کد خبر:260786
پ
علی عسکری
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد:

واریز ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود به حساب مشمولان سهام عدالت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد از واریز ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود به حساب مشمولان سهام عدالت خبر داد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد از واریز ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود به حساب مشمولان سهام عدالت خبر داد.

*** ساماندهی سهام عدالت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی عسکری در نشست خبری تشریح آخرین وضعیت س‍هام عدالت با موضوع برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی برگزار شد، اظهار داشت:

در ابتدای سال جاری و در اردیبشهت‌ماه، رهبر معظم انقلاب برای ساماندهی س‍هام عدالت، ساماندهی شرکت‌های دارای سهام عدالت در استان‌ها، مشارکت مستقیم مردم در سهامداری و اینکه افراد بتوانند اختیار مستقیم تری را برای سهام خود داشته باشند به وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان بورس و شورای عالی بورس اختیار دادند تا تصمیم‌های جدیدی را اتخاذ کنند تا زمینه‌ای فراهم شود که سهامداران بتوانند از سهامی که در اختیارشان است در قالب روش مستقیم و غیرمستقیم بهره‌مندی بهتری را داشته باشند و بتوانند در زمینه سهامداری اقداماتی را انجام دهند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد در ادامه، بیان کرد:

وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی‌سازی از ابتدای سال برای ساماندهی سهام عدالت وارد عمل شدند.

در کنار اقداماتی که هر سال انجام شده است، تاکنون در سه مرحله سود س‍هام عدالت به حساب سهامداران پرداخت شد که رقم کلی آن حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

 

وی با بیان اینکه مراحل بعدی پرداخت قرار است هر چه زودتر انجام شود، تصریح کرد:

برای ساماندهی و برنامه‌ریزی لازم است اقداماتی جدید صورت گیرد.

 

*** چند نفر از مشمولان سهام عدالت روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده‌اند؟

 

عسکری با بیان اینکه حدود ۱۹ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت روش مستقیم و حدود ۳۰ میلیون نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، ادامه داد:

همه افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند به نوعی در سامانه سجام ثبت نام کردند و افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند مدیریت آنها در این سهام از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی س‍هام عدالت انجام می‌شود.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری س‍هام عدالت استانی در رتبه‌بندی شرکت‌های کشور، شرکت‌های بزرگ و مهمی محسوب می‌شوند و ارزش سهام هر یک از این شرکت‌ها در بعضی استان‌های کوچک تا ۹ هزار میلیارد تومان است.

در برخی استان‌های بزرگ هم ارزش سهام هر یک از این شرکت‌ها نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان است.
 
مشمولان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند باید هرچه زودتر نسبت به ثبت نام در سجام اقدام کنند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد درباره جاماندگان س‍هام عدالت، گفت:

اکنون هیچ برنامه‌ای برای جاماندگان س‍هام عدالت در دستور کار نیست، زیرا دولت هیچ سهامی را برای عرضه در اختیار ندارد.

 

*** ثبت نام سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در سامانه سجام

 

عسکری به ثبت نام ۶۵ تا ۷۳ درصد از سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در سامانه سجام در سه استان‌ کرمان، فارس و یزد اشاره کرد و افزود:

در ۱۰ استان دیگر، این میزان ۶۰ تا ۷٣ درصد و در ۱۲ استان، ۵۰ تا ۶۰ درصد بوده است. در عین حال، در هشت استان میزان ثبت نام از ٣٢ تا زیر ۵٠ درصد بوده است. 

 

وی با بیان اینکه برای مشخص شدن روش سهامداری غیرمستقیم‌ها در شرکت‌های استانی باید اعضای هیئت مدیره انتخاب شود، تصریح کرد:

اعضای هیئت مدیره باید انتخاب شوند و سهامداران برای انتخاب اعضا باید به طور حتم سجامی شوند و رای خود را به صورت الکترونیکی اعلام کنند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** چند نفر در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد در پایان با بیان اینکه از ۳۰ میلیون نفر، ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سجام ثبت نام کرده‌اند، اظهار کرد:

برای برگزاری مجمع حداقل باید ۵۰ درصد سهام داران حضور داشته باشند، اگر به حد نصاب نرسند مجمع دوباره ۱۰ روز آینده و با هر میزان سهام دار برگزار خواهد شد.

مشمولان سهام عدالت برای کاندید شدن در اعضای هیئت مدیره باید در سامانه استان ثبت نام کنند تا صلاحیت آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد، این افراد فقط تا پنجم اسفند فرصت ثبت نام دارند.

سهامداران به هیچ عنوان به مسایل مطرح شده در این زمینه که نیازی به ثبت نام در سجام نیست توجه نکنند بلکه باید به طور حتم هر چه زودتر این اقدام را در دستور کار قرار دهند.

در آینده برای سهام‌دارانی که اقدام به ثبت نام در سجام نکرده‌اند سود واریز نمی‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول