کد خبر:261357
پ
لطیفی
سخنگوی گمرک ایران:

روسیه در جایگاه نخست صادرات ایران به اوراسیا/ منطقه آزاد بین ایران و اوراسیا در حال شکل‌گیری است

سخنگوی گمرک ایران از شکل‌گیری منطقه آزاد بین ایران و اوراسیا خبر داد.

سخنگوی گمرک ایران از شکل‌گیری منطقه آزاد بین ایران و اوراسیا خبر داد.

 

*** حجم مراودات تجاری ایران با اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روح الله لطیفی در خصوص حجم مراودات تجاری ایران با اوراسیا، اظهار داشت:

حجم مراودات تجاری ایران با اوراسیا در ده ماهه سال جاری ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۵۸۱ دلار به وزن ۷ میلیون و ۲۹۳ هزار تن است که از این مقدار ۲ میلیارد و ۸۷ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۳۶۳ دلار به وزن ۵ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۲۷۰ تن مربوط به تجارت ایران با کشور روسیه است که بیش از ۹۰ درصد واردات و ۴۹ درصد از صادرات به کشورهای اورآسیا را تشکیل می‌دهد.

 

وی در ادامه افزود:

کشور ارمنستان با ۲۷۰ میلیون و ۵۹۸ هزار و ۹۹۶ دلار به وزن ۱ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۹۷ تن، کشور قزاقستان با ۲۶۸ میلیون و ۴۸۶ هزار و ۸۳ دلار به وزن ۷۶۲ هزار و ۹۷۱ تن، کشور بلاروس با ۳۹ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۴۵۴ دلار به وزن ۱۵ هزار و ۱۶۶ تن و کشور قرقیزستان با ۳۳ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۶۸۵ دلار به وزن ۱۹ هزار و ۳۹۱ تن در جایگاه بعدی تجارت ایران با اوراسیا قرار دارند.

 

*** روسیه در جایگاه نخست صادرات ایران با اوراسیا

 

سخنگوی گمرک ایران با بیان این که مجموع صادرات ایران به اوراسیا ۸۲۳ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۸۴۲ دلار به وزن ۲ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۸۷۰ تن است، اظهار کرد:

در زمینه صادرات ایران با کشورهای اوراسیا نیز کشور روسیه در جایگاه نخست قرار دارد.

صادرات ایران به این کشور ۳۸۶ میلیون و ۸۵۸ هزار و ۹۴۳ دلار به وزن ۸۰۹ هزار و ۴۹۱ تن است.

 

وی در ادامه افزود:

کشور ارمنستان با ۲۶۴ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۵۷۸ دلار به وزن ۱ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۲۸۴ تن، کشور قزاقستان با ۱۲۵ میلیون و ۷۱۲ هزار و ۵۵۴ دلار به وزن ۲۳۸ هزار و ۷۰۵ تن، کشور قرقیزستان با ۳۱ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۳۶۶ دلار به وزن ۱۷ هزار و ۴۰۲ تن، کشور بلاروس ۱۴ میلیون و ۹۰۲ هزار و ۴۰۱ دلار به وزن ۴۹۸۷ تن، در جایگاه بعدی تجارت ما با کشورهای اور آسیا قرار دارد.

عمده کالای صادراتی ایران به اوراسیا، گاز مایع، مشتقات نفتی و پتروشیمی، میوه، سبزیجات، صیفی‌جات و خشکبار است که در میوه‌ها پسته، سیب، کیوی، هندوانه از همه جلوتر است.

 

*** واردات ایران از کشورهای اوراسیا

 

وی با بیان اینکه مجموع واردات ایران از کشورهای اوراسیا، ۱ میلیارد و ۸۷۶ میلیون و ۵۹۶ هزار و ۷۳۹ دلار به وزن ۵ میلیون و ۹۸ هزار و ۱۲۶ تن است، تصریح کرد:

کشور روسیه با وارد کردن ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۴۲۰ دلار کالا به وزن ۴ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۷۷۹ تن، کشور قزاقستان با واردکردن ۱۴۲ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۵۲۹ دلار کالا به وزن ۵۲۴ هزار و ۲۶۶ تن، کشور بلاروس با وارد کردن ۲۵ میلیون و ۶۵ هزارو ۵۳ دلار به وزن ۱۰ هزار و ۱۷۹ تن، کشور ارمنستان با وارد کردن ۵ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۴۱۸ دلار کالا به وزن ۴ هزار و ۹۱۳ تن و کشور قرقیزستان با وارد کردن ۲ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۳۱۹ دلار به وزن ۱۹۸۹ تن در جایگاه اول تا پنجم مبدا وارداتی ایران از کشورهای اوراسیا قرار دارد.

عمده واردات ایران از کشورهای اوراسیا، کالاهای اساسی (نهاده دامی، دانه روغنی و روغن) و ماشین آلات تولید است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تغییر دامنه نوسان بورس به منفی ۲ تا مثبت ۶ از ۲۵ بهمن

تحویل ۱۲۷۰ کیلومتر ‌مسیر‌ بزرگراهی تا پایان سال ۱۴۰۰

آغاز واکسیناسیون سراسری کرونا در ۶۳۵ بیمارستان کشور

 

 

*** رشد ۱۰۴ درصدی صادرات ایران و اوراسیا نسبت به قبل از امضای تفاهمنامه

 

لطیفی در ادامه افزود:

حجم صادرات ایران و اوراسیا تا قبل از کرونا ۱۰۴ درصد نسبت به قبل از امضای تفاهمنامه رشد داشته است.

این رشد محسوس است اما بازهم پتانسیل اضافه شدن دارد.

تجار ما باید ورود علمی داشته باشند و بازار را بشناسند قوانین آن کشورها را بدانند، حمل و نقل را باید جدی بگیرند و بر اساس ذائقه بازار ورود کنند.

 

سخنگوی گمرک ایران با بیان  این که بیش از ۳۸۰ کالای ایرانی و بیش از ۵۰۰ قلم کالای اعضای اتحادیه به ایران، تعرفه ترجیحی دارد، گفت:

در حال حاضر آسیب شناسی که انجام شده این است که برخی از این کالاها می‌تواند تغییر کند تا این دو طرف از مزیت اتحادیه بهره ببرند.

 

وی در ادامه افزود:

ما از ۵ آبان ۹۸ به مدت سه سال فرصت داریم که به عضویت این اتحادیه پذیرفته شویم.

در آن صورت همه کالاها تعرفه‌ای ثابت بین خود دارند که بین همه مشترک است.

عمده کشورهای اوراسیا کشورهایی هستند که در بلوک روسیه قرار دارند که بیش از ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و ۱۴۰ میلیون نفر نیز مربوط به کشور روسیه است.

واردات روسیه ۵۵۲ میلیارد دلار بوده اما ما تنها ۳۷۳ میلیون دلار صادرات کرده‌ایم اگر این کالاها با هزینه کمتری برود می‌توانیم بازار بیشتری را به دست بیاوریم.

 

*** ایجاد منطقه آزاد بین ایران و اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان با بیان این که منطقه آزادی بین ایران و اوراسیا در حال شکل‌گیری است و به زودی ایران عضو دائمی اورآسیا می‌شود، اظهار داشت:

این عضویت تمرینی است تا بتوانیم عضو سازمان تجارت جهانی شویم.

کل تجارت ده ماه کشور ۵۹ میلیارد دلار بوده است که بیش از ۲۸ میلیارد صادرات و بیش از ۳۰ میلیارد دلار واردات است که ۲.۸۷ میلیارد دلار آن با کشورهای اوراسیا است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول