کد خبر:260717
پ
چتر نجاتی برای بازار سرمایه
کارشناس بازار سرمایه:

تصمیم‌های جدید شورای عالی بورس، چتر نجاتی برای بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، تصمیم‌های جدید اتخاذ شده در شورای عالی بورس می‌تواند چتر نجاتی برای بازار سرمایه باشد و مانع از ریزش سنگین بازار شود.

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است، تصمیم‌های جدید اتخاذ شده در شورای عالی بورس می‌تواند چتر نجاتی برای بازار سرمایه باشد و مانع از ریزش سنگین بازار شود.

 

*** تاثیرگذاری مثبت اتخاذ تصمیمات جدید سازمان بورس بر بازار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جلال روحی به رشد شاخص بورس در بازار روز گذشته اشاره کرد و اظهار کرد:

روند معاملات بورس در وضعیت فعلی را می‌توان از دو جهت مورد ارزیابی قرار داد.

در ابتدا شاخص بورس برای چندمین بار به نقطه حمایتی خود نزدیک شد، باید توجه داشت که از زمانی که شاخص روند نزولی را در پیش گرفت با حمایت‌های مختلفی روبرو شده است.

شاخص بورس ۱۸ بهمن ماه به نقطه حمایتی جدید رسید که در نهایت روز گذشته واکنش مثبتی را نسبت به این نقطه حمایتی از خود نشان داد.

 

کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیرات امیدوارکننده‌ی جلسه هیئت مدیره سازمان بورس برای بازار سرمایه، خاطرنشان کرد:

موضوع دیگری که در روند صعودی معاملات بورس در روز گذشته تاثیرگذار بود تصمیمات امیدوارکننده‌ای بود که ۱۷ بهمن ماه در جلسه هیئت مدیره سازمان بورس اتخاذ و در نهایت در جلسه شورای عالی بورس تایید نهایی و به بازار ابلاغ شد، این موضوع از نظر روانی به شدت بر روند بازار تاثیرگذار بود.

 

*** امیدواری مجدد سهامداران در بازار سرمایه 

 

وی با بیان اینکه روند نزولی شاخص بورس بیشتر ناشی از رفتار هیجانی، روانی و مالی افراد است که بر تصمیم‌گیری آنها در بازار تاثیرگذار است، گفت:

فعالان بازار به نقطه حمایتی و مقاومتی که برای شاخص بورس مشخص می‌شد واکنش نشان دادند، بازار برای مدتی طولانی وارد مدار نزولی شد و در بهمن ماه شدت بیشتری را به خود گرفت.

تداوم روند نزولی بازار، سهام‌داران را از نظر رفتار مالی به این مرحله رسانده بود که فروش سهام آنها در معاملات امروز بازار بهتر از فردا است و با این اقدام ضرر کمتری را متحمل می‌شوند.

 

روحی در ادامه، افزود:

تصمیم‌گیری اخیر سازمان و اعضای شورای عالی بورس چنین امیدواری را بین سهامداران ایجاد کرد که دیگر سقوط و ضرر و زیان‌های سنگین تهدیدکننده بازار نیست و قوانینی، اندیشیده شده است تا ضرر فعالان بازار کمتر شود.

 

کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازار روز گذشته از این موضوع تاثیر پذیرفت، اظهار داشت:

بازار روز گذشته از همان ابتدا معاملات خود را با روند صعودی پرقدرت آغاز کرد و به کانال بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد بازگشت، امیدواریم شاخص بورس بتواند از این کانال عبور کند و معاملات این بازار به مدار معقولی بازگردد.

 

*** فراهم‌سازی زمینه ثبات در بازار 

 

وی با بیان اینکه امیدواریم با توجه به قوانین وضع شده زمینه ثبات و روند پایدارتری در بازار فراهم شود، تصریح کرد:

قوانین اعمال شده به صورت مستقیم بر روند بازار تاثیرگذار نیستند بلکه اهرم‌هایی مانند رفتار سهامداران است که شکل دهنده روند اصلی بازار هستند.

اگر جو بدبینی و بی اعتمادی حاکم شده در بازار کنترل شود و شاهد بازگشت اعتماد دوباره به معاملات بازار باشیم، به طور حتم زمینه جلوگیری از رفتارهای هیجانی و فروش بی مهابا در بازار فراهم می‌شود و قوانین جدید منجر به پایداری بازار می‌شوند که به دنبال آن دیگر ریزش‎‌های سنگین در بازار رخ نمی‌دهد.

 

*** جلوگیری از رفتار  و تصمیمیات هیجانی سهامدار

 

کارشناس بازار سرمایه در ادامه بر جلوگیری از رفتار  و تصمیمیات هیجانی سهامدارن تاکید کرد و گفت:

ایجاد صف‌های خرید و فروش هیجانی در بازار ناشی از رفتار سهامداران است که باید تا حدودی در رفتار سهامداران کار شود تا از رفتار و تصمیم‌گیری‌های هیجانی جلوگیری شود.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تشریح بزرگترین پروژه آبی خاکی کشور از زبان وزیر صنعت

نامه رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد به رئیس مجلس

اگر تمام تحریم‌ها را در عمل بردارند به تعهدات برجامی برمی‌گردیم

 

 

*** پنج ریزش سنگین در تاریخ بازار سرمایه ایران

 

وی با تاکید بر اینکه روند معاملات بورس دارای فرآیند کلی است، تصریح کرد:

با در نظر گرفته شدن ریزش بازار سهام در سال‌های ۷۴، ۸۴، ۸۸ و ۹۲ و ریزشی که بازار سال جاری تجربه کرد شاهد پنج ریزش سنگین در تاریخ بازار سرمایه ایران بودیم.

ارزیابی بازار در چند سالی که متحمل ریزش شده است نشان می‌دهد که در یک فرآیند بلندمدت همه مشکلاتی که باعث ریزش بازار شده بودند برطرف شده و شاخص بورس از نوسان و اصلاح‌های ایجاد شده در بازار عبور کرده است.

شاخص بورس در سال ۹۲ در کانال ٩٠ هزار واحد قرار داشت، بعد از افت به کانال ۶۰ هزار واحد رسید و حدود ۳۵ درصد نزول داشت.

در آن زمان قیمت سهام شرکت‌ها به کف قیمتی رسیدند اما اکنون بازار تا چند برابر ۹۰ هزار واحد که آن زمان به دست آورده بود رشد کرده است.

 

*** بازدهی بلندمدت بازار سرمایه به سرمایه‌گذاری در بورس

 

روحی با بیان اینکه افت و خیزها ذات بازار سرمایه است، افزود:

هر زمانی که بازار در مسیر صعودی قرار می‌گیرد ممکن است برای مدتی وارد فاز نزولی شود اما بعد از زمانی دوباره وارد مدار صعودی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از افت بازار و قیمت سهام در دست سهامداران حقیقی و حقوقی و فعالان بازار است، گفت:

اگر منطقی‌تر بازار را بررسی کنیم، مشاهده می‌شود که بازار می‌تواند بازدهی مناسبی را در اختیار افرادی قرار دهد که نگاه بلندمدتی به سرمایه‌گذاری در بورس دارند.

 

*** ضرورت تغییر رفتار معامله‌گران

 

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه پیش‌بینی بازار به دلیل نزدیک شدن به پایان سال کمی دشوار است، افزود:

متغیرهای تاثیرگذار بر معاملات بازار تغییر چندانی نکرده است اما باید رفتار معامله‌گران را تغییر داد و براساس رفتار آنها مسیر معاملات بازار را مشخص کنیم.

بازار سرمایه بازاری با نگاه بلندمدت برای سرمایه‌گذاری است، بنابراین روند فعلی بازار موقتی است و از این دوران عبور می‌کنیم.

 

*** تفاوت سرمایه‌گذاری در بورس و بازار مسکن

 

روحی درباره تفاوت سرمایه‌گذاری در بورس و بازار مسکن، خاطرنشان کرد:

تفاوتی که سرمایه‌گذاری در بورس با برخی از بازارها مانند بازار مسکن دارد این است که تابلوی بورس و نوساناتی را که این بازار تجربه می‌کند هر لحظه پیش روی سهامداران قرار دارد و این موضوع باعث شده است تا این افراد با توجه به نوسان روزانه بورس اقدام به فروش سهام در بازار کنند.

 

*** آینده‌نگری برای بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کارشناس بازار سرمایه در پایان با اشاره به اینکه نمی‌توان بازاری بهتر و نقدشونده‌تر از بازار سرمایه پیدا کرد، اظهار کرد:

بازار سرمایه همیشه سودی را در اختیار سهامداران قرار داده است اما به شرط آنکه سهم مناسبی انتخاب شود و براساس آینده‌نگری باشد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول