کد خبر:261332
پ
قالیباف
رئیس مجلس:

لزوم ایجاد هاب مالی تجاری میان ایران و روسیه/ ۳ کشور بدعهد اروپایی، ایران را در موانع اقتصادی تنها گذاشتند

رئیس مجلس در سخنانی در جمع دیپلمات‌های جوان وزارت خارجه روسیه، بر لزوم ایجاد هاب مالی تجاری میان ایران و روسیه تاکید کرد.

رئیس مجلس در سخنانی در جمع دیپلمات‌های جوان وزارت خارجه روسیه، بر لزوم ایجاد هاب مالی تجاری میان ایران و روسیه تاکید کرد.

 

*** ایران و روسیه با سابقه تمدنی طولانی شناخت خوبی از یکدیگر دارند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدباقر قالیباف عصر روز ۲۱ بهمن‌ماه در جمع دیپلمات‌های جوان وزارت خارجه روسیه در آکادمی دیپلماتیک این کشور، اظهار کرد:

همیشه از این که در جمع نخبگان حاضر شوم و فرصت تبادل نظر با اصحاب فکر و اندیشه داشته باشم، خشنود می‌شوم و اکنون که در مسکو هم به همت مجموعه آکادمی دیپلماتیک وزارت امورخارجه روسیه، فرصت گفتگو با شما اندیشمندان و متفکران فراهم شده، ضمن تقدیر صمیمانه از بانیان این نشست، به عنوان یک معلم جغرافیای سیاسی در دانشگاه و به عنوان نماینده‌ای از مجلس شورای اسلامی ایران، نکاتی را بیان می‌کنم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ایران و روسیه با سابقه تمدنی طولانی، به عنوان دو تمدن و دو جغرافیای نزدیک، تاریخ پرفراز و نشیبی را در همسایگی یکدیگر گذرانده و شناخت خوبی از هم دارند، گفت:

برای فهم بهتر سیاستگذاری در ایران، می‌خواهم توجه شما را به برهه‌ای از تاریخ معاصر ایران متمرکز کنم.

در حدود ۱۵۰ سال اخیر، از زمانی که روسیه به سمت توسعه رفت، دورانی که ایرانیان به طور ملموس با دنیای مدرن آشنا شدند، می‌توان بسیاری از تحولات اجتماعی و سیاسی معاصر در ایران را ذیل پیگیری دو خواسته استقلال و پیشرفت توسط ملت تحلیل کرد.

 

*** ساختن ایرانی مستقل و پیشرفته محور پویایی مردم ایران در دوران جدید

 

وی با بیان این که در واقع به نظر من، محور پویایی مردم ما در دوران جدید، تلاش برای ساختن یک ایران مستقل و پیشرفته بوده است، تصریح کرد:

مطالبه مردم ایران در حرکت‌های جمعی این بوده که در دنیای معاصر به ایرانی دارای استقلال و پیشرفت مبتنی بر ارزشهای بومی از جمله فرهنگ اسلامی و تاریخ پرشکوه ایران زمین دست پیدا کنند.

 

قالیباف در ادامه افزود:

برای ایرانیان که در ادوار مختلف تاریخ خود، سرآمد علم، فناوری و مدنیت بودند، این که در جایگاه عقب ماندگی و دور از پیشرفت یا وابستگی به خارجی باشند، قابل تحمل نبوده و نیست.

نقاط عطف تلاش جمعی ایرانیان، برای تحقق دو خواسته استقلال و پیشرفت، در تاریخ معاصر ایران، انقلاب مشروطه در سال ۱۹۰۶ و سپس انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ بوده است.

 

وی با اشاره به انقلاب مشروطه در ایران، بیان کرد:

در انقلاب مشروطه، همزمان با پیشرفت‌های جهانی، مردم ما تلاش کردند با تاسیس پارلمان، استقلال رای خود برای تعیین سرنوشت سیاسی را محقق کرده و نقش استبداد داخلی و سلطه گری خارجی را در تعیین سرنوشت ایرانیان محدود کنند و با تاسیس نهاد پارلمان در ایران در مسیر پیشرفت ایران گام بردارند.

هرچند با روی کار آمدن خاندان وابسته به غرب این حرکت تکمیل نشد، بلکه با کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ میلادی) این مسئله به عقب هم رفت.

 

*** پیشرفت جز در سایه سار استقلال و نفی وابستگی رخ نخواهد داد

 

رئیس قوه مقننه در ادامه افزود:

بر همین اساس و در اوج تلاش ایرانیان برای ساختن این هدف، مردم ایران برای پیگیری تحقق هدف استقلال، دخالت غرب به خصوص آمریکا در حاکمیت ایران را برنتافتند و با شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی را شکل دادند و چشم انداز پیشرفت زندگی خودشان را در تحقق استقلال ملی دیدند.

 

وی با تأکید بر اینکه از منظر تجربه ملی ایرانیان به خصوص مبتنی بر آنچه پیش از انقلاب اسلامی تجربه کردند، پیشرفت جز در سایه سار استقلال و نفی وابستگی رخ نخواهد داد، بیان کرد:

از همان زمان بود که جمهوری اسلامی به عنوان نظام سیاسی برآمده از انقلاب اسلامی، نفی سلطه گری و تقابل با استکبار در جهان را در دستور کار بین المللی خود قرار داد.

ما در خلال ۸ سال دفاع مقدس ایران در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ در برابر تجاوز رژیم صدام، لمس کردیم که هر چند استقلال خواهی چالش‌هایی دارد، اما تقویت خودباوری، ما را به پیشرفت نزدیک‌تر می‌کند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دنیای پس از جنگ سرد و پایان دو قطبی، یک جانبه گرایی رویکرد قالب در مناسبات بین‌المللی شد، گفت:

با این حال جمهوری اسلامی ایران با رویکرد استقلال خواهانه، هیچ وقت با آن کنار نیامده و آن را نپذیرفت و در مقابل مدافع چندجانبه‌گرایی بوده است.

این یک واقعیت است که ملتی که تاریخ درخشان دارد نمی‌تواند بپذیرد که دیگرانی بر یک نظم بین المللی سلطه یافته و برای او سیاست تعیین کنند.

پس از این تجربه تاریخی، استقلال و پیشرفت ایران همچنان دغدغه ذهن ایرانیان است.

این دو، یعنی استقلال و پیشرفت در اندیشه ایرانیان تلازمی ناگسستنی دارد.

بر همین اساس بود که سیاست خارجی ایران در سال‌های اخیر شکل گرفته و فکر می‌کنم که مسیر صحیح در سیاست خارجی نیز حرکت در جهت تحقق همین دو هدف است.

 

*** استقلال را به معنای انزواگرایی نمی‌بینیم بلکه استقلال خواهی را در مقابل سلطه گرایی می‌بینیم

 

وی با بیان این که، حفظ استقلال ایران و تلاش برای پیشرفت کشور باید دو هدف سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران باشد، تصریح کرد:

همین دو هدف می‌تواند زیربنای روابط جمهوری اسلامی و فدراسیون روسیه باشد، البته استقلال را به معنای انزواگرایی نمی‌بینیم بلکه استقلال خواهی را در مقابل سلطه گرایی‌ می‌بینیم.

 

قالیباف در ادامه افزود:

ما استقلال ایران را در نفی یکجانبه گرایی آمریکا و غرب می‌دانیم و متقابلا با دفاع از ایده چندجانبه گرایی، مبتنی بر عدالت، برای ملت‌های دنیا حقوق مسلمی قائلیم و معتقدیم دنیا باید به سمت چندجانبه گرایی برود. چندجانبه گرایی رویکردی است که هم در ایران و هم در روسیه در سال‌های اخیر دنبال شده و ما فکر می‌کنیم که یکی از اشتراکا‌ت ایران و روسیه پیگیری رویکرد چندجانبه‌گرایی است.

ما فکر می‌کنیم که سیاست خارجی باید در خدمت توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور قرار بگیرد و این ضرورتی جدی برای ایران است.

در سال‌های اخیر آمریکایی‌ها سعی کردند که با وضع تحریم‌ها به بهانه‌های مختلف حرکت ایران در جهت نیل به پیشرفت را متوقف کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تغییر دامنه نوسان بورس به منفی ۲ تا مثبت ۶ از ۲۵ بهمن

تحویل ۱۲۷۰ کیلومتر ‌مسیر‌ بزرگراهی تا پایان سال ۱۴۰۰

آغاز واکسیناسیون سراسری کرونا در ۶۳۵ بیمارستان کشور

 

 

*** ۳ کشور اروپایی با بدعهدی، ایران را در مسیر رفع موانع پیشرفت اقتصادی تنها گذاشتند

 

قالیباف با بیان این که ۳ کشور اروپایی با بدعهدی خود و با دنباله روی از آمریکا، ایران را در مسیر رفع موانع پیشرفت اقتصادی تنها گذاشتند، گفت:

ما توانستیم با چالش‌های مختلف تحریمی مواجه شویم و در مسیر بی اثر کردن آن گام برداریم.

تحریم‌ها به اقتصاد ما آسیب زده، اما اقتصاد ما همچنان از ظرفیت‌های قوی برخوردار است و با وجود موانع، در جهت احیا حرکت می‌کند.

بر این اساس، پیگیری پیشرفت و توسعه مناسبات اقتصادی اولویت آینده سیاست خارجی ایران خواهد بود.

 

وی در ادامه افزود:

ما پیشرفت اقتصادی را در وابستگی به غرب یا عقب نشینی در مقابل آمریکا نمی‌دانیم، بلکه فکر می‌کنیم توجه به همسایگان‌مان و کشورهای دوست مثل روسیه کمک موثرتری برای سیاست خارجی پیشرفت‌گرا است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص برجام، تصریح کرد:

ما در سال‌های اخیر یک تجربه ملی در برجام و توافق هسته‌ای داشته‌ایم.

محدودیت‌های زیادی بر برنامه هسته‌ای صلح آمیز ما تحمیل شد تا در مقابل با برداشته شدن تحریم‌ها، مسیر پیشرفت ایران هموار شود، اما در مقابل اجرای تعهدات ایران، با سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ تحریم‌ها از لحاظ تعداد به حدود ۲ برابر دوران پیش از توافق رسیده است.

 

قالیباف در ادامه افزود:

البته ما تجربه مثبتی از دوران دموکرات‌ها هم نداریم، در دوران اوبامای دموکرات بود که آن‌ها نقض تعهدات شان در برجام را آغاز کردند.

از این جهت، در نگاهی واقع بینانه، انتظار نداریم که مشکلات اقتصاد ایران با روی کار آمدن بایدن در ایالات متحده حل شود، بلکه این مشکلات باید بر اساس رویکردهای نوین حل شود.

بخشی از مشکلات اقتصادی ما به چالش‌های داخلی بر می‌گردد و رویکرد نوین در داخل عبارت است از مردمی کردن اقتصاد و پیگیری سیاست‌هایی مانند تسهیل کسب و کار، رفع موانع تولید در داخل، اما در سیاست خارجی این رویکردهای نوین بر توسعه مناسبات با همسایگان و کشورهای دوست مانند روسیه تمرکز دارد.

 

*** رابطه روسیه و ایران به دلیل موقعیت ژئوپلتیک، یکی از اساسی ترین روابط است

 

وی با اشاره به اهمیت روابط ایران و اوراسیا، اظهار کرد:

بر اساس یک فهم مبتنی بر دانش جغرافیای سیاسی و ژئوپلتیک معتقدم، قرن ۲۱ قرن آسیا است.

بسیاری مسائل اساسی جهان که سابقا در مناسبات فراآتلانتیکی و محور اروپا – آمریکا تعیین تکلیف می‌شد، در آینده در مناسبات محور آسیا – اوراسیا تعیین خواهد شد.

عناصر قدرت از جمعیت گرفته تا منابع اقتصادی، مانند ظرفیت تولید و مصرف و حتی فناوری در حال تجمیع در آسیا است و به همین جهت قدرت‌های نوظهور در این منطقه خواهد بود.

 

رئیس مجلس در ادامه افزود:

در محور آسیا – اوراسیا، رابطه روسیه و ایران به دلیل موقعیت ژئوپلتیک یکی از اساسی‌ترین روابط است.

اکنون زمان آن رسیده که نگاه به روابط تهران – مسکو از زاویه روابط تاریخی همسایگی را به زاویه دید راهبردی ارتقا دهیم.

 

قالیباف با بیان این که در این سفر حامل پیام مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای، خطاب به رئیس جمهور فدراسیون روسیه جناب آقای ولادیمیر پوتین بودم، گفت:

همکاری راهبردی ایران و روسیه می‌تواند همه حوزه‌های همکاری امنیتی، سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای و دفاعی را پوشش داده و آن‌ها را ارتقا دهد.

جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تهران و مسکو می‌توانند به افق‌های ۲۰ و ۵۰ ساله برای همکاری بی‌اندیشیند.

 

*** پیگیری فعالسازی کریدور شمال – جنوب می‌تواند به توسعه مناسبات ایران و روسیه کمک کند

 

رئیس مجلس با بیان این که ما فکر می‌کنیم که فرصت‌های همکاری جمهوری اسلامی ایران با روسیه بسیار زیاد است، گفت:

باید همکاری‌های ما در زمینه منطقه‌ای که آغاز موثری را در سوریه داشت و منجر به شکست تروریست‌ها شده در آینده نیز ادامه پیدا کند و محورهای جدیدی برای این همکاری‌ها شکل بگیرد.

همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در منطقه می‌تواند به توسعه دو کشور کمک کند.

 

وی در ادامه افزود:

از جمله فرصت‌های همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه، پیشبرد همکاری‌ها در چارچوب اتحادیه همکاری‌های اقتصادی اوراسیا است.

این اتحادیه فرصتی بی نظیر برای ارتقای مناسبات اقتصادی بین ایران و روسیه است.

همینطور فکر می‌کنیم که پیگیری فعالسازی کریدور شمال- جنوب می‌تواند به توسعه مناسبات دو کشور کمک کند.

 

قالیباف با بیان این که روسیه شریک موثر ایران در اجرای برجام بوده و از این جهت ما به دغدغه‌های روسیه توجه داریم، گفت:

تحولات کاخ سفید هیچ تغییری در نگاه ما ایجاد نخواهد کرد بلکه معتقدیم همکاری‌های ایران و روسیه که در دوران سخت گذشته موثر بوده باید در آینده نیز تقویت شود.

انتظار نداریم که غربی‌ها مشکلات ما را حل کنند بلکه این همکاری با دوستان ما است که می‌تواند راه حل‌های جدیدی پیش روی ما بگذارد.

وی در ادامه افزود:

یکی از موضوعات مورد توجه هر دو کشور تحولات مربوط به قره باغ و جنگ اخیر قفقاز است.

در این جنگ، ضمن این که ما به بازگشتن زمین‌های اشغال شده آذربایجان به این کشور تاکید داشتیم، به حقوق اقلیت‌ها در این کشور نیز توجه داشتیم.

خاتمه سریع تر این جنگ برای ما موضوعیت داشت، چون ادامه این درگیری می‌توانست مسائل امنیتی در حاشیه مرزهای شمال غربی ایران ایجاد کند.

 

*** آسیب‌های خفته‌ای از جمله حضور تکفیری‌ها و رژیم صهیونیستی در منطقه قفقاز

 

قالیباف، با اشاره به رویدادهای اخیر در منطقه قفقاز، خاطرنشان کرد:

ما از این که روسیه تلاش کرد که این جنگ به سرعت پایان یابد خوشنودیم، اما فکر می‌کنیم همچنان آسیب‌های خفته‌ای در این منطقه وجود دارد.

از جمله باید از حضور تکفیری‌ها در این منطقه جلوگیری شود و نقش مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه مورد توجه قرار بگیرد.

همچنین از جمله موضوعاتی که اکنون می‌تواند بین ایران و روسیه مورد توجه قرار بگیرد، فرصت شکل دادن همکاری‌های کشورهای مرتبط با قفقاز در منطقه است.

 

*** لزوم ایجاد هاب مالی تجاری میان ایران و روسیه

رئیس مجلس در پایان با اشاره به طرفیت‌های بزرگ همکاری ایران و روسیه، اظهار داشت:

من فکر می‌کنم که ظرفیت‌های بزرگی در روابط ایران و روسیه وجود دارد که می‌تواند در موضوعات مختلف فعال شود.

یکی از این موضوعات مکانیزم جدید برای شتابدهی به مناسبات اقتصادی است.

این موضوعی است که باید در سطوح اول دو کشور مورد توافق قرار بگیرد.

یکی دیگر از موضوعات می‌تواند ایجاد هاب مالی تجاری میان ایران و روسیه باشد که به توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور کمک کند و تبادلات مالی و بانکی و تهاتر بین کالاها از مسیر این هاب انجام شود و نیاز تجار روسی و ایرانی را به صورت توامان تامین کند.

 

 

پایان پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول