوص اینکه چرا ورق گالوانیزه در صنعت جایگاه خاصی دارد، اظهار کرد:

امروزه استفاده از محصولات پوشش‌دار در صنعت افزایش یافته و از دلایل مهم آن تأثیر نپذیرفتن از محیط و عدم تخریب و خوردگی فلز و درنتیجه افزایش عمر ورق و همچنین بهبود خواص زیبایی‌شناختی آن است.

 

*** تولید انواع محصول پوشش‌دار در فولاد مبارکه 

 

وی درباره اینکه در فولاد مبارکه چند نوع محصول پوشش‌دار تولید می‌شود، افزود:

محصولات پوشش‌دار فولاد مبارکه شامل ورق قلع‌ اندود، ورق گالوانیزه و ورق رنگی است که خط تولید ورق گالوانیزه با ظرفیت اسمی ۲۰۰ هزار تن توسط شرکت C.M.I طراحی و نصب شد و در ادامه با همکاری کارکنان فولاد در ۱۸ بهمن سال ۱۳۸۱ افتتاح گردید.

 

*** کمیت و کیفیت این خط تولید 

 

رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی در خصوص کمیت و کیفیت این خط تولید، تصریح کرد:

میزان تولید در اوایل راه‌اندازی خط، ۵ تا ۸ هزار تن در ماه بود.

مسائل و مشکلات زیادی در طراحی و تجهیزات خط وجود داشت که با مشورت کارشناسان خارجی و تلاش تیم مدیریت، پروژه‌های بهبود زیادی در این زمینه تعریف و انجام شد.

از این پروژه‌های بهبود می‌توان به تبدیل ماده محافظ کروم شش ‌ظرفیتی به ماده محافظ کروم سه ‌ظرفیتی اشاره کرد.

 

وی در ادامه، اظهار کرد:

ماده محافظ کروم شش ‌ظرفیتی یک ماده سمّی است که در طولانی ‌مدت بیماری‌زاست و می‌تواند برای محیط‌زیست و سلامت کارکنان و مشتریان مضر باشد.

این ماده با تغییراتی که در تجهیزات اعمال گردید، با ماده بی‌خطر کروم سه‌ ظرفیتی جایگزین شد.

همچنین پروژه کاهش جرم پوشش محصولات از ۹۰ گرم به ۸۰ گرم بر مترمربع اجرا شد. از موارد دیگر می‌توان به افزایش سرعت فرایند خط تولید از ۹۰ متر به ۹۳ متر در دقیقه اشاره کرد.

به ‌طور کلی هم‌اکنون تولید خط گالوانیزه به حدود ۱۷ هزار تن در ماه رسیده است و از ابتدای راه‌اندازی تاکنون، بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصول گالوانیزه فولاد مبارکه به بازار مصرف عرضه شده است. بالاترین رکورد تولید سالانه این خط بیش از ظرفیت نامی و به میزان ۲۱۱ هزار و ۷۵۰ تن بوده است.

 

*** تاریخچه خط تولید گالوانیزه

 

گنــــدمـکار درباره تاریخچه این خط تولید، عنوان کرد:

فولاد مبارکه بهره‌برداری از خط گالوانیزه را از زمان راه‌اندازی طی قراردادی به شرکت توکا فولاد واگذار کرد.

تمامی کارکنان این شرکت پس از اخذ آزمون و مصاحبه‌های علمی و فنی و همگی با مدرک بالاتر از فوق‌دیپلم استخدام شدند و پس از استخدام، توسط کارشناسان خارجی شرکت C.M.I آموزش دیدند و مشغول به کار شدند.

در سال ۸۸، اغلب کارکنان واحد به‌ صورت قرارداد مستقیم به استخدام فولاد مبارکه درآمدند.

در طول ۱۸ سال بهره‌برداری از خط گالوانیزه و تغییرات چارت‌های سازمانی، تجارب ارزشمندی در خصوص جدا بودن سیستم تولید و تعمیرات در مقایسه با تمرکز آن‌ها به دست آمده است.

همچنین فعالیت‌های بسیاری در خصوص بومی‌سازی قطعات حیاتی خط گالوانیزه ایجاد شده که از آن جمله می‌توان تغییر اتوماسیون دستگاه جوش، رادیانت تیوب‌ها، غلتک‌های حوضچه مذاب، مشعل‌های کوره، غلتک‌های کوره و .. نام برد.

 

*** ماحصل بومی‌سازی‌ها و تجربیات 

 

رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی در مورد اینکه ماحصل بومی‌سازی‌ها و تجربیات چگونه دیده می‌شود، بیان کرد:

این امر را می‌توان در پارامترهای اصلی تولید گالوانیزه مشاهده کرد.

یکی از پارامترهای اصلی خط IU (آماده ‌به ‌کاری خط تولید) است. طبق طراحی سازنده، عدد ۸۷ درصد میزان آماده ‌به‌ کاری پیش‌بینی شده بود که با بهبودهای مستمر و کسب تجارب ارزشمند به عدد ۹۷٫۵ درصد رسیده است ( در جدول رو به ‌رو سیر پنج‌ ساله این پارامتر نشان داده شده است).

 

*** ورق گالوانیزه در فولاد مبارکه به چه روشی تولید می‌شود ؟

 

وی در خصوص مزیت‌های ورق گالوانیزه در فولاد مبارکه، اظهار کرد:

تولید ورق گالوانیزه ناحیه نورد سرد به روش غوطه‌وری داغ است.

مزیت این روش گالوانیزه بر روش‌های دیگر، مقرون ‌به ‌صرفه بودن، امکان ایجاد ضخامت‌های بالای پوشش، استحکام بالا و چسبندگی پوشش گالوانیزه به فولاد است.

 

*** عمده کاربردهای ورق گالوانیزه در چه صنعتی است؟

 

گنــــدمـکار در خصوص عمده کاربردهای ورق گالوانیزه در چه صنعتی است، تصریح کرد:

ورق گالوانیزه کاربردهای فراوانی دارد که از آن جمله می‌توان به سقف‌های فلزی، پانل، تابلوهای برق، سینی کابل، قطعات لوازم خانگی مثل یخچال، بخاری، ماشین لباسشویی، ماکروویو، کولر، تجهیزات آشپزخانه مثل کابینت، مخازن ذخیره آب، مجراهای هوا و دودکش، ناودان‌ها و لوله‌ها، سازه‌های گوناگون، سازه‌های فضایی، انبارها، اجزای ماشین‌های کشاورزی، و قطعات خودرو و اجزای داخلی آن اشاره کرد.

 

*** نحوه چگونه ارزیابی بهبود مستمر در این خط 

 

وی درباره اینکه بهبود مستمر در این خط را چگونه ارزیابی می‌کنید، عنوان کرد:

با توجه به اینکه حیات خطوطی همچون گالوانیزه به بهبود مستمر در راستای پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان وابسته است و همچنین با توجه به تغییر ذائقه کیفی بازار (استفاده زیاد از محصولات با عرض و ضخامت کم و جرم پوشش کم) برخی از قسمت‌های خط به ‌دلیل نوع طراحی اولیه نیاز به مدرنیزاسیون و ارتقای تجهیزات داشتند.

از جمله مشکلات موجود می‌توان به عدم امکان اعمال پوشش کمتر از ۸۰ گرم بر مترمربع و همچنین عدم طراحی تجهیز اعمال کروماته برای استفاده از کروم سه‌ ظرفیتی اشاره کرد.

پیرو این مشکلات قراردادی تنظیم شده که در سال آینده این تغییرات انجام می‌گردد.

 

گنــــدمـکار در مورد برخی از این تغییرات در این زمینه، تصریح کرد:

تغییر اتوماسیون خط گالوانیزه و امکان تولید محصول گالوانیزه با پوشش ۶۰ گرم بر مترمربع که باعث کاهش قابل‌ ملاحظه مصرف روی و همچنین افزایش کیفیت گالوانیزه شود.

همچنین رفع مشکل اضافه ضخامت لبه‌های محصول و تغییر ساختار اعمال پوشش کروماته بر روی محصول گالوانیزه یکی دیگر از این اقدامات است.

 

*** مهم‌ترین اولویت‌های در حوزه نیروی انسانی و تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیـــس واحـــد گالوانیزه و ورق رنگی در پایان پیرامون مهم‌ترین اولویت‌های پیش‌روی در حوزه نیروی انسانی و تولید، اظهار کرد:

در حال حاضر نیروی انسانی باارزشی در این خط تولید مشغول به کارند که باید با فرارسیدن زمان بازنشستگی آن‌ها جایگزین‌های مناسبی برایشان در نظر گرفته شود.

همچنین ارتقای کیفیت محصول برای مصارف خودرویی و لوازم‌ خانگی از مهم‌ترین دغدغه‌های واحد گالوانیزه است که امیدواریم با تدابیر به‌ موقع مدیریت به ‌خوبی انجام گیرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول