کد خبر:261318
پ
رئیس جمهور
سخنرانی رئیس جمهور به مناسبت ۲۲ بهمن:

تشریح عملکرد دولت در بخش‌های مختلف اقتصادی/ ارزش بخش پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار رسید

رئیس جمهور به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب به تشریح عملکرد دولت در بخش‌های مختلف پرداخت.

رئیس جمهور به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب به تشریح عملکرد دولت در بخش‌های مختلف پرداخت.

 

*** جنگ بزرگ اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ، اظهار داشت:

آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی ایران، با رنگ و بوی جدیدی روزهای خود را آغاز کرده است. دورانی که به دلیل پروتکل‌های بهداشتی مردم عاشق انقلاب و امام نتوانستند آنطور که مورد نظر آنها بود به خیابان‌ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند.

البته به صورت دیگر و با شکل دیگر این حضور پرشور در سراسر کشور در همین لحظات در جریان است.

برگردیم و نگاهی به صد سال گذشته بیاندازیم.

چون در آستانه تحول قرن هستیم، سال آینده ۱۴۰۰ پایان قرن چهاردهم و در آستانه ورود به قرن پانزدهم هجری شمسی هستیم.

صد سال پیش در سال ۱۲۹۹ مردم ما هم رنج و مشکلات بعد از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند و مشکلات، بهم ریختگی بود و از سوی دیگر قلدری به نام رضاخان در همان سال امور کشور را در دست گرفت.

سال ۹۹ در حالی جشن می‌گیریم که ملت در سال ۱۳۹۹ در جنگ بزرگ اقتصادی پس از سه سال مقاومت در حال پیروزی است.

 

*** مردم جهان یک بدهکاری به مردم ایران دارند

 

وی بابیان اینکه در سال‌های اخیر ملت ایران در طول قرن شاهد دو جنگ بود، اظهار داشت:

جنگ تحمیلی هشت سال و متجاوزان وابسته به همه قدرت‌ها و در این سال‌ها جنگ اقتصادی و از سال ۱۳۹۷ تا امروز سه سال ما در جنگ اقتصادی هستیم. در آن جنگ به پیروزی بزرگ رسیدیم و در این جنگ نیز به حول و قوه الهی به پیروزی خواهیم رسید.

پایان شب ظلمانی و طلوع فجر صادق برای همه آگاهان مشهود است.

‌همه مردم جهان در این روزها یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند. اگر ملت بزرگ ایران در برابر این مستبد کاخ سفید نایستاده بود و با صبر و مقاومت او را به شکست نکشانده بود و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و بعد از خروج ترامپ از برجام ما هم خارج می‌شدیم یعنی پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه برای ترامپ.

اگر ما هم بلافاصله از برجام خارج شده بودیم، همه تحریم‌ها برگشته بود و توطئه اسرائیل و آمریکا در صفحه تاریخ به ظهور و بروز خود رسیده بود.

اما مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد در این سه سال ترامپ بارها نمدمال شد. یک بار دیگر با حضور خودش در سال ۹۸ و چند بار در سال ۹۹ شکست آمریکا و انزوای آمریکا در سازمان ملل در برابر ایران در تاریخ ایران و جهان بی نظیر بود.

از آن پس در چند نوبت در دادگاه بین المللی لاهه و ملت ایران و حقوقدانان کشور در برابر آمریکا پیروزی شدند.

 

*** نقش ملت ایران و دولت ایران برای سرنگونی ترامپ

 

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه دادگاه بین‌المللی لاهه با قرار و حکم موقت علیه تحریم‌ ترامپ رای داد، گفت:

آن کس که ترامپ را سرنگون کرد خدا بود.

اگرچه به ظاهر مردم‌آمریکا ترامپ را سرنگون کردند، اما نقش ملت ایران و دولت ایران برای سرنگونی این مستبد، بدون تردید تاثیرگذار بود.

امروز دنیا امنیت، احساس قانونگرایی‌ و ثباتش با رفتن ترامپ دینی هم به ملت بزرگ ایران دارد.

در این دولت که ما از آغاز به مردم وعده داده بودیم آن ملت بزرگی که ۲ انتخابات بزرگ ۹۲ و ۹۶ را به صورت حماسه بزرگ به وجود آورد.

در اولی حدود ۷۳ درصد حضور و در دومی بیش از ۷۳ درصد، که برای تاریخ بسیار مهم است ۷۳ درصد مردم واجد شرایط پای صندوق آرا آمدند.

مردم از منتخب خودشان می‌خواستند که تعامل سازنده با جهان را با عزت ادامه دهد، مردم از منتخب خود می‌خواستند پیمان‌هایی که در برابر دنیا ملت ایران متعهد شده است را پاس بدارد، مردم از منتخب خود می‌خواستند در انتخاب اول که با تعامل سازنده سایه جنگ و تحریم را از سر مردم دور کند.

منتخب مردم به مردم وعده داده بود که هم اقتصاد شرایط بهتری را خواهد داشت و هم قدرت هسته‌ای. با این بیان که سانتریفیوژ بهتر خواهد چرخید و اقتصاد به حرکت خود بهتر ادامه خواهد داد.

 

*** امروز در برابر ملت ایران سرفرازیم که به وعده‌های خود عمل کردیم

 

روحانی با بیان اینکه ما امروز در برابر ملت ایران سرافرازیم که به تعامل سازنده، اعتدال و به وعده‌هایی که به مردم دادیم در چهار سال و نیم اول به خوبی عمل کردیم، اظهار کرد:

من هشت سال دولت تدبیر و امید را به سه بخش تقسیم می‌کنم. دوران ثبات، رشد و پیشرفت از سال ۹۲ تا سال ۹۶، دوران جنگ تحمیلی در طول ۳ سال از ۹۷ تا پایان ۹۹. و ۶ ماهه پایان دولت دوران بازآفرینی.

مردم ما به خوبی با آمار و ارقام آشنا هستند. تنها دولتی که بعد از جنگ هشت ساله کار خود را با رکود تورمی آغاز کرد دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ بود.

هم تورمی حدود ۴۰ درصد و هم رشد اقتصادی منفی ۷.۶ درصد یعنی رکود.

دولت در طول سال‌های تلاش خود در کنار مردم متوسط تورم در طول ۴.۵ سال اول، ۱۰.۲ است که در تاریخ کشورمان کمتر سراغ داریم بعد از انقلاب که چهار سال و نیم یعنی تورم متوسط ۱۰.۲ دهم باشد و در حدود دو سال تورم تک رقمی باشد یعنی سال ۹۵، سال ۹۶ و حتی ماه‌های اولیه سال ۹۷ یعنی جنگ آغاز شده بود اما هنوز تورم تک رقمی وجود داشت اما متوسط این ۴.۵ سال ۱۰.۲ تورم ما است.

 

*** اولین رشد اقتصادی در سال ۹۵

 

روحانی با بیان اینکه رشد اقتصادی ما در برخی از سال‌ها، رشد دو رقمی بود، بیان کرد:

سال ۹۵ رشد اقتصادی ما بالای ۱۴ درصد و بالاترین رشد اقتصادی در جهان بودیم این یکی از افتخارات بی‌نظیر این دولت بعد از انقلاب است که کشور را به اولین رشد اقتصادی در سال ۹۵ رساند.

همین بود که رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را به لرزه درآورد و آنها در کنار ترامپ قرار گرفتند تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهد.

اما در طول ۴ سال و نیم اول، رشد اقتصادی ما به طور متوسط ۴.۷ بوده است.

 

*** مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن است

 

رییس جمهوریبا بیان اینکه از سال ۹۳ تا سال ۹۶ در هر فصل نسبت به فصل مشابه در سال قبل، ۷۰۰ هزار اشتغال خالص در کشور داشتیم، اظهار کرد:

چگونه این کار امکان‌پذیر شد؟ هر کجا که همه با هم بودیم و دست به دست هم دادیم و در کنار هم تلاش کردیم خداوند هم پیروزی را نصیب ما کرد.

آغاز راه دولت از مذاکره بود تا اولین روز دولت ما احیای دریاچه ارومیه بود و از محیط زیست و از سلامت مردم و از زندگی ۲۰ میلیون مردم در غرب کشور شروع کردیم.

دومین لایحه رفع موانع تولید بود و ما مصوبات این دولت را اجرا کردیم و در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم، ‌خصوصی سازی که امروز به عنوان نقطه منفی تلقی می‌کنند به عنوان نقطه قوت دولت است.

ما به بخش‌های دولتی مدام اعلام کردیم که سهام خود را بفروشند و دست از تصدی‌گری در اقتصاد بردارند و اقتصاد را به مردم واگذار کنند این بخش خصوصی بود که در این مدت تحول بزرگ را به وجود آورد و این دولت با راهنمایی رهبری بود که در مسیر درست اقتصاد مقاومتی قدم برداشت.

 

*** بهای سنگینی برای مقابله با موسسات مالی غیرمجاز پرداختیم

 

وی در ادامه اظهارداشت:

درست است که در طی تعامل سازنده با جهان بودیم اما قبل از مذاکره در پی مبارزه با فساد بودیم و تنها این دولت بود که تمام بخش‌های بانک‌ها، موسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد. البته بهای سنگینی نیز برای آن پرداخت، هم بهای حیثیتی که همچنان عده‌ای عصبانی هستند و هم ۳۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی دریافت شد تا بتوانیم بدهی‌های مردم را از این موسسات اعتباری غیرمجاز پرداخت کنیم.

ادغام بانک‌های نیروهای مسلح را که نشدنی بود را انجام دادیم و این یکی از قدم‌های مهم دولت برای اصلاح نظام بانکی بود.

علاوه بر این طرح‌های زیربنایی که پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است به حرکت درآوردیم.

 

رییس دولت دوازدهم با اشاره به افتتاح پنجاهیمن سد کشور در روزگذشته ادامه داد:

کل سدهای کشور در زمان پیروزی انقلاب، ۱۹ سد بود و دیروز به ۱۹۴ سد رسید تا پایان دولت ۲۰۱ سد مخزنی ملی در کشور فعال خواهد بود. روز گذشته علاوه بر افتتاح۵۰ سد، ۴۴ تصفیه خانه آب را نیز افتتاح کردیم.

 

*** هرجا مردم انتخاب خوب داشته‌اند؛ ثمره ‌آن را دیده اند

 

وی با بیان اینکه آنهایی که می‌پرسند که ما چرا به دولت رای دادیم و رای ما چه تاثیری داشت، افزود:

اساس کار انتخاب است هر کجا مردم انتخاب خوب داشته‌اند ثمره آن را در سال‌های بعد دیده‌اند. از ماست که برماست. اگر خوب انتخاب کنیم آینده خوب داریم و اگر بد انتخاب کنیم آینده بد داریم.

مردم باید بدانند در کشور کمتر از یک میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم استفاده می‌کردند و امروز حدود ۹ میلیون نفر و تا پایان دولت نزدیک به ۱۰ میلیون نفر از آب آشامیدنی بهره‌مند می‌شوند و اینکه می‌گویند دولت چه کرده دولت آب آشامیدنی سال برای روستاییان را ۱۰ برابر کرده است.

دولت در این مدت هفت سال ۲.۵ هزار مگاوات بر برق کشور افزوده است، دولت برای روستاییان کاری انجام داده که کمتر نظیر آن را می‌بینیم.

تا آغاز این دولت تنها ۱۴ هزار روستاهای دارای لوله کشی گاز به ۳۲ هزار روستا یعنی بیش از دو برابر رسیده است.

در این دولت در کشاورزی و امنیت غذایی ۲۶ میلیون تن بر محصولات غذایی در هفتمین سال اضافه شد و این تحولی بزرگ در کشور بود.

در این دولت برای کانال کشی آب و زهکشی برای زمین‌های کشاورزی که بعضی از آنها دیم بود که به کشاورزی آبی تبدیل شد و در مجموع ۱۲۰ هزار هکتار این زمین‌ها در کشور احیا شد که ۲۹۵ هزار هکتار در خوزستان و ایلام و ۷۸ هزار هکتار در گلستان و ۷۷ هزار در غرب کشور و ۴۶ هزار هکتار در دشت سیستان بود.

اگر مردم در کنار منتخبان خود ایستادند، کشاورز، مهندس، جوان، روستایی و شهری ما به نقطه مثبت در زندگی اجتماعی خود خواهیم رسید.

 

وی با بیان اینکه در چهار سال و نیم گذشته شاهد انقلاب در بخش سلامت بودیم، ‌گفت:

بخش سلامت در آغاز انقلاب ۵۶ هزار تخت داشت و در آغاز دولت ۱۱۱ هزار تخت و امروز به ۱۵۰ هزار تخت رسیده‌ایم و سه برابر رشد داشته است.

 

*** پهنای باند در این دولت ۳۵ برابر شد

 

روحانی در ادامه با بیان اینکه در بخش ارتباطات ما شاهد یک انقلاب بودیم، اظهارداشت:

امروز جوانان در سایه پهنای باندی که به وجود آوردیم می‌توانند دارای شغل‌های مختلف و اقتصاد دیجیتالی حرکت کنند و پهنای باند در این دولت ۳۵ برابر شد و آنهایی که در فضای مجازی شاغل هستند به ۵۰۰ هزار نفر رسیدند و شرکت‌های دانش بنیان که تحول بزرگ و انقلاب دیگر بود، ۵۵ شرکت به ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان دست یافته‌ایم.

 

*** درآمد غیر نفتی 

 

رییس جمهوری با بیان اینکه در این دولت در سال ۹۴ به خاطر فشاری که بر ما وارد آمد کل درآمد نفتی ما ۳۱ میلیارد دلار بود، گفت:

در بدترین شرایط دولت قبل در سال ۹۱، درآمد نفتی ۶۸ میلیارد دلار بوده و در بهترین شرایط این دولت یعنی در سال ۹۶ درآمد ما ۶۵ میلیارد دلار بوده است و بهترین سال ما از بدترین سال آنها کمتر بوده است.

ما در عین حال ما یک افتخار بزرگ ۶۰ ساله داریم. ۶۰ سال پیش در ایران صادرات غیرنفتی بر واردات در زمان دولت دکتر مصدق پیش گرفت و در این دولت تکرار شد، سال‌هایی که صادرات غیرنفتی بر واردات پیش گرفت.

سال ۹۹ هم با همه سختی‌ها و مشکلات، باز هم تا امروز حدود ۳۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و البته از سال‌های پیش به خاطر شرایط خاص کمتر است. در این یک سال آخر فشارهای بی‌سابقه و مضاعف بر روی دوش مردم بزرگ ایران قرار گرفت.

سال ۹۸ در کنار تحریم سخت و جنگ اقتصادی در همین ماه در بهمن ماه و روزهای آخر بهمن ما با یک پاندمی و یک ویروس عالم‌گیر مواجه شدیم که همه دنیا دچار مشکلات شد ما هم دچار مشکل شدیم.

در ماه‌های اولیه‌ای کرونا صادرات غیرنفتی ما تقریباً متوقف شد چون مرزها بسته شد. صادرات نفتی هم که کم بود، کمتر شد به دلیل اینکه اساساً در دنیا فروش نفت یک مرتبه کاهش پیدا کرد و قیمت آن پایین آمد.

در شرایط کرونا و در شرایط تحریم مردم ما روی پای خود ایستادند هم در زمینه مواد غذایی کشاورزان و تولیدگران عزیز ما و هم در زمینه مسائل بهداشتی و هم در زمینه آنچه که بیمارستان‌های ما نیاز داشت. شرکت‌های دانش بنیان هر آنچه نیاز بود به عنوان سی تی اسکن، ونتیلاتور، ماسک ال ۹۵ همه به دست فرزندان جوان تحصیلکرده شریف این مرز و بوم تولید کردند.

هیچ گاه مردم برای مواد غذایی صف نبستند، برای مواد بهداشتی دچار مشکل نشدند، هیچ بیماری برای تخت بیمارستانی در چمن بیرون بیمارستان، در خیابان و یا داخل آمبولانس معطل نماند. این کار عظیم و بزرگی بوده که توسط ملت عزیز ما انجام گرفت.

 

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه تحریم، کرونا، فشار رسانه‌ای و جنگ روانی، تهدیدهای نظامی چهار تهدید در چهار جبهه در یک سال گذشته ما را تهدید کرد اما ملت مقاومت ایستاد، اظهار کرد:

ما بحمدالله از خطر بزرگ کرونا عبور کردیم گرچه هنوز راه درازی در پیش داریم. در موج اول دوم و سوم به بهترین شکل توانستیم از این موج‌ها عبور کنیم.

 

*** اگر مذاکره‌ای می شود همه در چهارچوب منافع ملی است

 

روحانی با اشاره به‌آغاز واکسیناسیون سراسری در کشور از روز گذشته، گفت:

من خوشحالم که یکی از مسئولین بزرگ در بهداشت و درمان فرزند خود را برای واکسیناسیون در اختیار گذاشت تا به مردم اعتماد بدهد و حرف‌های ناروایی که زده می‌شد را بشکند. اگر چیزی در این کشور وارد می‌شود، اگر مذاکره‌ای صورت می‌گیرد، اگر پیمانی بسته می‌شود همه و همه در چهارچوب مصالح ملی است. کسی تصور دیگری در ذهنش نباشد.

 

وی با بیان اینکه ما در جنگ کرونا پیروز نهایی خواهیم بود، گفت:

سال آینده واکسن‌های داخلی ما در بازار در دسترس مردم قرار خواهد گرفت من بسیار امیدوار هستم که پایان دولتم با مهار کامل این ویروس باشد.

دوران تحریم حداکثری تمام شد، دوران جنگ اقتصادی تمام شد، جنگ دیگر نیست، فشار حداکثری همه فهمیده‌اند که شکست خورده است، اما برای رسیدن به پیروزی نهایی هنوز نیاز به صبر و مقاومت است.

 

*** در برابر ملت ایران سر فرود می‌آورم

 

روحانی با بیان اینکه  این دولت با بزرگترین طرح‌ها در این روزهای پایانی در مرداد ۱۴۰۰ کار خود را به اتمام خواهد رساند، افزود:

من در برابر ملت بزرگ ایران به خاطر صبر آنها در برابر رنج سه ساله و به خاطر مقاومتشان در برابر انواع توطئه‌ها و به خاطر ذهن آگاه آنها در برابر رسانه‌های مخرب بیگانه، سر فرود می‌آورم.

۳ سال است که می‌خواهند ترامپ را تطهیر کنند و توطئه و جنایت ترامپ را به‌عنوان ناکارآمدی دولت نام ببرند و چگونه در جهان رسوا شدند و رسواتر خواهند شد.

 این دولت با بزرگترین طرح‌ها در این روزهای پایانی در مرداد ۱۴۰۰ کار خود را به اتمام خواهد رساند و این دولت به حول و قوه الهی و با همه توان در تلاش است یک انتخابات شکوهمند را خرداد سال آینده شاهد باشیم.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تغییر دامنه نوسان بورس به منفی ۲ تا مثبت ۶ از ۲۵ بهمن

تحویل ۱۲۷۰ کیلومتر ‌مسیر‌ بزرگراهی تا پایان سال ۱۴۰۰

آغاز واکسیناسیون سراسری کرونا در ۶۳۵ بیمارستان کشور

 

 

*** اقدامات دولت در بخش توسعه خطوط ریلی

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات دولت در بخش توسعه خطوط ریلی، گفت:

دستان کارگرانی که ریل ما را از ۱۰ هزار کیلومتر به ۱۴ هزار کیلومتر رساندند بوسه می زنم و همچنین دستان هنرمند کسانی که راههای روستایی کشور را از ۱۱۱ هزار کیلومتر به ۱۱۵ هزار کیلومتر رساندند می بوسم، تلاش پر مهری کسانی که توانستند در زمینه ترانزیت کار بزرگی را انجام دهند را می ستایم.

راه آهن کشور را به افغانستان رساندیم و در ادامه این اقدام بخش اعظم مسیر راه آهن بندر چابهار به زاهدان افتتاح خواهد شد و اتصال راه آهن جنوب به دریای خزر از طریق رشت به بندر انزلی انجام خواهد شد و دهها طرح بزرگ در این کشور اجر می شود.

از مردم ایران در این ایام جشن ملی می‌خواهم که اگر در طول این ۷سال و نیم در بخش های از اداره کشور آنچنان که شایسته ملت ایران بوده کارهای صورت نگرفته طلب عفو می کنم و به مردم می گویم اگر توطئه خارجی امریکا و ارتجاع منطقه و جنگ تحمیلی نبود امروز کشور در شرایط بهتری بود.

مردم بزرگ ایران راهی جز کار آمدی، دینداری باید تلاش کنند در مقابل توطئه ها بایستند تا موفق شویم و ان شا الله سال های پیش رو بهتری برای مردم خواهد بود.

 

*** ارزش بخش پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار رسید

 

روحانی با بیان اینکه این دولت ریل‌گذاری برای دولت آینده انجام می‌دهد، گفت:

این دولت ارزش بخش پتروشیمی را از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار رسانده است و از ۵۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن خواهیم رساند در زمینه تحول نفت و گاز، به همان اندازه که مصرف کردیم کشف کردیم و در حوزه گاز ما هر چه مصرف کردیم ۷ برابر کشف کردیم و بزرگترین تولیده کننده گاز هستیم.

امام خمینی(ره) در سایه سرمایه اجتماعی و معنوی انقلاب را پیروز کرد و رژیم گذشته تکیه اش بر قدرت‌های خارجی بود. امام به قدرت‌های خارجی اعتقاد نداشت او تکیه اش بر مردم بود یعنی اعتماد به مردم و با مردم و مردم با دولت و همه در کنار هم و این سرمایه بزرگی است که می‌تواند ما را پیروز کند.

تمام سرمایه دشمن این است که با سخن‌های نادرست مردم را از دولت جدا کند. امام در این سایه سرمایه معنوی ایمان و اخلاق ما را به پیروزی رساند. ما امروز از لحاظ اقتصادی و علمی و نظامی قدرتمند و توانمند هستیم و بزرگترین قدرت پدافند نظامی کشور در این دولت ایجاد شده است.

 

*** تا زمانی که سرمایه اجتماعی و معنوی داریم، پیروز هستیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس جمهوری در پایان با بیان اینکه بزرگترین قدرت در زمینه رادار هستیم، اظهار داشت:

از خرید سامانه اس ۳۰۰ که وارد کشور شد، تا سامانه سوم و پانزده خرداد و باور ۳۷۳ امروز قدرت پدافند و موشکی هستیم و بزرگترین قدرت در زمینه رادار هستیم به طوری که برد کروز دریایی را از ۳۰۰ کیلومتر به ۷۰۰ کیلومتر رساندیم.

همه این قدرت‌ها باید همراه با قدرت اصلی یعنی سرمایه اجتماعی و معنوی باشد و بدانیم با این دو سرمایه امام ما را پیروز کرد و تا زمانی که این دو سرمایه را داریم ملت ما پیروز خواهند بود.

روزی که شاهد باشیم ۱+۵ به تعهدات خود عمل کرده است، ما آماده به تعهدات خود در برجام عمل کنیم راه دیگری برای مردم و منطقه وجود ندارد حتما مسیر سیاسی و راه توافق دنیا با ایران گفت و گو خواهد بود و در این مسیر موفق خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 18 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول