کد خبر:260958
پ
رضایی
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی:

اضافه شدن لیست جدیدی از کارخانجات تأمین خوراک دام به سامانه بازارگاه

معاون وزیر جهادکشاورزی از اضافه شدن لیست جدیدی از کارخانجات تأمین خوراک دام به سامانه بازارگاه از اوایل هفته آینده خبر داد.

معاون وزیر جهادکشاورزی از اضافه شدن لیست جدیدی از کارخانجات تأمین خوراک دام به سامانه بازارگاه از اوایل هفته آینده خبر داد.

 

*** اشکالات سامانه بازارگاه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مرتضی رضایی در نشستی خبری درباره اشکالات سامانه بازارگاه و عدم الحاق لیست کارخانجات تأمین خوراک دام آماده به این سامانه، اظهار داشت:

پیچیدگی‌های بسیار زیادی در این حوزه وجود داشته، ۶۷۰ کارخانه خوراک دام و ۱۸ هزار مرغداری فعال در این حوزه داریم همچنین ده‌ها وارد کننده و تأمین کننده نهاده‌های دامی در این زمینه فعال هستند و انواع خوراک دام نیز وجود دارد بنابراین فرآیند بسیار گسترده و پیچیده است.

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برنامه‌نویسی و کدنویسی برای سامانه بازارگاه در این زمینه انجام شده و به اتمام رسیده است، گفت:

بحث حقوقی شدن کار نیز در مراحل نهایی است و حقوقی شدن به این معناست که این نهاده با زحمت بسیار زیادی و با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود بنابراین باید نظارت و مدیریت شدیدی انجام بگیرد تا هدر رفتی در این حوزه اتفاق نیفتد.

 

*** ۴ شرط معاون وزیر برای نهاده مرغداران

 

رضایی با اشاره به اینکه نهاده مرغداران تأمین شده است، گفت:

استفاده از ظرفیت کارخانجات تأمین خوراک دام آماده باعث بهبود شرایط می‌شود و ما برای این کارخانجات ۴ شرط تعیین کردیم که مبتنی بر قیمت خوراک، مقدار خوراک، زمان تحویل و کیفیت آن است که باید به درستی رعایت شود.

همانطور که اشاره کردم تمام مراحل کار نهایی شده و به شرط اینکه کارخانجات این ۴ تعهد را بپذیرند حداکثر از اوایل هفته آینده بارگیری برای کارخانجات شروع می‌شود.

 

وی درباره اینکه مبنی بر اینکه عنوان می‌شود برخی مرغداران با همکاری کارمندان وزارت جهاد کشاورزی نهاده بیشتری دریافت می‌کنند و بخشی از این نهاده را وارد بازار آزاد می‌کنند، گفت:

به شدت این مساله را تکذیب می‌کنم.

ما هم اکنون اجرای طرح مرغ سایز را نیز شروع کردیم و بر اساس طول پرورش مرغ سایز که بین ۴۰ تا ۴۲ روز است نهاده به مرغداران داده می‌شود و تحویل نهاده کاملاً شفاف و مشخص است.

مرغداران و دامدارانی که نهاده خریداری می‌کنند باید هم با تأمین‌کنندگان و وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط باشند تا اتفاقی پیش نیاید و شرایط بهبود پیدا کند.

 

*** کمبود جو با جایگزینی ذرت جبران می‌شود

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره کمبود جو دامی در بازار و چالش‌هایی که در این حوزه برای تولیدکنندگان به ویژه تولیدکنندگان دام سبک ایجاد شده است، گفت:

واردات جو دامی در سال جاری حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده با این حال ما دامداران را به ویژه در مناطق روستایی رها نکرده‌ایم و با استفاده از ذرت جایگزینی برای این نهاده انجام گرفته و در حال حاضر جیره ترکیبی از ذرت و جو به دامداران تحویل داده می‌شود.

پیشنهاد ما این بوده که دامداران از خوراک آماده در چنین شرایطی استفاده کنند که برخی پذیرفته‌اند اما برخی با این مساله موافقت نکرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه ما با استفاده از ذخایر ذرت تلاش می‌کنیم بخشی از کمبود جو را جبراً کنیم درباره اینکه آیا دام سبک می‌تواند از ذرت برای تغذیه استفاده کند، گفت:

به عنوان یک کارشناس عنوان می‌کنم دام سبک می‌تواند از ذرت استفاده کند و مصرف این نهاده مشکلی برای دام هیچ مشکل تغذیه‌ای ایجاد نمی‌کند.

 

*** قیمت مصوب مرغ اصلاح می‌شود

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره اینکه مرغداران اعلام می‌کنند با توجه به افزایش نرخ مصوب نهاده‌های تولید قیمت مصوب مرغ باید اصلاح شود، گفت:

در این زمینه نامه‌ای را به سازمان حمایت ارسال کردیم و آنالیز قیمت و مستندات نیز ارائه شده و این مساله در دست پیگیری است.

در حال حاضر قیمت مصوب مرغ ۲۰,۴۰۰ تومان است اما تفاوت قیمت چندانی با نرخ اصلاحی ندارد، به عنوان مثال این تصور به وجود نیاید که قیمت مرغ ۵ هزار تومان گران‌تر خواهد شد و تاکید می‌کنم این افزایش قیمت ناچیز خواهد بود.

 

*** تامین مرغ اجداد از آرین ایران تأمین می‌شود 

 

رضایی همچنین با اشاره به اینکه نژاد مرغ آرین سال ۹۹ به دستور رهبر معظم انقلاب و با توجه به نیاز کشور احیا شد، گفت:

در سال جاری نیمی از نیاز کشور به مرغ اجداد از نژاد آرین ایران تأمین شد و سال آینده این رقم به صد در صد خواهد رسید ضمن اینکه سال جاری ۱۲۶ هزار قطعه نیاز کشور به مرغ اجداد از نژاد کاملاً ایرانی آرین تأمین شد که سال آینده تمام نیاز داخل را از این نژاد تأمین خواهیم کرد.

 

***‏‬ آمریکا جلوی واردات مرغ اجداد را گرفته بود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پایان با بیان اینکه آمریکا جلوی واردات مرغ اجداد را گرفته بود، اظهار کرد:

آمریکا به رغم اینکه می‌گفت غذا و دارو را تحریم نکرده اما حدود ۹ ماه اجازه نداد کشور ما واردات مرغ اجداد داشته باشد و اگر تحریم آمریکا ادامه داشت و ما مرغ نژاد آرین را احیا نکرده بودیم ممکن بود تولید مرغ داخل به صفر برسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول