کد خبر:261918
پ
انفجار
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

انفجار بزرگ در گمرک مرزی ایران و افغانستان

تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه در خاک افغانستان واقع در جوار گذرگاه مرزی دوغارون ایران در شرق خراسان رضوی بر اثر انفجاری مهیب دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شد.

تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه در خاک افغانستان واقع در جوار گذرگاه مرزی دوغارون ایران در شرق خراسان رضوی بر اثر انفجاری مهیب دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شد.

 

*** انفجار بزرگ در گمرک مرزی ایران و افغانستان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، صدا و دود این انفجار بزرگ حوالی ساعت ۱۳ روز ۲۵ بهمن‌ماه در شهر تایباد واقع در فاصله ۱۸ کیلومتری از مرز دوغارون شنیده شد و هم‌اینک دود عظیم ناشی از انفجار توسط شهروندان تایبادی قابل مشاهده است. 

این رخداد که هم‌اینک موجب آتش‌سوزی مهیب در منطقه شده، تعطیلی سریع تاسیسات گمرکی در مرز دوغارون ایران و خروج همه کامیون‌ها و خودروهای باربری موجود در این منطقه را در پی داشت. 

بر اساس بررسی‌های اولیه در محل حادثه، این انفجار تبعاتی برای تاسیسات مرزی و گمرکی ایران نیز در پی داشته و با رسیدن آتش آن به داخل خاک ایران سبب انفجار برخی از مخازن آب و گاز شده است.

همچین یگان‌هایی از نیروی زمینی ارتش مستقر در نوار مرزی و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران جهت امدادرسانی و کنترل منطقه وارد عمل شده‌اند.

مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است.

تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

گمرک دوغارون واقع در شهرستان تایباد با یک قرن سابقه فعالیت در فاصله ۱۸ کیلومتری مرز ایران و افغانستان در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و مسافر فعال است. 

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** جزئیات حادثه 

 

سخنگوی گمرک در خصوص آتش‌سوزی گمرک مرزی ایران و افغانستان، اظهار کرد:

حدود ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه، تانکر گازی در گمرک اسلام قلعه، افغانستان منفجر شد.

 

وی در ادامه افزود:

اداره کل گمرک دوغارون خراسان رضوی برای بازگشت کامیون ها و دور شدن از خطرات احتمالی برای محموله‌ها مسیرهای ورودی را باز گذاشته است.

کامیون‌های حامل گاز و سوخت برای ترک از محل در حال هدایت هستند، و سایر کامیون‌ها نیز در پاسگاه ۱۷ شهریور که بیش از پنج کیلومتر با محل انفجار فاصله دارد مستقر خواهند شد.

 

*** درخواست گمرک از نهادهای امدادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با اشاره به اقدامات امدادی، اظهار کرد:

گمرک از هلال احمر و سایر نهادهای امدادی و امنیتی برای مهار آتش و انجام اقدامات ضروری و ارسال بالگرد، پیگیری‌هایی داشته است که امیدواریم هر چه زودتر مشکلات پیش آمده برطرف شود.

از تجار درخواست می‌کنیم تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله صادراتی ممانعت کنند، از پرسنل گمرک نیز خواسته شده تا از محل آتش‌سوزی فاصله بگیرند.

همچنین از تلفات این حادثه تا کنون خبری در دست نیست.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول