کد خبر:261361
پ
تحلیلگر ارشد بازار فولاد
تحلیلگر ارشد بازار فولاد:

درخواست انجمن آهن و فولاد چین برای افزایش مشوق‌های استفاده از قراضه آهن/ احتمال افت ۱۵ تا ۲۰ دلاری نرخ جهانی سنگ آهن

تحلیلگر ارشد بازار فولاد ضمن احتمال افت ۱۵ تا ۲۰ دلاری نرخ جهانی سنگ آهن در ماه‌های آتی از درخواست انجمن آهن و فولاد چین برای افزایش مشوق‌های استفاده از قراضه آهن خبر داد.

تحلیلگر ارشد بازار فولاد ضمن احتمال افت ۱۵ تا ۲۰ دلاری نرخ جهانی سنگ آهن در ماه‌های آتی از درخواست انجمن آهن و فولاد چین برای افزایش مشوق‌های استفاده از قراضه آهن خبر داد.

 

*** رکود بازار فولاد و سنگ آهن چین در آستانه تعطیلات سال نو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کیوان جعفری طهرانی در خصوص وضعیت دقیق بازار جهانی سنگ آهن، اظهار کرد:

به خاطر اینکه پنجشنبه پیش‌رو یعنی ۱۱ فوریه، تعطیلات سال جدید چینی شروع خواهد شد و تا ۱۷ فوریه این تعطیلات ادامه خواهد داشت، بازار سنگ آهن دچار نوسانات قیمتی متناسب با این دوره شده است و بنابراین کاهش و افزایش حجم تبادلات و خرید و فروش مواد اولیه پیش از تعطیلات را می‌توان یک اتفاق طبیعی دانست.

اصولا برخی خریداران چینی ترجیح می‌دهند که در آخرین روزهای قبل از تعطیلات سال نو خرید کنند که این مساله باعث افزایش تقاضا و رشد قیمت می‌شود، چنانچه برای سنگ آهن معدل افزایش قیمت ۳ دلاری در هفته گذشته میلادی رخ دارد.

 

*** دلایل افت جهانی قیمت فولاد

 

تحلیلگر ارشد بازار فولاد درباره علت افت نسبتا شدید نرخ قراضه آهن در هفته گذشته نیز، تصریح کرد:

کاهش قیمت قراضه آهن در هفته گذشته به دلیل افت جهانی قیمت فولاد بود که خود این مساله نیز از کاهش تقاضای فولاد در بازار چین نشات می‌گیرد، این اتفاقی است که همواره در این موقع از سال رخ می‌دهد، هر چند کاهش ۲۷ دلاری در یک هفته، نرخ بالایی محسوب می‌شود.

اکنون که در آستانه شروع تعطیلات سال نوی چین قرار داریم، بازار فولاد و سنگ آهن در این کشور تقریبا راکد است، اما پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که پس از این وقفه، بازارها در ادامه ماه فوریه و اوایل ماه مارس شرایط بهتری را پیدا خواهد کرد.

 

*** نوسانات نرخ فولاد و سنگ آهن در بازارهای جهانی

 

وی درباره واگرایی نوسانات نرخ فولاد و سنگ آهن در بازارهای جهانی، تاکید کرد:

باید به این نکته توجه داشت که تغییرات قیمت سنگ آهن خیلی به بازار فولاد مرتبط نیست و همگرایی گذشته را ندارد، به نحوی که در گذشته، بازار این دو محصول رابطه مستقیمی داشتند و هر گاه قیمت فولاد کاهش پیدا می‌کرد، نرخ سنگ آهن نیز نزولی بود، اما اکنون شرایط این‌گونه نیست.

 

*** درخواست سیسا برای افزایش مشوق‌های استفاده از قراضه آهن

 

جعفری طهرانی به ورود چین به بازار جهانی واردات قراضه آهن نیز اشاره کرد و اظهار داشت:

با توجه به آزادسازی واردات آهن قراضه در چین از ابتدای سال ۲۰۲۱ و راهبرد پیشنهادی انجمن آهن و فولاد این کشور (سیسا) برای تاکید بر واردات و مصرف قراضه آهن، باید گفت که چین در اندیشه آن است که واردات آهن قراضه را افزایش دهد تا با استفاده از این ابزار بتواند قیمت سنگ آهن را کنترل کند، زیرا چینی‌ها معتقدند افزایش قیمت این ماده اولیه بیش از حد بوده و باعث کاهش شدید حاشیه سود فولادسازان شده است.

 

کارشناس ارشد بین‌المللی صنعت فولاد با اشاره به بیانیه انجمن آهن و فولاد چین در یکم فوریه ۲۰۲۱، افزود:

سیسا در بیانیه خود اعلام کرد که دولت چین باید نرخ تخفیفات مالیات بر ارزش افزوده کارخانه‌ها برای قراضه داخلی را از ۳۰ درصد به بیش از ۷۰ درصد افزایش دهد و تعرفه واردات ۲ درصدی و مالیات بر ارزش افزوده برای واردات قراضه فولادی را لغو کند، زیرا این مشوق‌ها راهبردی برای افزایش مصرف قراضه آهن خواهد بود.

بر اساس گزارش سیسا، چین برنامه دارد تا سهم قراضه از تولید فولاد خود را به محدوده ۳۰ درصد افزایش دهد.

همچنین طبق این گزارش، ۳۰۰ میلیون تن از قراضه مورد نیاز فولادسازان چینی باید از منابع داخلی تامین شود و مابقی آن می‌تواند از خارج وارد شود.

 

 
اخبار مهم صنایع:
 

 

 

*** رقابت بین قراضه و سنگ آهن، نرخ سنگ را پایین می‌کشد

 

وی درباره پیش‌بینی روند قیمت جهانی سنگ آهن نیز، تصریح کرد:

پیش‌بینی‌ها نشان از آن دارد که روند قیمت سنگ آهن آن‌ طوری که مانند گذشته انتظار داشتیم، افزایشی نخواهد بود و البته کاهش قیمت سنگ آهن نیز به دلیل تقاضای شدید بازار فولاد چین به این ماده اولیه در سال ۲۰۲۱، با شدت زیادی رخ نخواهد داد.

رقابتی که اخیرا بین بازارهای سنگ آهن و قراضه پیش آمده است و البته باز هم تداوم خواهد داشت، باعث کاهش قیمت سنگ آهن خواهد شد، ولی به نظر می‌رسد نهایت کاهش نرخ این ماده اولیه طی چند ماه آینده در محدوده ۱۵ تا ۲۰ دلار خواهد بود و فعلا کشش بیشتری برای کاهش قیمت سنگ آهن وجود نخواهد داشت، مگر این که اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد.

 

*** برنامه نشست سالانه چین برای اعلام حمایت از طرح‌های توسعه ساخت‌ و ساز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تحلیلگر ارشد بازار فولاد در پایان به برگزاری نشست سالیانه حزب حاکم چین نیز اشاره کرد و اظهار داشت:

باید توجه داشت که از ۵ تا ۱۰ مارس نشست سالیانه کنگره خلق چین برگزار می‌شود و این کشور برنامه‌ای برای اعلام حمایت از طرح‌های توسعه ساخت‌ و ساز دارد، بنابراین اگر کاهش قیمتی برای سنگ ‌آهن رخ دهد، احتمالا پس از ماه مارس و از آوریل به بعد خواهد بود.

در بازارهای جهانی کشش افزایش بیشتر قیمت سنگ آهن وجود ندارد و اگر رشدی در نرخ این ماده اولیه رخ دهد، قطعتا موقتی خواهد بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول