کد خبر:260774
پ
کاه
معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور:

انتقاد از طرح تولید کاغذ با استفاده از کاه در کشور/ ۱۵ سال دیگر دام‌ها کاه هم برای خوردن ندارند

معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور با انتقاد از برنامه‌های استفاده از کاه برای تولید کاغذ به جای خوراک دام تاکید کرد، با این شرایط در آینده تهیه و تأمین کاه برای دامدار از چالش‌های اساسی خواهد بود.

معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور با انتقاد از برنامه‌های استفاده از کاه برای تولید کاغذ به جای خوراک دام تاکید کرد، با این شرایط در آینده تهیه و تأمین کاه برای دامدار از چالش‌های اساسی خواهد بود.

 

*** با عامل محدودکننده آب در سطح کشور مواجه هستیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  محمد راسخ افشار در خصوص اینکه با عامل محدودکننده آب در سطح کشور مواجه هستیم، اظهار کرد:

با توجه به آمارها چند دهه گذشته میزان متوسط بارندگی در ایران ۲۴۰ تا ۲۵۰ میلی متر در سال است، اغلب بارندگی‌ها در فصول پاییز و زمستان رخ می‌دهد و در نتیجه در فصل‌های بهار و تابستان که موسم کشت، کشاورزی و آبیاری است با عامل محدودکننده آب در سطح کشور مواجه هستیم.

حتی در اقلیم هیرکانی که میزان بارندگی آن تا ۲۰۰۰ میلی‌متر در شهری مثل آستارا می‌رسد، کشت تابستانه نیاز به آبیاری دارد و در دوره‌های مختلف آب بعنوان یکی از عوامل محدودکننده بخش کشاورزی در ایران مطرح است.

 

معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور در خصوص میانگین بارندگی در دنیا، افزود:

در قاره اروپا میانگین بارندگی ۷۳۴ میلی‌متر یعنی ۳ برابر ایران است و قاره‌های آسیا ۷۲۶ میلی‌متر، آفریقا ۶۸۶، آمریکا ۱۱۵۹ و اقیانوسیه ۷۳۴ میلی متر در سال بارندگی دارند.

 

*** ۵۰۰ منطقه در ایران مشکلات حاد کمبود یا فقر آبی دارند

 

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی برخی کشورهای همسایه ایران نیز کمابیش مانند ایران است، گفت:

عراق ۲۱۶، افغانستان ۳۲۷، ترکمنستان ۱۶۱، سوریه ۲۵۲ ، ازبکستان ۲۰۶، عمان ۱۲۵ و کویت ۱۲۱ میلیمتر در سال بارندگی دارند. کشورهایی که تقریبا دو برابر بارندگی دارند عبارتند از پاکستان ۴۶۹، جمهوری آذربایجان ۴۴۷، ارمنستان ۵۶۲، ترکیه ۵۹۳ و تاجیکستان ۶۹۱ میلی متر در سال است.

در شرایط کنونی بیش از ۵۰۰ منطقه و شهر در ایران مشکلات حاد کمبود یا فقر آبی دارند و حدود یک سوم مساحت کشور در بیشتر اوقات مشکلات آبی متوسط تا شدید دارند و در حدود ۳۵ میلیون نفر در ایران با تنش آبی مواجه هستند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** بیابان‌زایی؛ عامل محدودکننده توسعه دامپروری 

 

معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور عامل بعدی محدودکننده توسعه دامپروری در کشور را بیابان‌زایی نام برد و افزود:

بیابان یک پدیده جغرافیایی تاریخی است و از ۱۶۰ میلیون هکتار مساحت کشور ۱۰۰میلیون آن در حدود ۶۰ درصد مساحت کل کشور، در اقلیم‌های بیابانی و نیمه بیابانی قرار دارند.

علاوه بر کم‌آبی در این مناطق، درجه حرارت بالای تابستان که در بسیاری از مناطق تا ۵۰+ درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ خاک‌های کشاورزی با استعداد کم و خشکی هوای بالا از عوامل محدودکننده دیگر توسعه دامپروری در کشور هستند.

 

راسخ افشار در ادامه، گفت:

در دنیا ۱۰۰ کشور در معرض بیابان هستند و ۳۰ درصد از کل کره زمین در اقلیم‌ بیابانی قرار دارند و در اثر کشاورزی و دامپروری غلط، سالانه حدود یک میلیون هکتار به اراضی بیابانی در ایران افزوده می‌شود.

 

*** عوامل بحران‌های زیستی ایران

 

وی ضمن برشمردن بحران‌های زیستی ایران در این باره، تصریح کرد:

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا از دیگر بحران‌های زیستی ایران در شرایط کنونی می‌توان به ریزگردها، مهاجرت‌های انسانی از مناطق عشایری، روستایی و شهرهای کوچک به کلان شهرها، کاهش جمعیت حیات‌وحش، کاهش جمعیت انواع دام‌های بومی اهلی، بحران شدید کمی و کیفی منابع طبیعی، آلودگی‌های محیط زیست و خشکسالی‌های وسیع اشاره نمود.

برخی از بحران‌های فوق را می‌توان از شرایط جغرافیایی ایران پذیرفت ولی اغلب بحران‌های نام ‌برده شده به ‌دلیل مدیریت غلط و نادرست حاکم بر آبخیزداری، مرتع‌داری، جنگل‌داری، بیابان‌زدایی، کشاورزی و دامپروری وابسته، کشاورزی مونتاژی و وارداتی و از بین بردن اکوسیستم‌های کشاورزی و دامپروری بومی در طول یک قرن گذشته به وجود آمده است.

 

*** کاهش ذخیره‌های سفره‌های زیرزمین و ریزش زمین

 

پیشکسوت صنعت دامپروری کشور با بیان اینکه تلاش برای تأمین آب ساکنان فلات ایران، به ایجاد یکی از شگرف‌ترین پدیده‌های آبیاری جهانی بنام قنات و یا کاریز که مختص ایران است را وارد ادبیات کشاورزی جهان نمود، گفت:

همان‌طور که می‌دانیم اهمیت آب در فلات ایران آنچنان زیاد بوده که اولین واحدهای حیات انسانی با نام آبادی توسعه یافته‌اند و به نوعی از آب بعنوان عامل توسعه نامگذاری شده‌اند.

قبل از سال ۲۰ ایران دارای حدود ۶۴ هزار رشته قنات در سراسر کشور بوده است که متأسفانه در سال ۶۵ به ۲۲ هزار رشته قنات کاهش یافته است، یعنی حدود ۶۵ درصد کاهش داشته است.

 

وی درباره علل کاهش ۶۵ درصدی رشته قنات‌ها، اظهار کرد:

یکی از اصلی‌ترین علل آن می‌توان به حفر چاه‌های عمیق و غیرعمیق، بدون رعایت مسائل جغرافیایی و اکولوژیکی، اجتماعی و سایر عوامل اشاره نمود.

در شرایط فعلی حدود یک میلیون حلقه چاه عمیق و غیرعمیق در کشور حفر شده است که نزدیک به ۵۰۰ هزار حلقه آن غیرقانونی است.

از پیامدهای انسانی این امر می‌توان به کاهش ذخیره‌های سفره‌های زیرزمین و ریزش زمین اشاره نمود.

در فاصله سال‌های ۵۰ تا ۶۰ میانگین پایین رفت و افت سطح ایستایی آب در زرند کرمان ۸ متر، رفسنجان ۵/۷ متر، سیرجان ۶ متر و انار ۷ متر اندازه‌گیری شده است.

بنابر مسائل فوق الذکر، رشد کمی اراضی زراعی در صورتی‌ که آبیاری و تأمین منابع آب نیز اصلاح شود هیچگاه به حد ۱۶۰ میلیون هکتار نخواهد رسید.

لذا، برای جلوگیری از بحران‌های زیست محیطی و به منظور تأمین آب باید به ‌سرعت از پسماندهای کشاورزی در تولید فرآورده‌های دامی استفاده نماییم.

 

*** چالش‌های اساسی دامپرور و دامدار برای تأمین کاه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور در پایان پیرامون اینکه اگر به همین منوال پیش برویم تا ۱۵ سال دیگر دام‌ها کاه هم برای خوردن ندارند، اظهار کرد:

اگر به همین منوال پیش برویم تا ۱۵ سال دیگر کاه نیز نداریم که بتوانیم به دام‌ها برای خوراک بدهیم زیرا اولویت فعلی در کشور برنامه‌های وزارت صنعت بجای وزارت کشاورزی است.

در حال حاضر سیاست استفاده از کاه بعنوان مواد اولیه، تولید کاغذ اولویت دارد و بنابر سیاست‌های تولید در بخش صنایع، استفاده از کاه بعنوان خوراک دام توجیه اقتصادی ندارد و بستر مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی در کشور وجود ندارد.

در حالت خوشبینانه در کشور بین ۲۰-۱۸ میلیون تن کاه وجود است و پروژه‌هایی که وزارت صنعت برای استفاده از ماده اولیه کاه برای کاغذ طراحی دارد، در آینده میان و دراز مدت تهیه و تأمین کاه برای دامپرور و دامدار از چالش‌های اساسی خواهد بود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول