کد خبر:263237
پ
شهردار تهران
شهردار تهران:

استراتژی‌های آینده سبز تهران / برنامه‌های تغییر شکل ساختار شهر

شهردار تهران بر عزم تهران برای آینده‌ای سبز و دوری از سوخت‌های فسیلی تأکید کرد.

شهردار تهران بر عزم تهران برای آینده‌ای سبز و دوری از سوخت‌های فسیلی تأکید کرد.

 

*** برنامه‌ریزی برای شهرها در دوره پسانفت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیروز حناچی روز دوشنبه در مراسم آنلاین اختتامیه کنگره جهانی آیزوکارپ، با اشاره به اینکه قرن بیستم قرن سوخت‌های فسیلی و اتومبیل بود، اظهار کرد:

میراث این دوران در شهرهای تحت سلطه نفت و سیاست‌های توسعه عمرانی هنوز به وضوح قابل مشاهده است اما اثرات این سیاست و رویکرد تنها محدود به کیفیت فضایی-فیزیکی نیست و تأثیرات منفی استفاده بیش از حد از سوخت‌های فسیلی، بی‌تردید در زندگی شهری روزمره قابل توجه است.

برنامه‌ریزی برای شهرها در دوره پسانفت به تغییر در تفکر و نگرش زیست‌ محیطی، برنامه‌ریزی طبیعت‌محور و بهینه‌سازی سبک ساخت‌وساز و تدوین استانداردهای جدید برای مقابله با تغییرات اقلیمی نیاز دارد.

در این بین، برنامه‌ریزان و مدیران شهری باید ساختارهای انعطاف‌ناپذیر، تغییرات آب و هوایی، ماهیت محدود سوخت‌های فسیلی، بحران‌های مالی و سیستمی جهانی در شهرهای پسانفت را بررسی کنند و نه تنها بافت شهر بلکه روند تغییرات اجتماعی را نیز همواره در نظر داشته باشند.

 

*** اقدامات شهرداری برای کاهش نقش و محوریت نفت 

 

شهردار تهران در بخش دیگری از اظهارات خود درباره اقدامات شهرداری برای کاهش نقش و محوریت نفت به ‌عنوان یک محرک اقتصادی، سیاسی و شهری، عنوان کرد:

در کلانشهر تهران که بیست‌ و چهارمین شهر پر جمعیت جهان با ۹ میلیون شهروند است، طی سال‌های اخیر اقدامات مثبتی برای کاهش نقش و محوریت نفت به ‌عنوان یک محرک اقتصادی، سیاسی و شهری برداشته شده است اما با این وجود تا تبدیل شدن به یک شهر نامتکی به نفت، راه بسیاری در پیش خواهد بود.

 

وی در ادامه، تاکید کرد:

تهران با شعار تهران، شهری برای همه مانند بسیاری از شهرهای دیگر در حال توسعه رویکردهای جدید در زمینه برنامه‌ریزی شهری است تا بتواند با تغییر سیاست‌های حکمرانی، گام‌های مثبتی را برای اجرای اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ برداشته و برای شهروندان خود، آینده‌ای سبز و ایمن و سالم بسازد.

 

*** استراتژی‌های آینده سبز تهران

 

شهردار تهران در خصوص استراتژی‌های آینده سبز تهران، اظهار داشت:

استراتژی‌های آینده سبز تهران شامل برنامه‌هایی برای تغییر شکل ساختار شهر از جمله تفکیک هوشمندانه کاربری‌ها و استفاده فزاینده از کاربری‌های ترکیبی و چندمنظوره، بررسی سیستم حمل‌ونقل شهری و ایجاد شبکه مبتنی بر دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی و حمل‌ونقل عمومی سبز، توسعه عمرانی شهر با استفاده از معماری سبز و پایدار و مشارکت دادن مردم با ایجاد انگیزه‌های اقتصادی است.

 

*** برگزاری برنامه‌های متنوع به منظور بازشناسی ضرورت‌های آگاهی ‌بخشی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از سال ۱۹۴۹ که به پیشنهاد پروفسور پائولرای آرژانتینی از دانشگاه بوینس آیرس، روز هشتم نوامبر هر سال به عنوان روز جهانی شهرسازی نامگذاری شد، هر ساله برنامه‌های متنوع و متعددی در ۴۰ کشور جهان به منظور بازشناسی ضرورت‌های آگاهی‌بخشی نسبت به نقش علم شهرسازی در کیفیت ‌بخشی به تمامی جوانب مادی و معنوی توسعه شهری در میان عموم جامعه و نیز متخصصان این بخش برگزار می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول