کد خبر:262023
پ
پیش‌بینی بورس
کارشناس بازار سرمایه:

پیش‌بینی ۹ صنعت مهم و اقبال سهام کوچک به تغییر دامنه نوسان

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اثر بیشتر اعمال دامنه نوسان نامتقارن بر روی سهام شرکت‌های کوچک، وضعیت معاملات ۹ صنعت مهم را پیش‌بینی کرد.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اثر بیشتر اعمال دامنه نوسان نامتقارن بر روی سهام شرکت‌های کوچک، وضعیت معاملات ۹ صنعت مهم را پیش‌بینی کرد.

 

*** پیش‌بینی روند معاملات پیش‌بینی ۹ صنعت در بازار بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حافظ عزیزی در خصوص پیش‌بینی روند معاملات این هفته بازار سهام، اظهار داشت: 

در حالی که با روی کار آمدن بایدن در آمریکا، اکثر فعالان بازار و سرمایه‌گذاران انتظار داشتند به توافقی زودرس در زمینه برجام و حذف تحریم‌های ایران دست یابیم ولی در روزهای گذشته با کمرنگ شدن امیدها برای احیای برجام و از طرفی افزایش ریسک‌‌های سیاسی و سیستماتیک، شاهد رشد شدید قیمت‌ها در بازار ارز و لمس سطوح ۲۶ هزار تومانی دلار هستیم.

این امر به اقبال بورس تهران و برگشت نقدینگی و سرمایه‌گذاران به این بخش از فعالیت‌های اقتصادی نیز منجر شده و از ترس سهامداران و صاحبان سرمایه کاسته است.

لذا  امیدواری نسبت به بهبود وضعیت شرکت‌های صادرات‌محور نیز افزایش یافته و طیف کثیری از تحلیل‌گران و فعالان بازار معتقدند قیمت سهام این دسته از شرکت‌ها با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد بود.

 

وی در ادامه، بیان کرد:

و اما بورس تهران از امروز یک آزمون مهم و تصمیم‌گیری ارزشمندی را تجربه خواهد کرد. تغییر دامنه نوسان قیمت‌ها که در آن بصورت نامتقارن به مثبت ۶% و منفی ۲% و در انواع صندوق های سرمایه‌گذاری(ETF) به مثبت ۱۰%  و منفی ۴% خواهد بود. 

تغییر دامنه نوسان که به ادعای سیاست‌‌گذار در راستای کاهش فشار فروش، رونق بازار و حمایت از سهامداران اتخاذ شده با استقبال اکثر اقتصاد‌دان و بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه روبرو شده هر چند منتقدانی نیز دارد.

 

*** اثرگذاری تغییر محدوده قیمت بر نوسانات بازار سرمایه

 

کارشناس بازار سرمایه پیرامون اثرگذاری تغییر محدوده قیمت بر نوسانات بازار سرمایه، تصریح کرد:

پیشتر، گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس در گزارش ارزیابی اثرگذاری احتمالی تغییر محدوده قیمت (دامنه نوسان) بر نوسانات بازار سرمایه به بررسی تاثیر کاهش دامنه نوسان بر بازدهی، ریسک و نقدشوندگی نمادها در دوره زمانی اسفند ۹۸ تا دی ۹۹ پرداخته که نتایج نشان می‌داد کاهش دامنه نوسان در ماه‌های گذشته نمی‌توانست مانع از وقوع نوسانات رخ داده در بازار شود.

ولی بدون شک در شرایط و وضعیت جدید ( با اصلاح صورت گرفته در بازار و واقعی تر شدن قیمت ها پس از ۶ ماهِ جانکاه)، قضیه فرق خواهد کرد و انتظار داریم تغییر دامنه نوسان به کمک بازار و سهامداران و رونق بازار منتهی شود. به هرحال شرایط، مختصات و اندازه های بورس تهران با بورس های بزرگ جهانی فرق می کند و نیازمند اعمال سیاست ها، برنامه های حمایتی و تدابیر خاصی  است که با انتصاب رییس جدید و شایسته سازمان بورس در مسیر بهتری گام برمی داریم که انتظار می رود به بهبود تدریجی وضعیت بورس تهران منجر شود.

 

عزیزی در ادامه، خاطرنشان کرد:

اما با انتشار پیش بینی درآمد سالانه و گزارشات مطلوب اکثر شرکت‌ها بالاخص شرکت‌های بزرگ و صادرات محور بار دیگر شاهد ورود تدریجی نقدینگی و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران و سهامداران به بورس تهران هستیم و ایجاد رونق در بازار تا شب عید، بیش از هر زمان دیگری قوت یافته است.

 

*** عوامل محرک برای رشد قیمت‌ گروه‌های فولاد

 

وی با بیان اینکه به احتمال بسیار قوی، بورس تهران در روز شنبه قبای سبز بر تن خواهد کرد و فعالان بازار به استقبال شرایط جدید خواهند رفت، گفت:

هر چند تغییر دامنه نوسان بیش از آنکه نمادهای بزرگ بازار را تحت تأثیر قرار دهد به نفع سهام شرکت‌های خرد و کوچک بازار عمل خواهد کرد و گرایش بازار به سمت نمادهای کوچکتر را در پی خواهد داشت و رشد شاخص هم وزن در بازار فردا بیش از رشد شاخص کل خواهد بود. ولی به هرحال به رونق نسبی بازار سهام خواهد انجامید.

در ۳ روز تعطیلی اخیر، شاهد افزایش خوب قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی بودیم. 

مس از سطح ۸۲۵۰ دلاری عبور و فلز روی سطوح بیش از ۲۸۰۰ دلاری را تجربه کرد. قیمت مقاطع فولادی و سنگ آن و … نیز افزایش چشمگیری یافته است.

نفت نیز سطوح بالای ۶۰ دلاری را تجربه می‌کند. همه این‌ها می‌تواند در کنار دلار ۲۶ هزار تومانی (در بازار آزاد) محرک خوبی برای رشد قیمت‌ها در گروه‌هایی چون فولادی، پتروشیمیایی، معدنی، فلزی و … در بازار امروز باشد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

تشکیل بیش از ۷ هزار پرونده تخلف به ارزش حدود ۲۶۰۰ میلیارد ریال

 

 

*** نوسانات گروه فولادی و پتروشیمی

 

کارشناس بازار سرمایه پیرامون نوسانات گروه فولادی و پتروشیمی، تصریح کرد:

انتظار می‌رود در بازار شنبه و در گروه فولادی شاهد رشد قیمتی اکثر نمادها به لیدری فولاد مبارکه باشیم. 

در گروه پتروشیمی اکثر نمادهای گروه مورد توجه بازار خواهند بود ولی با اصلاح قیمتی شدید صورت گرفته در نمادهایی چون نوری، پارس، شفن، زاگرس اقبال بازار و آغاز رشد قیمت‌ها در این ۴ نماد بیش از بقیه نمادها مورد انتظار است.

 

وی همچنین پیرامون نوسانات گروه معدنی و گروه فلزی، افزود:

در گروه معدنی افزیش و رشد قیمت‌ها در اکثر نمادها مورد انتظار است و لیدر گروه معدنی همچنان کگل و کچاد خواهد بود. 

در گروه فلزی با رشد خوب مس در بازارهای جهانی، نمادهایی چون فملی، فباهنر، سرچشمه در کانون توجه بازار خواهند بود.سرچشمه سال آینده قابلیت دستیابی به سود ۲۰۰ تومانی را دارد.

چدن نیز با توجه به افزایش قیمتی سهام زیر مجموعه (فسازان) و برنامه افزایش سرمایه ۸۰۰ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، احتمال تشکیل صف خرید و استقبال بازار را دارد.

 

*** نوسانات گروه ساختمانی، گروه بانکی و گروه غذایی

 

عزیزی درخصوص نوسانات گروه ساختمانی، گروه بانکی و گروه غذایی، گفت:

در گروه ساختمانی با توجه به ارزمحور بودن اقتصاد و مسکن (چراکه با افزایش نرخ ارز شاهد افزایش قیمت مسکن و برعکس نیز هستیم)، انتظار می‌رود موتور گروه مسکن نیز روشن شود.

نمادهای ارزنده ای چون ثمسکن،ثامید و ثبسهاز و … لیدرهای جدید گروه خواهند بود چرا که افت قیمتی و اصلاح شدیدی را در چند ماه گذشته تجربه کرده‌اند.

در گروه بانکی به نظر می‌رسد لیدری گروه بانکی توسط وبملت حفظ خواهد شد ولی از لحاظ ارزندگی و بنیادی، سامان و ونوین به دلیل اصلاح و افت قیمتی اخیر به نقاط جذابی رسیده‌اند.

در بین سرب و روی کاران نیز، شاه بیت گروه را فاسمین خواهد سرود چرا که وعده سود ۴۰۰ تومانی هر سهم برای سال آینده را در سر دارد.

در گروه غذایی بازار به اکثر نمادهای غذایی روی خوش نشان خواهد داد ولی با توجه به افت قیمتی بیش از ۷۰ درصدی غشهداب در ۶ ماه اخیر، سطوح قیمتی فعلی این نماد برای خرید و ورود توجیه بیشتری دارد.

 

*** نوسانات گروه بیمه و گروه خودرویی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان پیرامون نوسانات گروه بیمه و گروه خودرویی، اظهار کرد:

در گروه بیمه اصلاح قیمتی خوبی در اکثر نمادها صورت گرفته ولی نمادهای وسرمد و اتکام چنان با بی مهری بازار و افت شدید قیمتی در ماه‌های اخیر روبرو بوده‌اند که انتظار داریم از امروز با اقبال بازار و صف‌های خرید محکمی مواجه باشند.

در گروه خودرویی با وعده وزیر صنعت و سایر نهادهای تصمیم‌گیر در مورد آزادسازی نسبی قیمت خودروها، انتظار می رود خساپا، خودرو با صف خرید سنگینی روبرو شده و پس از اصلاح قیمتی ۶۰ درصدی اخیر(طی ۶ ماه اخیر)، بار دیگر در کانون توجه فعالان بازار قرار گیرند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول