کد خبر:261876
پ
شفافیت آرای نمایندگان
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

طرح شفافیت آرای نمایندگان بایگانی شد؟

شفافیت آرای نمایندگان یکی از مهم‌ترین اهرم‌های فشار اصولگرایان بر دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود، که در عین حال این طرح در مجلس یازدهم نیز رد شد.

شفافیت آرای نمایندگان یکی از مهم‌ترین اهرم‌های فشار اصولگرایان بر دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود، که در عین حال این طرح در مجلس یازدهم نیز رد شد.

 

*** مهم‌ترین مطالبات اصولگرایان از پارلمان تمام اصولگرای یازدهم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فراکسیون امید و مستقلین ولایی با حضور نمایندگان اصلاح ‌طلب و معتدل از سوی اصولگرایان درون و بیرون پارلمان دهم بارها و بارها با انگ مخالفان شفافیت توصیف و با تندترین انتقادات ممکن مواجه شدند.

اصلاح‌ طلبان پارلمان دهم تلاش کردند، ثابت کنند ایجاد شفافیت یک ‌بعدی در پارلمان و آن ‌نیز در آرای نمایندگان در شرایط فقدان معیارهای حداقلی شفافیت در نهادهایی چون مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، قوه‌قضاییه، دولت و شوراهای عالی، نتیجه‌ای جز تحدید بیش از پیش پارلمان و نمایندگان در پی نخواهد داشت ولی گوش اصولگرایان بدهکار نبود.

شفافیت آرای نمایندگان به شعار انتخاباتی آنان در جریان انتخابات مجلس یازدهم تبدیل شد تا به یکی از مهم‌ترین مطالبات اصولگرایان از پارلمان تمام اصولگرای یازدهم تبدیل شود.

مطالبه‌ای که پس از ۸ ماه، چندی پیش در دستور کار پارلمان قرار گرفت ولی با مخالفت بیش از ۳۰ درصد نمایندگان، کلیات آن رد شد تا اصولگرایان مجلس برنامه‌های رییس قوه‌مقننه و البته پایداری‌ها را آن در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران نقش بر آب کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

ترخیص کالاهای ممنوعه آزاد شد

 

*** بازی با ماده ۱۳۰

 

یاران رییس مجلس قالیباف در پارلمان برنامه داشتند پس از تصویب کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان، این طرح را برای بررسی‌های بیشتر دو شوری کرده و به کمیسیون مربوطه ارجاع دهند تا از این طریق هم به بخشی از وعده خود برای شفاف‌سازی آرای نمایندگان عمل کرده باشند و هم انتقادهای اصولگرایان به پارلمان را حداقل برای چند ماه کاهش دهند.

ولی با رد کلیات، انتقادات به مجلس و رییس قوه‌مقننه دو چندان شد، چنان‌ که جبهه پایداری نیز در بیانیه خود به انتقاد از عملکرد قالیباف پرداخت.

همه این موارد کنار هم سبب شد تا یاران قالیباف برای خروج از زیر بار انتقادات از لزوم ایجاد شفافیت در آرای نمایندگان بیان کنند ولی در همین مساله نیز با بیان اظهارات ضد و نقیض، چندان موفق نبودند.

روزی دلیل رد طرح شفافیت در مجلس را تهیه طرحی برای ایجاد شفافیت در قوای سه‌گانه و نهادهای دخیل در امر قانون‌گذاری در ایران دیدند ولی فراموش کردند که این طرح، دقیقا همان طرح فراکسیون امید است که کلیاتش در مجلس تصویب شد ولی اصولگرایان پارلمان حاضر به بررسی آن نشدند. روز دیگر از تهیه طرحی جدید برای ایجاد شفافیت در آرای نمایندگان گفتند.

هوشمندانه‌ترین راهکار در این میان اتکا به ماده ۱۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس بود.

بر اساس قانون، در صورت رد کلیات طرحی در مجلس یا کمیسیون‌های موضوع اصل ۸۵، طرح یاد شده تا ۶ ماه قابل طرح در پارلمان نخواهد بود، مگر آنکه ۵۰ نفر از نمایندگان خواستار آن شوند و از قرار معلوم یاران قالیباف برای راضی کردن اصولگرایان دست به دامن این ماده شده‌اند.

 

*** طرح شفافیت آرای نمایندگان بایگانی شد یا بازمی‌گردد؟

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از این خطاب به رییس مجلس، اظهار داشت:

پس از عدم تصویب این طرح تعداد ۵۰ نفر از نمایندگان درخواست بازگشت مجدد به صحن را طبق ماده ۱۳۰ داشتند و نسبت به این لایحه اعمال ماده ۱۳۰ صورت گرفته و مجدد به صحن باز خواهد گشت.

 

*** زمان برگشت طرح به مجلس چه زمانی است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به این ترتیب پرسش اصلی آن است که چه زمانی این طرح دوباره به صحن مجلس باز خواهد گشت؟

امیرآبادی فراهانی پاسخی برای این پرسش نداشته و تنها به ذکر کلمه به امید خدا اکتفا کرده ولی با نگاهی به روند اقدامات در بهارستان، می‌توان گفت که این طرح حداقل تا پس از انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰ دوباره در مجلس مطرح نخواهد شد.

شرط استفاده از ماده ۱۳۰، تصویب مجلس است، یعنی نمایندگان باید در صحن علنی با درخواست ۵۰ نفر از نمایندگان برای بازگشت این طرح به دستور کار مجلس موافقت کنند.

در صورت تصویب نیز این طرح مجددا در ترافیک کاری بهارستان قرار خواهد گرفت و همین مساله می‌تواند تا مدت‌ها این طرح را به گوشه‌ای براند اما حسن آن، از یک ‌سو کاهش انتقادات به قالیباف خواهد بود و از سوی دیگر خداحافظی او با انگ مخالفت با طرح شفافیت آرای نمایندگان، اما در هر حالت تا مدت‌ها خبری از طرح شفافیت نخواهد بود.

روزنامه شرق

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول