کد خبر:261090
پ
تقی نبئی
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:

گسترش ارتباطات بین‌المللی در بخش معدن فرصتی برای بروزسازی است

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران معتقد است، سیاست توسعه فعالیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با بهره‌گیری از ارتباطات بین‌المللی و ارتقای فناوری روز قابلیت اجرایی دارد.

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران معتقد است، سیاست توسعه فعالیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با بهره‌گیری از ارتباطات بین‌المللی و ارتقای فناوری روز قابلیت اجرایی دارد.

 

*** انتخاب مهندسین معدنی ایرانی به عنوان سفرای افتخاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تقی نبئی  پیش از رونمایی درگاه سفیران معدن در سامانه نظام مهندسی معدن (سنم) در این باره، اظهار کرد:

امروز سازمان نظام مهندسی معدن ایران در چارچوب گسترش همکاری‌های بین‌المللی و توسعه ارتباط با کشورهای معدنی جهان راه‌اندازی درگاه مزبور را پیش‌بینی کرده که در واقع در مرحله نخست از تجارب و توانمندی مهندسین ایرانی در بخش معدن مقیم خارج بهره‌گیری لازم را به عمل آورد.

براساس برنامه‌ریزی انجام شده مهندسین معدنی ایرانی که در خارج اقامت دارند و در شرکت‌های معدنی فعالیت دارند، به عنوان سفرای افتخاری معدنی ایران انتخاب می‌شوند تا ضمن ایجاد یک ارتباط موثر زمینه ارتقای دانش و فناوری را فراهم و امکان ارتباط اعضا را مهیا کنند.

 

*** سفرای معدنی نمایندگانی برای توسعه همکاری‌ها

 

وی با اشاره به سفرای معدنی نمایندگانی برای توسعه همکاری‌ها، خاطرنشان ساخت:

گزینش سفرای معدنی هر کشور ضمن بسترسازی برای توسعه همکاری‌ها، امکان جهانی‌سازی توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را فراهم می‌کند و در ابعاد گوناگون و همسو با کشورهای تراز اول جهان فعالیت خواهند داشت.

سفرای معدنی در واقع زمینه ایجاد پایگاه‌هایی را فراهم می‌سازند که دانش و فن مهندسی معدن مورد تبادل قرار گیرد و این عرصه برای مراودات بین استاد و دانشجوی بخش معدن مهیا شود.

 

*** ارتباطات معدنی با کشورهای شاخص

 

رییس سازمان نظام مهندسی معدن در خصوص ارتباطات معدنی با کشورهای شاخص، افزود:

لازمه رشد بخش معدن و صنایع معدنی بهره‌گیری از فناوری روز است و درگاه سفیران معدن بستر ارتباطات بین‌المللی محسوب می‌شود و ضمن آشنایی با تازه های جهانی در این بخش، فرصت برطرف ساختن کمبودها در بخش فناوری روز است.

 

*** استقبال کشورهایی اروپایی برای همکاری

 

نبئی درباره استقبال کشورهای اروپایی برای همکاری با این پروژه، گفت:

کشورهای اروپایی و معدنی جهان از جمله ایتالیا، فنلاند، روسیه، در کنار آفریقای جنوبی و چین برای همکاری استقبال کرده‌اند و در واقع فرصت جدیدی برای ارتباطات در بخش معدن و صنایع معدنی فراهم شده است.

ایران امروز در بین کشورهای معدنی جهان جای گرفته، اما تاکنون به جایگاه شایسته خود دست نیافته و انتظار می‌رود با این حرکتی که در این عرصه آغاز شده، فرصت‌های جدیدی پیش روی کشورمان گشوده شود.

جمهوری اسلامی با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن انواع مواد معدنی که نزدیک به ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه‌اش احتمالی است، در جایگاه پانزدهم جهانی قرار دارد.

 

*** دستورالعمل جدید وزارت صنعت گامی برای حذف خام‌فروشی

 

وی ضمن یادآوری دستورالعمل جدید وزارت صنعت ( معاونت معدنی) مبنی بر الزام بکارگیری مسئولان فنی در واحدهای معدنی، کانه‌آرایی، فرآوری و صنایع معدنی، گفت:

این امر همسو با جلوگیری و حذف خام‌فروشی در بخش معدن محسوب می‌شود.

دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه الزام بکارگیری مسئولین فنی در واحدهای کانه آرایی، فرآوری و صنایع معدنی موضوع ماده ۱۰۲ آیین‌نامه اجرایی قانون معادن-مصوب یازدهم تیر ۹۹ است.

بنابراین گزارش با استناد به ماده ۱۰۲ آیین‌‍نامه اجرایی قانون معادن-مصوب یاد شده، دارندگان جواز تاسیس عملیات معدنی و صنایع معدنی موظف شده‌اند از خدمات اشخاص دارای مجوز صلاحیت نظام مهندسی معدن در انجام امور فنی و حرفه‌ای فعالیت معدنی بر اساس ماده ۴ قانون نظام مهندسی معدن- مصوب ۷۹ استفاده کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

رونمایی از ۵۰ دستاورد ملی در فروردین ۱۴۰۰

ظرفیت تولید سالیانه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور

 
 

*** بهره‌گیری از مسئول فنی در صنایع معدنی

 

رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در خصوص بهره‌گیری از مسئول فنی در صنایع معدنی، تصریح کرد:

صنایعی که از مواد معدنی بهره‌گیری می‌کنند الزام در بکارگیری مسئول فنی دارند و استفاده از این نیروهای متخصص زمینه‌ای برای ارتقای دانش در بخش معدن و صنایع معدنی محسوب می‌شود.

سالیانه بطور متوسط ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از حدود پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال کشور استخراج می شود که ۶۰ تا ۶۵ درصد آنها مصالح ساختمانی است.

براساس این گزارش رییس سازمان نظام مهندسی معدن در این نشست درگاه سفیران معدن را در سامانه جامع سازمان نظام مهندسی معدن رونمایی کرد و علاقمندان می‌توانند با پرکردن فرم مربوطه در درگاه سرمایه‌گذاری سامانه یاد شده و الحاق مدارک و مستندات لازم از جمله تصویر گذرنامه و احراز هویت با یک شماره تلفن همراه، اعلام آمادگی کنند.

 

*** آمار مندرج در سایت سازمان نظام مهندسی معدن ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، براساس آمار مندرج در سایت سازمان نظام مهندسی معدن ایران، تعداد اعضای آن ۴۰ هزار و ۷۳۳ نفر، تعداد پروانه‌های اشتغال ۱۰ هزار و ۵۵۲ نفر، شمار مسئولان فنی فعال نیز ۶ هزار و ۲۳۲ نفر ثبت شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول