کد خبر:261774
پ
بورس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه از ۲۵ بهمن‌ماه

دامنه نوسان در بازار سرمایه از ۲۵ بهمن‌ماه، تا اطلاع ثانوی و با هدف تعادل بخشی به این بازار از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر می‌کند.

دامنه نوسان در بازار سرمایه از ۲۵ بهمن‌ماه، تا اطلاع ثانوی و با هدف تعادل بخشی به این بازار از مثبت و منفی پنج به مثبت شش و منفی دو تغییر می‌کند.

 

*** تغییر دامنه نوسان در بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چراغ قرمزهای پی در پی بازار سرمایه مسئولان را بر آن داشت تا دست به تغییر قوانین این بازار بزنند و بر این اساس قرار شد دامنه تغییرات تغییر کند.

اتفاقی که به گفته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی چندی است بحث آن مطرح است و پیش از این نیز پیشنهاد منفی و مثبت دو برای دامنه نوسان مطرح شده بود اما رای نیاورده بود.

در نهایت تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در یکی از جلسات شورای عالی بورس تصویب شد تا این تغییر از امروز اجرایی شود.

دامنه نوسان پایین‌ترین تا بالاترین قیمتی است که در آن دامنه، طی یک یا چند جلسه‌ رسمی معاملاتی بورس، قیمت سهم می‌تواند نوسان داشته باشد و برای جلوگیری از آشفتگی در بازار محدودیت نوسان قیمت اوراق بهادار وجود دارد.

تغییر دامنه نوسان از متقارن به نامتقارن در بازار سرمایه کشور اتفاق بی سابقه ای است.

تا پیش از این دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران، مثبت و منفی پنج بود که طبق تصمیمات شورای عالی بورس از ۲۵ بهمن دامنه نوسان خرید و فروش سهام منفی دو درصد و مثبت شش درصد می‌شود.

در واقع تا پیش از این دامنه نوسان متقارن بود که از این روز به حالت نامتقارن تغییر پیدا می‌کند که انتظار می‌رود این تصمیم در انگیزه فروش تاثیرگذار باشد و باعث کاهش سرعت افت بازار شود.

زیرا به جای اینکه ارزش سهم‌ها روزی پنج درصد کاهش یابد، روزی دو درصد کاهش خواهند یافت و از طرف دیگر به جای رشد پنج درصدی در روز، شش درصد رشد خواهند کرد.

 

 

همچنین بخوانید:

تغییر دامنه نوسان بورس به منفی ۲ تا مثبت ۶ از ۲۵ بهمن

احتمال تداوم تغییر دامنه نوسان معاملات بورس تا پایان سال ۹۹

اعمال تغییرات در معاملات بورس متناسب با شرایط روز بازار

 

 

*** تغیر دامنه نوسان؛ مسکنی کوتاه‌مدت برای بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شایان ذکر است، بورس برخی کشورها تجربه این شرایط را داشته‌اند.

برای مثال دامنه نوسان در بورس شنزن در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ یک بار مثبت یک و منفی پنج و یک بار منفی دو و مثبت پنج نامتقارن شد.

در کشورهای حوزه خلیج فارس هم در سال ۹۸ به دلیل شرایطی که کرونا ایجاد کرد، این اتفاق در کویت و ابوظبی انجام شد.

البته صاحب نظران بر این باورند اعمال این تغییر در بازار سرمایه باعث بازگشت تعادل بلندمدت در این بازار نخواهد شد و شاید مسکنی کوتاه‌مدت برای کشیدن ترمز نزول‌های پی در پی این بازار باشد.

در واقع عواملی از جمله ابهام در قیمت دلار، وضعیت مذاکره بین ایران و آمریکا، قیمت‌گذاری دستوری برخی صنایع و… زیر سایه بی اعتمادی سهام‌داران به تالار شیشه‌ای باعث شده طی هفته‌های گذشته حتی سهم‌های بنیادی زیر ارزش ذاتی خود معامله شوند و به نظر میرسد تا ابهامات مذکور برطرف نشود و اعتماد سهام داران به بازار سرمایه برنگردد، نمی‌توان انتظار رشد شارپی در این بازار را داشت.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول