کد خبر:261601
پ
کوچکی نزاد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

رئیس جمهور در نامه‌ای به کمیسیون تلفیق تغییر در لایحه بودجه را مجاز اعلام کرده بود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارسال نامه‌ای از سوی رئیس جمهور به کمیسیون تلفیق مبنی بر مجاز بودن اعمال هر تغییری در لایحه بودجه خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارسال نامه‌ای از سوی رئیس جمهور به کمیسیون تلفیق مبنی بر مجاز بودن اعمال هر تغییری در لایحه بودجه خبر داد.

 

*** لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جبار کوچکی‌نژاد درباره لایحه بودجه، اظهار داشت:

لایحه بودجه ۱۴۰۰ که دولت ارائه داد اشکالات زیادی داشت و یکی از این اشکالات ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه بود که تورم شدیدی را به همراه داشت.

از دیگر ایرادات لایحه بودجه ۱۴۰۰ تکیه بیش‌از حد دولت به صندوق توسعه ملی بود؛ تبصره ۴ لایحه بودجه ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و همچنین دولت فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز را پیش بینی کرده بود که این امر تحقق نمی‌یافت.

دولت قصد داشت ۲۰ درصد از سهم صندوق توسعه ملی را با فروش نفت پرداخت کند لذا در نامه مقام معظم رهبری ذکر شد که تبصره ۴ لایحه باید حذف شود و صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی بوده و دولت نمی‌تواند به عنوان هزینه جاری از آن استفاده کند.

 

*** سهم صندوق توسعه ملی 

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد:

دولت باید به ازای یک میلیون بشکه نفت ۲۰ درصد و به ازای بیشتر از آن ۳۸ درصد از سهم صندوق توسعه ملی را پرداخت کند و همچنین مطالبات سال‌های گذشته را نیز باید بپردازد

 

وی با بیان اینکه رئیس جمهور نامه‌ای به کمیسیون تلفیق نوشت و کمیسیون تلفیق را دچار تناقض کرد ، گفت:

در نامه ذکر شده بود که هر تغییراتی در لایحه بودجه مجاز است که کلیات در کمیسیون تلفیق رأی آورد و وقتی به مجلس ورود کرد با اعتراض آقای روحانی مواجه شدیم که گفتند مجلس براساس قانون اساسی حق تغییرات اساسی در بودجه را ندارد.

اصلاحات کمیسیون تلفیق نیز اشکالاتی داشت به عنوان مثال در بحث بودجه نفت کمیسیون تلفیق بیش‌از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نفتی در نظر گرفته بود که این رقم ۳۵ درصد بودجه سال ۱۴۰۰ را به نفت وابسته می‌کرد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره کلیات مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰

*** هدفمند کردن یارانه‌ها

 

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس در ادامه گفت:

مالیات معوق بیش‌از ۷۰ هزار میلیارد تومان و فرار مالیاتی بیش‌از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است؛ کمیسیون تلفیق به جای هدایت مالیات به این بخش، مالیات بر ارزش افزوده را افزایش داده که به عبارتی ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده و فشار مستقیمی را به مردم وارد می‌کند.

در سال گذشته کمتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان از قبل فروش املاک و دارایی‌ها به‌دست آورد و در تبصره ۲ بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان برای این بخش پیش بینی شده بود در بحث مطالبات بازنشستگان و ایثارگران بودجه دولت ۸۳۰ هزار میلیارد تومان که کمیسیون تلفیق آن را به هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رساند.

هدفمند کردن یارانه‌ها در تبصره ۱۴ حدود ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق آن را به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد و این رقم به علاوه هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تقریباً بیش از ۲ برابر بودجه دولت بود که بودجه‌ای بسیار تورم‌زا بوده و دولت نیز اعلام کرد که این تغییرات را اعمال نمی‌کند.

کمیسیون تلفیق ارز را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان دیده بود که دولت آن را قبول نداشت درست است که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است فسادزا است اما وقتی به یکباره این ارز به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان تبدیل شود عملاً قیمت‌ها به شدت افزایش می‌یافت و این خطر وجود داشت که دولت نتواند بازپرداخت را به کارمندان کشاورزان محرومین مستضعفان پرداخت کند و از طرفی افزایش قیمت بیش از حدی را نیز شاهد بودیم.

 

*** رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰

 

وی با بیان اینکه با مخالفت مجلس کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰به تصویب نرسید، تصریح کرد:

اکنون لایحه بودجه در دست دولت بوده و امیدواریم لایحه بودجه ۱۴۰۰ در روز سه شنبه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

دولت در حال اعمال اصلاحات بر روی لایحه بودجه است لذا بودجه باید در جهت حمایت بخش‌های آسیب‌پذیر مانند بازنشستگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان کشوری باشد که اکنون به دلیل شرایط اقتصادی متحمل فشار بسیاری هستند به‌ویژه حقوق های بازنشستگان تأمین اجتماعی بسیار پایین بود و باید در لایحه بودجه ۱۴۰۰ رقم‌های بیشتری برای این موضوعات در نظر گرفته شود.

 

*** ساخت قطار شهری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان با بیان اینکه ساخت قطار شهری در رشت حدود ۱۰ سال قبل مطرح شد، اظهار داشت:

همزمان ۶ مرکز استان ها نیز این پروژه را داشتند که مجوز آن دریافت شد اما متأسفانه این پروژه در رشت با مشکلاتی مواجه شد که یکی از این مشکلات هرج و مرج در مدیریت شهری بود.

مشکل بعدی مجوز استان بود که معتقد بودند آیا رشت نیازمند حمل و نقل ریلی است یا خیر که پس از دریافت مجوز این پروژه در تهران توسط بنده مورد دفاع و توجیه قرار گرفت اما در نهایت با نامه یک دستگاه این پروژه کنسل شد.

تسنیم

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول