کد خبر:260800
پ
انتقال آب خلیج فارس
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تحول چهره فلات مرکزی ایران با انتقال آب خلیج فارس

طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور، دستاوردی بزرگ در آستانه ۴۲ سالگی انقلاب است و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می‌کند.

طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور، دستاوردی بزرگ در آستانه ۴۲ سالگی انقلاب است و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می‌کند.

 

*** انتقال آب خلیج فارس 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، در مجموع ۵۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران انتقال می‌یابد.

عملیات اجرایی جدی برای انتقال این آب در دولت یازدهم آغاز شد که رییس‌ جمهوری ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای این طرح اخذ کرد. به‌جز این تسهیلات که اقساط آن نیز پرداخت می‌شود، بقیه هزینه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ معدنی کشور و بخش خصوصی تامین شده است.

پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز می‌شود و در مسیر کرمان و خراسان جنوبی به خراسان رضوی انتقال خواهد یافت و می‌تواند به توسعه صنایع گلخانه‌ای و واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ این استان‌ها کمک کند.

از نظر قیمتی نیز در مقایسه با کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عمان و امارات، قیمت این آب ۲۰ درصد ارزان‌تر است.

قطعه نخست خط اول چند ماه پیش توسط رییس‌جمهوری به‌ طور کامل افتتاح شد و خط دوم نیز به ‌زودی آغاز می‌شود که در این خط، آب از هرمزگان به کرمان و خراسان جنوبی و سرانجام خراسان رضوی (مشهد) می‌رود و آب به معادن سنگان می‌رسد.

 

*** برخی دستاوردهای این طرح

 

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه فلات مرکزی و استان‌های مسیر خط انتقال (هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی)، رشد صنایع معدنی به عنوان جایگزین مناسب نفت و اشتغال‌زایی، ظرفیت‌سازی و بهره‌گیری از قابلیت‌های بومی و تثبیت جمعیت ساکن مناطق فلات مرکزی و شرق کشور، از جمله دستاوردهای مهم این طرح است.

همچنین رفع نیاز آبی صنایع و معادن، حفظ و توسعه صنایع معدنی فلات مرکزی و استان‌های مسیر خطوط انتقال به‌ویژه صنایع بزرگ مس، ایجاد فرصت برای تامین کمبود آب شرب و توسعه کشاورزی‌های پربازده نظیر پسته، زعفران و کشت‌های گلخانه‌ای و حفظ ذخایر آب‌های زیرزمینی و ممانعت از حفر چاه‌های غیرمجاز به منظور احیای محیط زیست، دیگر دستاوردهای مهم این طرح را تشکیل می‌دهند.

 

*** ویژگی‌های طرح

 

خط نخست انتقال آب خلیج ‌فارس تا یزد به طول ۸۲۰ کیلومتر با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومانی، از سال ۹۱ آغاز شد که سال ۹۹ به پایان رسید. حجم آب انتقالی در این خط ۱۳۰ میلیون متر مکعب در سال بوده و پتانسیل اشتغال‌زایی ۱۶ هزار نفر را داراست.

خط دوم انتقال آب از خلیج فارس تا مشهد به طول یک‌هزار و ۵۵۰ کیلومتر با حجم سرمایه‌گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومانی، از سال جاری آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ به پایان برسد.

حجم آب انتقالی در این خط ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال بوده و پیش‌بینی می‌شود برای ۳۰ هزار نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته باشد.

همچنین، خط سوم انتقال آب از خلیج فارس تا اصفهان به طول ۹۱۰ کیلومتر با حجم سرمایه‌گذاری ۳۵ هزار میلیارد تومانی، از سال ۹۹ آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ به پایان برسد.

حجم آب انتقالی در این خط ۲۰۰ میلیون متر مکعب در سال بوده و پیش‌بینی می‌شود برای ۱۴ هزار نفر اشتغال‌زایی به همراه داشته باشد.

با اجرای خط نخست حدود ۳۵ درصد زیرساخت‌های خطوط دوم و سوم ساخته شده است.

 

*** مشخصات فنی خط نخست انتقال آب خلیج فارس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازه آبگیر طراحی شده در این طرح، یک مخزن بتی با ظرفیت آب‌گیری چهار میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب دریا در شبانه‌روز، دارای هفت ورودی آب دریا و ۱۹ عدد پمپ یک‌هزار و ۶۴۰ کیلو واتی برای انتقال آب از آبگیر به تاسیسات شیرین‌سازی است.

در این طرح دو واحد شیرین‌سازی با ظرفیت ۴۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز طراحی شده است.

خط نخست انتقال آب از خلیج فارس، در قطعه نخست خود به منطقه گل‌گهر وارد می‌شود که طول خط آن ۳۰۳ کیلومتر بوده و ظرفیت خط انتقال آب آن ۴.۴ مترمکعب بر ثانیه است.

همچنین، قطعه دوم این خط به مقصد معادن و منطقه سرچشمه بوده که طول آن ۱۵۰ کیلومتر با ظرفیت خط انتقال سه متر مکعب بر ثانیه است.

این خط در قطعه سوم به مقصد منطقه و معادن چادرملو طراحی و اجرا شده که به طول ۳۷۰ کیلومتر بوده و ظرفیت خط انتقال آب ۲ متر مکعب بر ثانیه است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول