کد خبر:260714
پ
قالیباف
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

در نشست رئیس مجلس با دیپلمات‌ها و روسای نهادهای ایرانی در مسکو، چه گذشت؟

رئیس مجلس شورای اسلامی، سوءمدیریت و بروکراسی‌های غلط موجود را ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور دانست.

رئیس مجلس در نشستی با دیپلمات‌ها و روسای نهادهای ایرانی مقیم مسکو پیرامون مسائل و مشکلات اقتصادی و روابط ایران و روسیه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

 

*** نقدهای به حقی نسبت به مشکلات کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدباقر قالیباف در ساعات اولیه ورود خود به روسیه در نشستی با دیپلمات‌ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران در مسکو در محل سفارت ایران در این کشور، ضمن گرامیداشت دهه فجر و سالروز نیروی هوایی، اظهار داشت:

کشور امروز با چالش‌های کوچکی مواجه شده که این چالش‌ها ناراحتی مردم را در پی داشته است.

نقدهای به حقی نسبت به مشکلات کشور به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی وجود دارد اما بیشتر نقدها به جنبه‌های مدیریتی و بروکراسی حاکم در کشور وارد است، انقلاب اسلامی عظمت‌های بزرگی را آفریده و مشکلات ناشی از ضعف‌های مدیریتی مانند گرد و غباری روی آن را فرا گرفته است.

قدرت امروز جمهوری اسلامی از شبه قاره هند تا ساحل مدیترانه تاثیرگذار بوده و اجازه شکل گیری به هژمونی آمریکا را نداده است و از سوی دیگر در داخل کشور توانسته‌ایم در حوزه‌های صنایع دفاعی، تکنولوژی، علم و .. تحولات عظیمی را به وجود بیاوریم.

 

*** ضعف‌ و قدرت‌ مدیریتی در کشور

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن انتقاد از فرار سرمایه از کشور، گفت:

شاهدیم که در برهه‌ای با وجود درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری تورم باقی مانده و رشد اقتصادی ایجاد نشده اما گاهی با درآمد ۲۰ میلیارد دلاری شرایط بهتر و قوی‌تری در حوزه زیرساخت‌های کشور به وجود آمده که این موضوع بیانگر ضعف‌ها و قدرت‌های مدیریتی در کشور است.

 

قالیباف با تاکید بر اینکه اکنون در نقطه‌ای ایستاده ایم که با وجود تمام فشارها می‌توانیم یک تحول بزرگ در کشور به وجود بیاوریم، افزود:

در بخش‌هایی مانند حوزه علمی، دفاعی و تکنولوژی که مبتنی بر سنت‌های الهی و مدیریت درست حرکت کرده‌ایم، موفق بودیم و عمق استراتژیک ما ۲ هزار کیلومتر شده است اما متاسفانه در حوزه اقتصادی عمق استراتژیک ما به اندازه یک خمپاره ۶۰ هم نیست.

 

*** ریشه اصلی مشکلات اقتصادی چیست؟

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بیان مشکلات و چالش‌ها از سوی افراد حاضر در این نشست، افزود:

ما می‌توانیم حوزه اقتصادی را هم با همان قدرت بالا ببریم.

فصل مشترک تمام مشکلاتی که در این نشست مطرح شد، این است که ما نمی‌توانیم تولیدات خود را ۲ هزار کیلومتر آن طرف‌تر به فروش برسانیم و ریشه اصلی تمام این مشکلات در این  خلاصه می‌شود که توان تولید و قدرت سیاسی برای انجام هماهنگی‌ها و ظرفیت‌های لازم را داریم اما سوءمدیریت و بروکراسی های غلط موجود، مشکل اصلی ماست که اجازه استفاده از این ظرفیت ها را نمی دهد.

 

وی در ادامه همچنین با اشاره به سخنان خود که ۲ هفته پیش خطاب به ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی  مجلس بیان کرده بود، گفت:

وزارت امور خارجه باید از ۲۰ سال پیش رویکرد خود را در حوزه وزارت خارجه و سفارتخانه ها از نگاه سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می کرد، تا می‌توانستیم از ظرفیت ها به خوبی استفاده کنیم.

 

*** انگیزه انتخاب روسیه

 

قالیباف درباره انگیزه انتخاب روسیه به عنوان اولین کشور خارجی برای سفر پارلمانی خود، بیان کرد:

از سال ۲۰۰۸ معتقد بودم که قرن ۲۱، قرن آسیاست، با نگاه به منابع قدرت در پنج قاره دنیا شاهدیم که این قدرت به آسیا و حوزه اوراسیا ختم می‌شود.

از سوی دیگر با توجه به یک جانبه گرایی آمریکا، فرصت‌ و منافع مشترک ما با روسیه می‌تواند یک همپوشانی خوبی را به وجود بیاورد مانند موضوع سوریه که در حوزه سیاست جهانی آن به خوبی اقدام شد البته در بحث اقتصادی آن کمی تاخیر داریم.

 

وی ضمن تاکید بر اینکه روابط ما با روسیه باید راهبردی، مستمر و مداوم باشد، اظهار داشت:

علت سفر من به این کشور اطمینان بخشی به روسیه بود تا بداند بروز هر اتفاقی در غرب هیچ تاثیری بر روابط ما با آنها نمی‌گذارد و ما اکنون به دنبال زیرساخت‌های جدیدی برای استفاده از ظرفیت‌ها هستیم.

غرب‌گراها در کشورمان در بحث همکاری‌های مشترک ایران با روسیه و چین سنگ‌اندازی هایی می‌کنند، مانند بحث برنامه راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که ظرف ۴۸ ساعت هجمه ای را علیه چین به راه انداختند که موجب تعجب این کشور شد.

همچنین شاهد بودیم که از روزی  که سفر من به روسیه قطعی شد، هجمه های زیادی را به وجود آوردند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** رهبری فرمودند سفر به روسیه را تاخیر نیندازید

 

وی با بیان این که در این سفر حامل پیام رهبر معظم انقلاب که حاوی ادامه‌دار بودن طرح‌های راهبردی میان ایران و روسیه است، برای رئیس جمهور روسیه هستم، گفت:

با این وجود شاهدیم همان جریان‌ها، طی ۲۴ ساعت چه غوغایی علیه این سفر به راه انداختند که بیانگر یک طراحی مشخص است.

در برهه‌ای حتی زمانی که می‌خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، رهبر معظم انقلاب فرمودند این سفر را به تاخیر نیندازید و تأکیدشان بر این بود که نکاتی را به صورت مکتوب به شما ارائه می‌کنم تا به روسیه ببرید.

 

*** رئیس مجلس خطاب به دیپلمات‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به دیپلمات‌ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت:

اقدامات و تلاش‌های شما بسیار اثرگذار و موثر است و ما در حوزه منطقه‌ای و جهانی فرصت‌های مناسبی را داریم که باید به درستی استفاده شود.

 

 

انتهای پیام/// 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول