کد خبر:260470
پ
جو
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تداوم بی‌تدبیری در بازار نهاده‌های دامی/ چالش دسترسی به جو دامی

در حالی که بیش از یکسال است، بازار نهاده‌های دامی شرایط پرچالشی دارد، این بار کمبود شدید جو دامی گریبان تولیدکنندگان را گرفته است.

در حالی که بیش از یکسال است، بازار نهاده‌های دامی شرایط پرچالشی دارد، این بار کمبود شدید جو دامی گریبان تولیدکنندگان را گرفته است.

 

*** ماجرا از کجا آغاز شد؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در حالی که کمبود نهاده‌های دامی این بار به جو رسیده و این مساله تولیدکنندگان را با چالش مواجه کرده، دولت و بخش خصوصی یکدیگر را در این زمینه مقصر قلمداد می‌کنند و وعده‌های دولتمردان برای حل این چالش کماکان بی نتیجه مانده است.

نگرانی‌ها درباره کمبود جو از دی ماه گذشته بعد از اعلام میزان واردات جدی شد و فعالان بخش خصوصی در خصوص کمبود در بازار هشدار دادند.

بر اساس آمار اعلامی از سوی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور میزان واردات جو از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه سال جاری به یک میلیون و ۳۴۰ هزار و ۵۰۵ تن به ارزش ۳۲۶ میلیون و ۸۳۱ هزار و ۲۷۴ دلار رسیده که در مقایسه با دوره مشابه سال ۹۸ به لحاظ وزنی کاهش ۴۷ درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** برنامه‌ریزی برای جبران کسری واردات جو

 

چند روز پس از اعلام این آمار، دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور خواستار جبران این کسری واردات شد و اظهار کرد:

برای پیشگیری از ایجاد مشکل و تنش در بازار نهاده‌های دامی، لازم است برای کاهش کسری برنامه‌ریزی شود.

 

حاجی‌زاده با بیان اینکه در ماه‌های پایانی سال همواره تقاضا برای محصولات پروتئینی به طور معمول افزایش می‌یابد به همین دلیل لازم است به منظور پیشگیری از ایجاد مشکل و تنش در بازار نهاده‌های دامی که مواد اولیه صنایع دام و طیور محسوب می‌شوند، افزود:

باید برنامه‌ریزی متوازنی جهت جبران کسری واردات به عمل آید و نسبت به تأمین جو و کنجاله سویا که واردات آن در ۹ ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال ۹۸ کاهش یافته است، اقدام شود. 

 

*** علل کمبود تأمین ارز برای واردات جو

 

۴ روز بعد از این درخواست، مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی وعده جبران کسری واردات جو را داد و گفت:

در بازه‌ای که تأمین ارز نهاده‌ها در اختیار وزارت صنعت بود به دلیل اینکه جو داخلی به بازار عرضه می‌شد و محدودیت ارزی نیز وجود داشت اولویت ارز را به کالاهای دیگری داده بودند که همین باعث کمبود تأمین ارز برای واردات جو شده بود.

 

فریادرس با اشاره به اینکه پیگیری تأمین ارز واردات محصول جو جزو اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، تصریح کرد:

ما از سهمیه ارزی که در اختیار داریم نیز به این منظور استفاده می‌کنیم و جو جزو اولویت‌ها است.

 

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پایان ضمن اظهار امیدواری برای حل هر چه زودتر این مشکل، تصریح کرد:

حالا با گذشت حدود یک ماه از این وعده، قیمت جو دامی در بازار آزاد به ۴۳۰۰ تا ۴,۶۰۰ تومان رسیده در حالی که نرخ مصوب آن ۱,۷۰۰ تومان است، در حالی که کمتر از یک ماه و نیم نیز تا آخر سال باقی مانده است.

 

*** تولیدکنندگان دام سبک برای تهیه جو مورد نیاز مشکل دارند

 

در همین زمینه رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور درباره اینکه تولیدکنندگان دام سبک و روستایی و پرواربندان گوساله برای تهیه جو مورد نیاز مشکل دارند، اظهار کرد:

از ابتدای سال جاری وزارت صنعت که مسئولیت ثبت سفارش نهاده‌های دامی را برعهده داشت برای واردات جو اقدام نکرد که نتیجه آن کمبود جو و افزایش قیمت این نهاده است.

 

مقدسی، در پابان، تصریح کرد:

واردات جو به کشور کاهش یافته است به همین منظور وزارت جهاد کشاورزی به جای این محصول ذرت در اختیار گاوداران صنعتی سنگین قرار می‌دهد، اما تولیدکنندگان دام سبک و روستایی و پرواربندان گوساله برای تهیه جو مورد نیاز مشکل دارند و سهمیه‌ای کمتر از نیازشان دریافت می‌کنند.

 

*** کمبود جو ناشی از حضور کمرنگ بخش خصوصی است

 

در این میان، وزارت جهاد کشاورزی حضور کمرنگ بخش خصوصی را یکی از دلایل کمبود جو عنوان کرده و گفته است مشکلی در زمینه تأمین جو وجود ندارد.

 

*** دلایل کمبود جوی دامی در بازار

 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در همین راستا با اشاره به دلایل کمبود جوی دامی در بازار، گفت:

یکی از این دلایل، کمرنگ بودن حضور بخش خصوصی در این حوزه بوده و ما در ماه‌های مرداد و شهریور گذشته، اعلام کردیم که ثبت سفارش جو کاهش یافته است.

جو که امروز در بازار عرضه می‌شود از محل ذخایر خوب شرکت پشتیبانی امور دام بوده و در روزهای اخیر فقط ۲۰۰ هزار تن جو در سامانه بازارگاه عرضه شده است.

 

*** ۲۰۰ هزار تن جو وارداتی از آلمان در مسیر ایران است

 

طلایی با اشاره به اینکه در حال افزایش ذخایر جو هستیم، خاطرنشان کرد:

تاکنون به میزان سه کشتی جو از آلمان خریداری کردیم که حجم آن حدود ۲۰۰ هزار تن بوده که تا دو سه روز آینده وارد ایران می‌شود همچنین یک کشتی در حال تخلیه داریم و محموله‌هایی نیز در اسفندماه وارد کشور می‌شود ضمن اینکه از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت جوی تولید داخل وارد بازار می‌شود.

 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام  در پایان نیاز کشور به جو را ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار تن اعلام کرد و اظهار کرد:

ما با احتساب ذخایر استراتژیک حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن جو در کشور داریم اما همیشه باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از نیاز توزیع انجام شود تا در بازار خللی ایجاد نشود.

با این حال بخش خصوصی دولت را مقصر این ماجرا می‌داند و عنوان می‌کند که بی‌برنامگی و بی‌تدبیری دولتی چنین شرایطی را رقم زده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

وضع قیمت‌گذاری خودرو یکبار برای همیشه روشن شود

بیش از ۱ هزار و ۲۰۰ کارت بازرگانی رفع تعلیق شدند

۴۰ میلیون دلار کالا در آستانه فساد و متروکه شدن قرار دارند

 

 

*** بخشی از جوهای وارداتی از بین رفت!

 

در همین زمینه بازرس اتحادیه‌های واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با اشاره به کمبود و گرانی جو دامی در بازار، گفت:

متأسفانه زمانی که بخش خصوصی قصد داشت برای واردات جو اقدام کند، در فرایند ثبت سفارش با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد و مسئولان دولتی اعلام کردند که جوی دامی در بحث تخصیص ارز در اولویت قرار ندارد، زیرا هم تولید داخلی انجام شده و هم واردات به اندازه کافی صورت گرفته است.

 

لشگری در ادامه، تصریح کرد:

این مباحث موجب شد تا واردکنندگانی که اقدام به واردات جو کرده بودند دچار مشکلات زیادی شوند و کالای آنها در بنادر رسوب کند که برخی از این محموله‌ها حدود یکسال رسوب کردند و بخشی از آنها نیز از بین رفتند.

 

بازرس اتحادیه‌های واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در پایان پیرامون اینکه به دلیل افت کیفیت و حشره‌زدگی حدود ۱۰ درصد از این محموله‌ها از بین رفتند، اظهار کرد:

وقتی که دولت تخصیص ارز آنها را انجام داد، کالای کمتری نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، ترخیص شد، بنابراین تأمینی که از محل واردات مورد نیاز بود، انجام نشد.

ارزیابی مسئولان از میزان نیاز کشور به جو دقیق و درست نبوده و به همین جهت موفق به تأمین جوی مورد نیاز کشور نشدند و الان با چالش کمبود شدید نهاده جو در بازار مواجه شده‌ایم. 

 

*** کاهش دسترسی مردم به ماده پروتئینی در صورت تداوم اوضاع

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در عین حال حضور پررنگ شرکت پشتیبانی امور دام در واردات نهاده‌های دامی، شائبه انحصار دولت در این زمینه را به وجود آورده است.

همچنین تولیدکنندگان درباره کمبود جو و تأثیر این مساله بر امکان گرانی گوشت قرمز و چالش‌هایی که برای دامداران (بویژه در حوزه دام‌های سبک که عمدتاً توسط عشایر پرورش داده می‌شوند) ایجاد می‌کند، اظهار نگرانی می‌کنند.

جو یکی از اصلی‌ترین نهاده‌های مورد نیاز دام‌های سبک (شامل گوسفند و بز) است و گاوداری‌های صنعتی می‌توانند به جای نهاده جو، ذرت و کنجاله سویا را در جیره غذایی دام‌های خود جایگزین کنند اما از آنجایی که از این اقلام نمی‌توان به عنوان خوراک دام‌های سبک استفاده کرد، بنابراین آنها در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند.

همچنین با توجه به اینکه قیمت گوشت قرمز نیز طی هفته‌های گذشته علیرغم کاهش حدود ۴۰ درصدی مصرف این محصول، افزایش چشمگیری داشته است، به نظر می‌رسد در صورتی که دولت تدبیر کافی برای تأمین به موقع نهاده‌های دامی از جمله جو برای تولیدکنندگان با قیمت مناسب نکند، دسترسی مردم به این ماده پروتئینی بیش از گذشته کاهش خواهد یافت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول