کد خبر:261110
پ
ادکانیان
وزیر نیرو:

هدف‌گذاری برای بهره‌برداری از ۲۰۱ سد مخزنی ملی تا پایان دولت

وزیر نیرو از هدف‌گذاری برای بهره‌برداری از ۲۰۱ سد مخزنی ملی تا پایان دولت خبر داد.

وزیر نیرو از هدف‌گذاری برای بهره‌برداری از ۲۰۱ سد مخزنی ملی تا پایان دولت خبر داد.

 

*** افتتاح صد و نود و چهارمین سد مخزنی ملی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های هفته چهلم پویش (هر هفته الف ب ایران) که با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت:

در این روز پنجاهمین سد مخزنی ملی در این دولت افتتاح خواهد شد و این درحالی است که در ابتدای انقلاب ۱۹ سد در کشور وجود داشت.

در این روز صد و نود و چهارمین سد مخزنی ملی در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد و تا پایان دولت این رقم به ۲۰۱ سد خواهد رسید.

 

وزیر نیرو در ادامه افزود:

برنامه پویش (هر هفته الف ب ایران) در هفته چهلم به ایستگاه‌های فارس و اردبیل رسیده و تاکنون با احتساب پروژه‌های امروز از ۲۵۰ پروژه مهم وعده داده شده ۲۲۷ پروژه با سرمایه‌گذاری حدود ۶۴ هزار میلیارد تومان به مدار بهره‌برداری رسیده است.

 

*** بهره‌برداری از تصفیه‌خانه آب شهرستان فسا

 

اردکانیان با بیان این که در این مراسم تصفیه‌خانه آب در شهرستان فسا بهره‌بردای خواهد شد، گفت:

این چهل و چهارمین تصفیه‌خانه آبی است که در این دولت افتتاح می‌شود.

به این ترتیب رقم تصفیه‌خانه‌های آب از ۲۷ مورد ابتدای انقلاب به ۱۶۳ عدد می‌رسد.

 

 

اخبار مهم صنایع:
 

 

 

*** افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب شهر صدرا

 

وی با اشاره به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و نقش مهم آن‌ها در ارتقای بهداشت عمومی و نیز تامین منابع آب برای مصارف موجه، تصریح کرد:

تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید صدرا در استان فارس به مدار بهره‌برداری خواهد رسید که هفتاد و هشتمین تصفیه‌خانه فاضلاب است که در این دولت به بهره‌بردای می‌رسد.

به این ترتیب تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب از ۴ مورد ابتدای انقلاب به ۲۴۶ مورد خواهد رسید و این مسیر تاپایان دولت ادامه خواهد یافت و تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب به ۲۶۹ موردخواهد رسید.

 

وزیر نیرو در ادامه افزود:

در این دولت هر ۵۰ روز یک سد مخزنی ملی و حدود هر یک ماه یک تصفیه خانه فاضلاب و هر دو ماه یکبار یک تصفیه‌خانه آب به مدار بهره‌برداری آمده است.

 

*** افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان

 

اردکانیان در خصوص افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان، خاطرنشان کرد:

در این روز علاوه بر افتتاح طرح‌ها در استان فارس در استان اردبیل نیز نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات افتتاح خواهد شد.

 

عضو هیئت دولت با اشاره به تاکید رئیس جمهوری در باره احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، گفت:

از هر دو مورد نیروگاه گازی از خروجی آن‌ها سوخت مورد نیاز برای احداث یک واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار تامین می شودکه علاوه بر بهبود شرایط زیست محیطی صرفه جویی قابل ملاحظه ای هم در استفاده از گاز برای واحد سوم دارد.

 

وی در ادامه افزود:

اکنون در کشور حدود ۳۰ هزار مگاوات واحدهای سیکل ترکیبی از این طریق احداث شده است که با توجه به اینکه هر واحد آن در سال حدود ۲۵۰میلیون متر مکعب گاز را صرفه جویی می کند در عمل این ۳۰ هزار مگاوات معادل حدود ۱۵.۶میلیارد مترمکعب گازی است که صرفه جویی در سال است.

این رقم قابل ملاحظه‌ای است و یکی از افتخارات کشورمان این است که در جدول جهانی جزو کشورهایی قرار داریم که سوخت نیروگاه‌های مان به میزان زیادی از گاز است که به نسبت یک سوخت پاک است.

 

*** ایران در جایگاه چهارم تامین سوخت گاز برای نیروگاه‌ها

 

وزیر نیرو در پایان پیرامون تامین سوخت گازی برای نیروگاه‌ها، اظهار داشت:

ایران چهارمین کشور در جهان بعد از ایالات متحده، روسیه و ژاپن است که حدود ۸۰ درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز تامین می‌شود و این جهش قابل ملاحظه در این دولت محقق شده است.

نیروگاه‌های حرارتی ما که در این دولت به مدار بهره‌برداری رسیده، بالغ بر ۱۷ هزار و ۴۰۰ مگاوات است و این ادامه خواهد یافت تا به بیش از ۲۰ هزار مگاوات برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول