کد خبر:261654
پ
جزئیات تجارت ایران و ارمنستان
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

جزئیات تجارت ایران و ارمنستان در ۹ ماهه ۹۹/ امکان دستیابی به تجارت یک میلیارد دلاری بین دو کشور

در ۹ ماهه سال جاری از ۲۶۳ میلیون و ۹۹۰ هزار دلار حجم روابط تجاری بین ایران و ارمنستان بوده است.

در ۹ ماهه سال جاری از ۲۶۳ میلیون و ۹۹۰ هزار دلار حجم روابط تجاری بین ایران و ارمنستان بوده است.

 

*** تجارت ایران و ارمنستان در ۹ ماهه ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجم تجارت ایران و ارمنستان در ۹ ماهه سال جاری به لحاظ ارزشی ۲۶۳ میلیون و ۹۹۰ هزار دلار بوده است که از این رقم ۲۵۱ میلیون و ۶۳۳ هزار دلار صادرات ایران به ارمنستان و ۱۲ میلیون و ۳۵۶ هزار دلار نیز واردات ایران از ارمنستان بوده است.

رابطه مناسب ارمنستان با کشورهای اروپایی، پیوستن این کشور به سازمان جهانی تجارت و نقش بسزای ارمنستان در منطقه اوراسیا، نکاتی هستند که در توسعه مناسبات بین ایران و ارمنستان اهمیت بالایی دارند.

 

 

*** دست یافتن به تجارت یک میلیارد دلاری بین ایران و ارمنستان امکان‌پذیر است

 

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان در خصوص چگونگی روابط تجاری این دو کشور معتقد است که ایران بستر و امکانات لازم برای برقراری روابط تجاری با ارمنستان را دارد و بخش خصوصی نیز کاملا آمادگی ورود به بازار این کشور را دارد اما همواره قوانین دست و پاگیر دولتی مانع استفاده از فرصت‌ها می‌شود.

 

وی در ادامه، بیان داشت:

اگر قوانین تسهیل شود و مشوق‌هایی برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان در نظر گرفته شود توسعه تجارت به بازار ارمنستان امکان‌پذیر است.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که با دستیابی به بازار ارمنستان دسترسی به بازارهای سی آی اس، اوراسیا و اروپا، نیز برای ایران کاملا میسر می‌شود.

 

یاری جانیان با اشاره به اینکه واردات کالاهایی با گواهی مبدا ترکیه برای یک دوره ۶ ماهه به ارمنستان ممنوع شده است، افزود:

بر این اساس حضور کالاهای ترکیه‌ای در بازار ارمنستان به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست، بنابراین اگر ما بتوانیم در این دوره توانایی خودمان را به خوبی نشان دهیم، در صورت تمدید ۶ ماهه دیگر در ممنوعیت واردات کالاهای ترکیه‌ای به ارمنستان کم کم می توانیم پای رقبای خود را در بازارهایی مثل ارمنستان و گرجستان قطع کنیم، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که این موضوع نیاز به یک عزم ملی‌دار.

 

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان در پایان با اشاره به فراهم‌سازی امکانات بازار صادراتی ارمنستان بر ضرورت تلاش تمام ارگان مربوط برای صادرات تاکید کرد و اظهار داشت:

برای خیمه زدن به بازار صادراتی ارمنستان که فرصت آن نیز برای ما فراهم شده است باید همه ارگان‌ها و بخش‌ها در بخش‌های خصوصی و دولتی به مانند چرخ دهنده‌های یک ساعت با یک هارمونی برای صادرات تلاش کنند.

ما امکان صادرات خدمات، سرمایه‌گذار و دانش فنی به این کشور را داریم، ضمن اینکه صادرات ما در این زمینه‌ها به مراتب ارزان تر از کشورهای دیگر است بنابراین این یک مزیت برای ما محسوب می‌شود.

میزان روابط تجاری ایران و ارمنستان رقم امیدوارکننده‌ای نیست، اما در صورت برنامه‌ریزی دقیق و منسجم و توجه به الزامات صادراتی در مدت کوتاهی می‌توان این رقم به حدود یک میلیارد دلار افزایش داد.

 

 

 

اخبار مهم صنایع:

کشف معادن جدید طلا، مس و سنگ‌ آهن در کشور

جلوگیری از صادرات کالای خام با دریافت عوارض

کاهش ارزبری ۱.۲ میلیارد یورویی با برگزاری میزهای ساخت داخل

 

 

*** رئیس اتاق بازرگانی/ توسعه روابط تجاری ایران و ارمنستان با تولید مشترک

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در مورد روابط تجاری ایران و ارمنستان معتقد است که بازار ارمنستان برای اهداف تجاری و سرمایه‌گذاری ایرانیان با توجه به پررنگ بودن نقش این کشور در منطقه اوراسیا و دسترسی مناسب این کشور به بازار اروپا، بسیار ارزشمند است.

همچنین شافعی معتقد است که تولید مشترک بین ایران و ارمنستان ایده‌ای موفق خواهد بود که با ایجاد واحدهای تولیدی در ارمنستان از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی و یا انتقال بخشی از زنجیره تولید یک محصول به ارمنستان می‌تواند به توسعه روابط و ایجاد مناسبات پایدار کمک کند.

 

*** استقبال وزیر ارمنستان از ایده تأسیس واحدهای تولیدی در این کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است وزیر اقتصاد ارمنستان در سفر اخیر خود به ایران از ایده تأسیس واحدهای تولیدی در ارمنستان از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال کرد و این راهکار را در مسیر توسعه مناسبات پایدار بین دو کشور مؤثر خواند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول