کد خبر:261750
پ
بورس
کارشناس بازار سرمایه پاسخ داد

آیا روند صعودی بازار سرمایه ‌تداوم خواهد داشت؟

کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند معاملات بورس در هفته پیش رو توضیح داد.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند معاملات بورس در هفته پیش رو توضیح داد.

 

*** ورود هیجان تازه به معاملات بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرعلی امیرباقری با اشاره به تغییر دامنه نوسان خرید و فروش سهام و تاثیر آن بر معاملات بازار، اظهار کرد:

در هفته‌ای که گذشت، معاملات بازار سرمایه بر اساس پیش‌بینی‌ها پیش رفت و با وضع قوانین جدید شاهد تزریق هیجانی تازه به بازار بودیم.

 

وی در ادامه افزود:

نکته قابل توجه این است که هیجان وارد شده به بورس، محصول عوامل بنیادی اقتصادی نیست و فقط ناشی از آیین‌نامه اجرایی معاملات است، بنابراین شاید در کوتاه‌مدت محرکی بر بازار باشد اما رشد معاملات بازار نمی‌تواند در میان‌مدت و بلندمدت بر مدار دستورالعمل‌های اجرایی ادامه‌دار باشد.

 

امیرباقری با بیان این که تعیین مسیر اصلی بازار در میان‌مدت و بلندمدت نیازمند بررسی واقعیت‌های اقتصادی است، خاطرنشان‌ کرد:

اکنون چشم انداز تورمی در کشور رو به کاهش است و پیش‌بینی‌ها حاکی از ورود اقتصاد کشور به فاز رکودی از تابستان سال ۱۴۰۰ است.

این عوامل باعث شده تا به مرور زمان چشم اندازهای آتی و پارامترهای حاضر در حال حرکت به سمت ثبات باشند که این ثبات می‌تواند بازار را از محور دارایی‌محور به سمت سود محور سوق دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه بازار سهام در شرایط فعلی و معاملات آن به سمت تحلیلی محور شدن پیش خواهد رفت، گفت:

افرادی در بازار موفق خواهند بود که از طریق تحلیل و در نظر گرفتن سناریوهای مختلف در بازار، سود شرکت‌ها را محاسبه کنند و سپس با توجه به نرخ بازده مورد انتظار و شرایط حاضر، اقدام به سرمایه‌گذاری در سهام ارزنده کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** روند معاملات بورس در هفته جاری

 

امیرباقری روند معاملات بورس در هفته جاری را مورد پیش‌بینی قرار داد و بیان کرد:

به نظر می‌رسد روند صعودی معاملات بورس در هفته پیش رو با توجه به جمع‌آوری صفوف فروش و ورود نسبی نقدینگی به بدنه بازار سرمایه ادامه داشته باشد، هر چند که ممکن است به مرور زمان شاهد عرضه در بازار باشیم.

 

کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که تغییر دامنه نوسان از جمله نکات مهمی است که در وضعیت فعلی بازار باید به آن توجه داشت، گفت:

دامنه نوسان نامتقارن، دامنه‌ای است که روند منفی سهم‌ها را محدود و رشد آن را آزاد نگه می‌دارد، این موضوع نوعی قانون‌گذاری است که می‌تواند در بلندمدت شائبه ایجاد دستکاری در معاملات بازار را تقویت کند.

 

وی با بیان این که این قانون‌گذاری در بلندمدت بازار را از حالت بازار آزاد که باعث تعیین قیمت‌ها از طریق عرضه و تقاضا می شوند خارج خواهد کرد، تصریح کرد:

دامنه نوسان ممکن است در کوتاه‌مدت پاسخگوی معاملات بازار باشد اما اجرای آن برای میان‌مدت و بلندمدت توصیه نمی‌شود، زیرا باعث به خطر افتادن سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود و سبب ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سهام خواهد شد.

 

امیرباقری در ادامه افزود:

انتظار می‌رود در هفته پیش روند معاملات بازار همچنان دنباله‌رو روند هفته گذشته باشد، هر چند که ممکن است به مرور زمان شاهد افزایش عرضه‌ها در بازار باشیم.

 

وی با بیان اینکه محرک دیگر که معاملات بازار را تحت تاثیر قرار داده نرخ ارز است، گفت:

قیمت ارز در پایان هفته منتهی به ۲۴ بهمن‌ماه به دلیل وجود تنش های سیاسی تا حدودی با افزایش قیمت همراه شد.

 

*** از سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار پرهیز کنید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان با بیان این که نرخ ارز باید در میان مدت و بلندمدت با واقعیت‌های اقتصادی تطابق پیدا کند، اظهار کرد:

افزایش فروش نفت از جمله واقعیت‌هایی است که بازار در انتظار آن است و این موضوع می‌تواند با ورود دلارهای جدید جان تازه‌ای را به اقتصاد ایران ببخشد و حتی نرخ ارز را به مرحله تثبیت برساند.

با توجه به شرایط متلاطم اقتصادی و چشم اندازهای گوناگون سیاسی، سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار پرهیز کنند و سرمایه خود را به دست افراد متخصص و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار دهند تا بتوانند از بازار منتفع شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول