کد خبر:260884
پ
نوبخت
روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه تشریح کرد

رویکرد رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰

روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه طی بیانیه‌ای رویکرد رئیس سازمان متبوع خود را در رابطه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰ تشریح کرد.

روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه طی بیانیه‌ای رویکرد رئیس سازمان متبوع خود را در رابطه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰ تشریح کرد.

 

*** دلایل مخالفت دولت با اصلاحات بودجه‌ای مجلس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه کشور با انتشار بیانیه‌ای در خصوص رویکرد رئیس سازمان برنامه و بودجه در رابطه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰ و دلایل اصلی مخالفت دولت با اصلاحات بودجه‌ای مجلس توضیح داد.

 

در این توضیحات پیرامون رد کلیات لایحه بودجه کمیسیون تلفیق، آمده است:

رد کلیات لایحه بودجه کمیسیون تلفیق، صرفاً به خاطر اختلاف نظر دولت و کمیسیون مزبور در تعیین نرخ تسعیر ارز نبود و موضوعات مهم دیگری از جمله میزان وابستگی بودجه به نفت، افزایش سهم اعتبارات هدفمندی، افزایش مالیات‌‌ها اعم از مالیات مستقیم، غیرمستقیم و حقوق گمرکی، نقض برخی از قوانین و احکام دائمی و قوانین استخدامی و برهم خوردن شاکله تنظیم بودجه سنواتی مطرح بوده است.

ملاحظه بیان‌شده توسط رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی، ناظر بر مخالفت با حذف نرخ یادشده نبود است که با این برداشت ناصحیح، اینگونه عنوان شود ایشان قصد حمایت از گیرندگان ارز مذکور را دارند، بلکه ملاحظه ایشان در زمینه بیان واقعیت اجرایی موضوع و ضرورت مدیریت آن و فراهم نمودن زیرساختارهای توزیع مناسب یارانه‌های آزادشده توسط دولت بود که ضمن صحبت‌های بیان‌شده موضوع به سیمان و فولاد نیز تعمیم داده شد که اساساً این موارد در ارز ۴۲۰۰ تومانی محلی از اعراب ندارند.

نکته اساسی در این باره، توجه به اقدامات اجرایی و پلکانی دولت در حذف تدریجی نرخ ترجیحی ارز از کالاها و نهاده‌های مختلف و محدود شدن آن به صرفاً پنج قلم نهاده شامل کنجاله، جو،‌ ذرت، دانه روغنی و کالای روغن خام است نه اقلام و مواردی دیگری که به ارز ۴۲۰۰ تومانی مرتبط شده‌اند.

ملاحظه اصلی دولت، ایراد به اعلام و اعمال بی‌موقع نرخ ارز به میزان ۱۷۵۰۰ تومان، بدون توجه به آثار و تبعات تورم انتظاری آن در جامعه و احتمالاً احتکار و کمبود کالا در بازار خصوصاً در ایام حساس پایان سال و بلافاصله شروع ماه مبارک رمضان است.

 

*** توزیع یارانه نقدی از محل مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تا ۱۷۵۰۰ تومان

 

در خصوص اعتراض ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه کشور به توزیع یارانه نقدی از محل مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان تا ۱۷۵۰۰ تومان، لازم به توضیح است که اعتراض ایشان به عدم تکافوی مابه‌التفاوت ریالی حاصله برابر با ۱۰۶ هزار میلیارد تومانی، در مقایسه با افزایش قیمت مستقیم کالاهای مشمول و غیرمستقیم سایر کالاها و نحوه توزیع آن بود.

در گزارش کمیسیون تلفیق، اعتبار مزبور صرفاً به‌صورت افزایش دو برابری یارانه نقدی تمامی یارانه‌بگیران فعلی (۴۵ هزار تومان و ۹۰ هزار تومان) و دو برابری یارانه معیشتی و بخشی هم بابت رفع فقر مطلق و خانوارهای تحت پوشش، توزیع شده است که بدیهی است رقم ۴۵ هزار تومان قابلیت جبران آثار تورمی انتظاری و واقعی تغییر نرخ ارز را نخواهد داشت و واضح است که توزیع نقدی یارانه‌ها به شیوه فعلی آن هم برای تمامی دهک‌های درآمدی به دور از عدالت و فاقد اثربخشی مطلوب می‌باشد.

لذا موضوع اعتراض دولت، اساساً آن چیزی که در مطلب خبرگزاری عنوان شده نبوده و متاسفانه بدون توجه به جنبه‌های مختلف موضوع، ملاحظات اساسی یادشده، فاجعه‌بار خوانده شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

تشریح بزرگترین پروژه آبی خاکی کشور از زبان وزیر صنعت

نامه رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد به رئیس مجلس

اگر تمام تحریم‌ها را در عمل بردارند به تعهدات برجامی برمی‌گردیم

 

 

*** دولت با توزیع قیر رایگان مخالف می‌باشد

 

روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه در پایان پیرامون توزیع قیر رایگان، آورده است:

در خصوص موضوع قیر رایگان که مطرح شده، لازم به توضیح است، اساساً دولت با توزیع قیر رایگان که از مصادیق عینی فساد و اختصاص منابع نفتی به مصارف خاصی غیر از موارد موردنظر (نظیر آسفالت راه روستایی، مالچ‌پاشی و غیره) مخالف می‌باشد، در عین حال که وابستگی بودجه را به نوعی به منابع نفتی افزایش می‌دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول