کد خبر:260898
پ
اردکانیان
وزیر نیرو:

صادرات برق توسط بخش خصوصی منطق قوی ندارد

وزیر نیرو معتقد است، ارائه مجوز صادرات برق به بخش خصوصی به عقیده بسیاری از کارشناسان و دولت منطق قوی‌ای ندارد.

وزیر نیرو معتقد است، ارائه مجوز صادرات برق به بخش خصوصی به عقیده بسیاری از کارشناسان و دولت منطق قوی‌ای ندارد.

 

*** راهکارهای مدیریت مصرف برق 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان در نشستی خبری درباره تأثیر اصلاح تعرفه برق در کاهش مصرف آن، اظهار کرد:

اصلاح تعرفه می‌تواند بر مدیریت مصرف اثرگذار باشد اما این تنها یک ابزار برای مدیریت مصرف است و زمانی کارآمد است که در کنار سایر ابزار قرار گیرد اما قطعاً نقش بسزایی در مدیریت و کاهش مصرف برق دارد.

 

وی درباره یکی از روش‌هایی که توانست مصرف برق را مدیریت کند، تصریح کرد:

یکی از روش‌هایی که توانست مصرف برق را مدیریت کند، طرح برق امید بود که در نتیجه اجرای آن از ابتدای آبان ماه سال جاری، میزان کم مصرف‌های برق ۲.۳ درصد افزایش، میزان خوش مصرف‌ها ۵ درصد افزایش و میزان پرمصرف‌ها ۷.۳ درصد کاهش یافت.

باید به سمتی حرکت کنیم تا نرخ برق به سمت حقیقی شدن سوق پیدا کند و در این راستا باید به طور پلکانی و به مرور زمان اما به صورت منظم نرخ تعرفه را اصلاح کرد تا مصرف‌کنندگان بزرگ که بخشی از محصول نهایی خود را صادر می‌کنند، به جای پرداخت یارانه به کشور مقصد، قیمت حقیقی انرژی مصرفی خود را بپردازند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** اجازه صادرات برق به بخش خصوصی

 

اردکانیان در مورد اینکه امکان ارائه طرحی از سوی وزارت نیرو به مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجازه صادرات برق به بخش خصوصی، تصریح کرد:

طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری مناسبی برای انتقال برق کرده‌ایم که قطعاً ثمردهی آنها موجب می‌شود تا ظرفیت انتقال، صادرات و تجارت برق در سال‌های آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد.

از سوی دیگر باید توجه کنیم که بازارهای صادراتی برق در منطقه توسط شرکت‌های برق دولتی آن کشور مدیریت می‌شود و در حقیقت قراردادهای صادرات برق بین دولت‌ها اتفاق می‌افتد.

درآمد ارزی‌ای که وزارت نیرو از محل صادرات برق دارد، بین قابل توجهی از تولیدکنندگان که شامل بخش نیروگاهی، مهندسی، تجهیزات و غیره می‌شود، تقسیم می‌شود اما اگر مجوز صادرات را به بخش خصوصی بدهیم از آنجایی که منبع درآمد ارزی دیگری نداریم، درآمد صادراتی معطوف به چند نیروگاه و شرکت خواهد شد و سایر تولیدکنندگان از آن بی‌بهره‌اند.

ارائه مجوز صادرات برق به بخش خصوصی به عقیده بسیاری از کارشناسان و دولت منطق قوی‌ای ندارد.

 

*** میزان صرفه‌جویی ایجاد شده برق

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان در خصوص اینکه میزان صرفه‌جویی ایجاد شده برق از محل اصلاح تعرفه چه میزان بوده است، اظهار کرد:

اصلاح تعرفه همواره در قالب‌های مختلف انجام می‌شود اما به طور مثال پاداشی که به مصرف‌کنندگان برق در تابستان سال جاری زمان جابجایی مصرف برقشان به زمانی غیر از پیک مصرف پرداخت کردیم، حدود ۳۶۰ میلیارد تومان بود که از محل برق امید، تأمین شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول