کد خبر:261776
پ
عباس معمارنژاد
معاون امور بانکی، بیمه‌ای و شرکت‌های وزیر اقتصاد:

ارائه کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن/ سود تسهیلات سهام عدالت ١٨ درصد تعیین شد

معاون امور بانکی، بیمه‌ای و شرکت‌های وزیر اقتصاد از ارائه کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن خبر داد.

معاون امور بانکی، بیمه‌ای و شرکت‌های وزیر اقتصاد از ارائه کارت اعتباری سهام عدالت از ۲۵ بهمن خبر داد.

 

*** رشد ۲۵ درصدی ارائه تسهیلات بانکی در سال جاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس معمارنژاد در نشست خبری با خبرنگاران که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، با بیان اینکه میزان تسهیلات اعطایی نظام بانکی در ده ماهه ابتدایی سال جاری به ۱,۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت:

تسهیلات اعطایی نظام بانکی در سال ۹۸ معادل ۹۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در سال ۹۹ معادل ۲۵ درصد رشد را تجربه کرده است.

حدود ۷ درصد از این تسهیلات به بخش کشاوزی، ۳۰ درصد به بخش صنعت و معدن، ۶ درصد به مسکن و ساختمان و ۱۸ درصد به بخش بازرگانی پرداخت شده است که تفاوت معناداری نسبت به سال ۹۸ نداشته است، ضمن اینکه تسهیلات پرداخت شده در نظام بانکی به نحوی بوده که طرح‌های ایجادی ۱۳ درصد، تأمین سرمایه در گردش ۵۹ درصد، تغمیر ۳ درصد، توسعه ۱۲ درصد، خرید کالای شخصی ۹ درصد، خرید مسکن ۲ درصد و سایر ۴ درصد سهم داشته‌اند.

 

*** آخرین وضعیت فروش سهام و املاک بانک‌ها

 

وی پیرامون آخرین وضعیت فروش اموال و دارایی‌های بانک‌ها، تصریح کرد:

در حوزه فروش سهام و املاک از اول سال ۹۹ تا ۱۵ دی‌ماه سال جاری، بانک ملت، رفاه، ملی، تجارت، سپه، صادرات، کشاوزی، توسعه صادرات، پست بانک و مسکن حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان از اموال و دارایی‌های خود را به فروش رسانده‌اند که سهم سهام ۳,۱۰۰ میلیارد تومان و سهم املاک ۷,۹۰۰ میلیارد تومان بوده است که البته اگر شرایط بازار سرمایه به صورت رشد ابتدای سال بود، حجم سهام عرضه شده بانک‌ها در بورس بیشتر بود.

در دو مقطع نظام بانکی ایران دو شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری امید و سرمایه‌گذاری توسعه ملی را به شکل بلوکی عرضه کردند که در یک مقطع ۷۰ درصد و در یک مقطع ۵۱ درصد سهم عرضه شد که ارقام بالایی را در برگرفت، اما متأسفانه شرایط بازار سرمایه اکنون مناسب نیست و منتظر شرایط باثبات در بازار سرمایه هستیم که شرکت‌های بزرگ زیرمجموعه بانک‌ها را عرضه کنیم.

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، بیان کرد:

در شرایط کنونی بازار سرمایه، عرضه سهام یکی از مجموعه‌های بانک صادرات با عرضه اولیه ۶ هزار میلیارد تومانی در بورس صورت گرفت.

از اول دی‌ماه ۹۶ تا ۱۵ دی ۱۳۹۹ نیز بانک‌ها ۱۷ هزار میلیارد تومان سهام و ۱۵ هزار میلیارد تومان املاک عرضه کرده‌اند که در حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان را در مجموع در بر می‌گیرد که ۱۱ هزار میلیارد تومان آن در سال جاری محقق شده است.

 

*** عدالت در توزیع شعب رعایت نشده است

 

معمارنژاد با بیان اینکه در حوزه تعدیل شعب بانکی نیز برنامه‌هایی تدوین شده، افزود:

این در حالی است که حدود ۲۲ هزار شعبه بانکی در کشور وجود دارد که بر مبنای تولید ناخالص داخلی، مساحت و جمعیت نیاز کشور ۱۲ هزار شعبه بانکی است که بر این اساس باید ۱۰ هزار شعبه بانکی کم شود، این درحالی است که بانک‌های خصوصی شعب زیادی ندارند و بر این اساس در دو مقطع، توفیقات خوبی در حوزه کاهش تعداد شعب حاصل شده است، ضمن اینکه ملاحظات منطقه‌ای را برای ادغام شعب در نظر می‌گیریم، یعنی اگر در یک شهر یک شعبه بانکی داریم، حتی اگر شعبه زیان ده باشد، اما به منظور ارائه خدمت به مردم، این شعبه را تعطیل نخواهیم کرد.

 

وی از تدوین استراتژی فراگیری مالی در کشور خبر داد و گفت:

امروز کشورهای پیشرفته دنیا این استراتژی را دارند که این استراتژی به دنبال این است که خدمات مالی، بانکی و بیمه‌ای و بورسی را به تمام مردم کشور با هزینه و دسترسی مناسب در اختیار قرار دهیم.

در سال ۹۹ برنامه ادغام ۷۲۵ شعبه بانکی را داشتیم که تا به امروز، ۳۴۴ شعبه را ادغام کرده‌ایم که دلیل اصلی فاصله عملکرد نسبت به برنامه، فراگیری مالی است که سعی شده با در نظر گرفتن ملاحظات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و منطقه‌ای شعب را ساماندهی کنیم و برای سال ۱۴۰۰ نیز ۱۳۹۵ شعبه در دست تعدیل داریم.

 

*** آخرین وضعیت اجرای حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال

 

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه اجرای حاکمیت شرکتی با جداسازی رئیس هیئت مدیره از مدیرعامل در تمام بانک‌ها انجام شده است، ادامه داد:

بر این اساس اعضای اجرایی و غیراجرایی هیئت مدیره بانک‌ها تعیین شده‌اند و امروز کمیته‌های زیرمجموعه را تشکیل خواهیم داد که در بسیاری از بانک‌ها کمیته‌های حاکمیت شرکتی از جمله مدیریت ریسک، حسابرسی و جبران خدمات و تطبیق ایجاد شده و باید با فعالیت‌های بهتر این کار پیگیری شود که فکر می‌کنیم اجرای حاکمیت شرکتی، منفعت ذی نفعان مختلف اعم از داخلی و خارج از بانک را تأمین خواهد کرد.

از بانک‌ها خواسته شده تا سند بانکداری دیجیتال را ارائه نمایند که برخی از بانک‌ها این سند را نهایی کرده‌اند و تا چند روز آینده نهایی خواهد شد که در بانک‌های ملت، ملی و سپه نقشه راه بانکداری دیجیتال در حال نهایی شدن است که در سایر بانک‌ها نیز کار در دست انجام است که امیدواریم تا قبل از خرداد ۱۴۰۰ نقشه راه بانکداری دیجیتال در همه بانک‌ها اجرایی شود.

 

*** ارزش‌گذاری بانک‌های ادغامی در حال انجام است

 

وی در خصوص ادغام بانک‌ها، گفت:

در خردادماه بانک حکمت ایرانیان و مهر اقتصاد را ادغام کردیم و در دو ماه گذشته بانک انصار، قوامین و مؤسسه اعتباری کوثر نیز در بانک سپه ادغام شدند و هم اکنون در شرایطی هستیم که گزارش ارزش‌گذاری بانک‌ها را بررسی می‌کنیم.

ارزش‌گذاری این بانک‌ها از سوی کانون کارشناسان رسمی دادگستری کشور و با هماهنگی و مدیریت ستاد کل نیروهای مسلح اتفاق افتاده است و بر اساس مصوبات مراجع ذی صلاح، هرچه که ارزش‌گذاری اتفاق افتاده است، بین ۲۵ تا ۵۵ درصد به دلیل شرایط تورمی کشور، ارزش‌گذاری رشد داده شده و بعد به سهامداران حقیقی بانک‌هایی اختصاص داده‌ایم که ادغام شده‌اند و اکنون نیز سازمان حسابرسی در حال بررسی گزارشات ارزش‌گذاری است که اگر منتج به این شود که ارزش کاهش یابد، پول‌هایی که پرداخت شده بازپس گرفته نمی‌شود، اما اگر ارزش افزایش یابد، مجدد اصلاح صورت گرفته و پرداخت به سهامداران حقیقی خواهیم داشت.

 

معمارنژاد با بیان اینکه سهامداران بانک‌های ادغامی به دو بخش وابسته و غیروابسته به نیروهای مسلح تقسیم شده‌اند، افزود:

در مورد غیروابسته ها که شامل حقیقی‌ها و حقوقی‌ها می‌شوند، بر اساس ارزش‌گذاری صورت گرفته و رشد ۲۵ تا ۵۰ درصدی که به سهام به دلیل شرایط تورمی تمام مبالغ پرداخت شده و هیچ بدهی به اشخاص غیروابسته اعم از حقیقی و حقوقی نداریم.

برخی از سهامداران صبر کردند تا ارزش‌گذاری صورت گیرد، بنابراین اشخاص غیروابسته کلا تسویه شده است ولی در وابسته‌ها، ارزشگذاری کانون رسمی دادگستری هم اکنون از سوی سازمان حسابرسی در حال انجام است و منتظر هستیم که این کار نهایی شود.

ارزش‌گذاری هر ۵ بانک باید روی هم ریخته شود و بر مبنای آن با سهامداران وابسته به نیروهای نظامی در بانکها تسویه حساب صورت گیرد.

 

*** وجود ۴۲۴ شرکت دولتی

 

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه هم اکنون ۴۲۴ شرکت دولتی داریم که ۳۵۹ شرکت فعال، ۳۷ شرکت راکد و ۲۸ شرکت در حال تصفیه هستند، تصریح کرد:

همچنین ۳۳۰ شرکت دیگر نیز وجود دارد که دولت در آنها کمتر از ۵۰ درصد در آنها سهم دارند که دولتی تلقی نمی‌شوند ولی دولت در آنها سهم دارد.

اگر ده شرکت عمده دولتی را پایش خوبی نماییم، ۸۵ درصد دارایی، بدهی و درآمدهای دولتی را از این ده شرکت کنترل خواهیم کرد.

 

وی از تدوین لایحه نظام شرکت داری بخش عمومی خبر داد و گفت:

این لایحه در کمیسیون اقتصادی دولت در حال بررسی است و این برای دولت در ابتدای سال جاری ارسال شده که امیدواریم این لایحه تنظیم و به مجلس تقدیم شود تا بتوانیم بر مبنای قانون و مقررات مشخص، شفاف و یکپارچه نحوه ساماندهی شرکت‌های دولتی را تعیین کنیم.

 

*** جزئیات کارت اعتباری سهام عدالت

 

معمارنژاد با ییان اینکه دو بانک تجارت و ملی آمادگی دارند تا ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت هر یک از متقاضیان را به شکل الکترونیکی به مردم کارت اعتباری ارائه دهند، خاطرنشان کرد:

این در حالی است که این کار بدون مراجعه حضوری مردم در این حوزه صورت خواهد گرفت، در این رابطه مردم بدون مراجعه به بانک، می‌توانند سهام را در تضمین بانک قرار دهند که معادل ۵۰ درصد آن را به صورت کارت اعتباری از ۳ هزار فروشگاه سطح شهر، خریداری ضروری خود را انجام خواهند داد و به مرور هم سایر بانک‌ها اضافه خواهند شد.

سیستم‌های این بانک‌ها به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی وصل شده است و به صورت غیرحضوری این ارتباط برقرار است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** ارزش اموال مازاد بانک‌ها ۹۰ هزار میلیارد تومان است

 

وی با بیان اینکه ارزش اموال بانک‌ها روز به روز در حال تغییر است ولی برآوردها حکایت از آن دارد که ۹۰ هزار میلیارد تومان در بانک‌های زیرمجموعه دولت اموال و دارایی دارند، گفت:

ارزش‌گذاری‌ها هر شش ماه یکبار به روز می‌شود که این برآورد ۹۰ هزار میلیارد تومانی برای یکسال قبل است و حدود ۳۳ هزار میلیارد تومان از آن به فروش رفته است که تحقق ۳۶ درصدی را نشان می‌دهد.

برای مابقی بانک‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه آگهی صادر شده است، در حالی که اگر بانک آگهی کند و مشتری وجود نداشته باشد، تکلیف از عهده او ساقط است، این در حالی است که بانک سپه تاکنون سه بار شرکت سرمایه گذاری امید را عرضه کرده است ولی برای آن مشتری وجود نداشته است.

بنابراین عددی که در این رابطه در خصوص واگذاری دارایی‌های مازاد اعلام می شود، عددی است که ممکن است بیش از آن عرضه شده باشد ولی مشتری نداشته باشد.

 

معاون وزیر اقتصاد در ادامه، بیان کرد:

نرخ سود بانکی مصوب شورای پول و اعتبار است و دولت برای تعیین نرخ سود برنامه‎‌ای ندارد و برنامه باید از سوی شورای پول و اعتبار نقش آفرینی کند.

 

*** بانک‌ها حق فعالیت‌های غیربانکی را ندارند

 

معمارنژاد در مورد خلق پول و بنگاهداری بانک‌ها، تصریح کرد:

ما در نظام بانکی بر مبنای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر از یک سو و بخشنامه‌ها و مقررات ابلاغی بانک مرکزی از سوی دیگر، شرایط را برای سرمایه‌گذاری بانک‌ها نداریم و بر این اساس، عملا هیچ بانکی مجوز سرمایه‌گذاری در هیچ شرکت غیر مرتبط با فعالیت نظام بانکی را ندارد، ضمن اینکه فعالیت‌های مرتبط با نظام بانکی نیز تعریف شده است که از جمله آن، فعالیت‌های حوزه آی تی، صرافی و مواردی از این دست در راستای خدمات بانکی است که بانک‌ها می‌توانند در تامین سرمایه‌ها نیز حضور یابند.

در نهایت مجوزی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های جدید یا احداث و ایجاد شرکتهای جدید از سوی هیچ مرجعی صادر نشده است، هرچند که ما معتقدیم که در کشوری که نرخ تشکیل سرمایه ثابت و سرمایه‌گذاری منفی است، یکی از مراکزی که امکان سرمایه‌گذاری برای آنها فراهم است، بانک‌ها هستند که باید این اجازه را به بانک‌ها بدهیم که به شکل هدایت شده در پروژه‌های خاص وارد شده و برای خروج آن نیز برنامه بدهیم.

 

*** ارزش صندوق‌های پذیرفته شده در بورس چقدر است؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور بانکی، بیمه‌ای و شرکت‌های وزیر اقتصاد در پایان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا به امروز، تعدادی شرکت سهامی عام جدید به ارزش ۴۱۰ میلیارد تومان تاسیس شده است، اظهار داشت:

۶۷ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام از محل غیر از تجدید ارزیابی دارایی‌ها را در برمی گیرد و ۴۳ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و ۲۸ هزار میلیارد تومان عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس بوده است.

۳۰۳ هزار میلیارد تومان جمع کل تامین مالی است که از بازار سرمایه تا پایان دی‌ماه اتفاق افتاده است و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان نیز ارزش صندوق‌های پذیرفته شده در بورس است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول