کد خبر:260670
پ
رزم حسینی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تشریح بزرگترین پروژه آبی خاکی کشور از زبان وزیر صنعت / ۴ عامل افزایش قیمت خودرو 

وزیر صنعت در گزارشی پیرامون پروژه ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران از اتمام این پروژه تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.

 
وزیر صنعت در گزارشی پیرامون پروژه ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران از اتمام این پروژه تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.
 
 

*** پروژه ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا رزم‌حسینی با حضور در رسانه ملی پیرامون پروژه ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، اظهار داشت:
اجرای این طرح یک اتفاق بزرگ است که عملیات اجرایی جدی آن در دولت یازدهم آغاز شد.
برای اجرای این طرح که با مسئولیت وزارت صمت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی کشور انجام می‌شود، تسهیلاتی به ارزش۴۰۰ میلیون دلار از صتدوق توسعه ملی برای تامین سرمایه اولیه آن دریافت شده است.
 
وزیر صنعت در ادامه با اشاره به افتتاح فاز اول این پروژه، اضافه کرد:
علاوه‌بر ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات، الباقی هزینه‌ها توسط شرکت‌های تابعه وزارت صنعت و بخش خصوصی تامین شده است و حدود ۷۰ درصد از تاسیسات آب شیرین‌کن طرح نیز در داخل کشور ساخته شده است.
 
 

*** افزایش تولید و اشتغال

 
 
رزم حسینی با اشاره به سرمایه گذاری ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای این پروژه، اظهار داشت:
با اجرای این طرح حدود ۸ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود
 
وی با بیان اینکه هدف از این پروژه تامین آب واحد‌های معدنی بزرگ کشوراست، تصریح کرد:
پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز و در مسیر کرمان و خراسان جنوبی به خراسان رضوی خواهد رسید و می‌تواند به توسعه صنایع گلخانه‌ای و واحد‌های صنعتی و معدنی بزرگ این استان‌ها کمک کند.
 
 

*** ویژگی‌های پروژه انتقال آب

 
 
وزیر صنعت با اشاره به تعامل و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط در اجرای این پروژه، اضافه کرد:
انتقال آب دریای خلیج فارس ظرف ۲ ماه آینده به سرچشمه و اردکان برای معادن چادرملو خواهد رسید.
طول این مسیر ۸۲۰ کیلومتر از بندرعباس تا اردکان و سرچشمه خواهد بود و قطر لوله از هزار میلی متر تا هزار و ۶۰۰ میلی متر است؛ میزان غلظت نمک این آب از ۴۵ هزار سی‌سی به ۵۰۰ سی‌سی کاهش می‌یابد که قابل شرب نیز خواهد بود.
 
وی با تاکید بر ضرورت افزایش سهم کشور از آب دریای عمان و خلیج فارس اجرای این طرح را در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری خواند و افزود:
این انتقال، بزرگترین پروژه آبی خاکی کشور است که در اردکان حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه تکمیل می‌شود و در طول مسیر شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.
 
وزیر صنعت با اشاره به اینکه قیمت تمام شده این کار نیز قابل قبول و از لحاظ قیمتی نسبت به کشور‌های حاشیه خلیج فارس، ۲۰ درصد ارزان‌تر است، کسب تجربه و دانش و از بین رفتن ترس انجام طرح‌های این چنینی را از دیگر دستاوردهای اجرای این طرح دانست.
 
 
 
اخبار مهم صنایع:
 

*** خط دوم و سوم انتقال آب

 
 
وی در ادامه اضافه کرد:
پس از موفقیت خط اول انتقال آب از خلیج فارس، مطالعات برای خط دوم و سوم انتقال آب نیز آغاز شد و در مجموع این سه خط ۵۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران انتقال می‌یابد.
وزیر صنعت پیرامون خط دوم، اظهار داشت: 
طول خط دوم انتقال آب یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های پمپاژ ۲۱ باب است و ظرفیت اشتغالزایی آن ۳۰ هزار نفر برآورد می شود.
انتقال آب از خلیج فارس تا مشهد مقدس با سرمایه گذاری ۴۷ هزار میلیارد تومان انجام خواهد شد و حجم آب انتقالی ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال ۱۴۰۴ تکمیل و به اتمام می‌رسد و در خط سوم انتقال نیز آب مورد نیاز برای شرکت‌های فولاد، ذوب‌آهن و صنایع در مسیر تامین خواهد شد.
 
 

*** برای بخش خصوصی فرش قرمز چهن کنید

 
 
به گزارش خبرنگار صنایع، وزیر صنعت در بخش دیگری از صحبت‌های خود، پیرامون نقش بخش خصوصی در توسعه کشور اظهار داشت:
باید برای تمامی کارآفرینان فرش قرمز پهن کنیم تا به جایگاه بهتری در دنیا برسیم.
مقام معظم رهبری از کارآفرینان به عنوان عابدان یاد کرده است، باید مسئولان فضا را به‌گونه‌ای برای این بخش آماده کنند تا سرمایه‌گذار با امنیت خاطر به امر سرمایه گذاری بپردازد.
 
 

*** صنعت خودرو و دلایل افزایش قیمت

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت معدن و تجارت پیرامون صنعت خودرو نیز، اظهار داشت:
نیاز سالانه کشور به خودرو نزدیک به ۲ میلیون دستگاه برآورد می‌شود
در صنعت خودرو، دولتی بودن، انحصارگرایی، تحریم‌ها و افزایش ناگهانی نرخ دلار باعث افزایش قیمت تمام شده شد.
شرکت‌های خودرو سازی نیز کشور را ترک کردند، اما علیرغم همه محدودیت‌ها، شرکت‌های قطعه‌ساز و خودروساز کشور با تمام ظرفیت و به صورت دو یا سه شیفته کار می‌کنند و نتایج خوبی در حوزه ساخت داخل به وجود آمده است و تحریم‌ها فرصت مناسبی را برای تعمیق ساخت داخل در حوزه قطعه‌سازی به وجود آورد که تاثیر خود را در صنعت خودرو خواهد گذاشت.
 
 

*** اقدامات صنایع دفاعی در حوزه خودرو

 

رزم‌حسینی اقدامات صنایع دفاعی در حوزه خودرو را قابل افتخار توصیف کرد و از قرارداد شرکت‌های ایران خودرو و سایپا با وزارت دفاع برای تعمیق ساخت داخل خبر داد.

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان با انتقاد از اینکه در بخش جانشین‌پروری موفق نبوده‌ایم بر ضرورت تربیت و حمایت از مدیران جوان، شجاع، انقلابی و ریسک‌پذیر تاکید کرد و از پروژه انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران را به عنوان نمونه‌ای از موفقیت مدیران جوان و ریسک پذیر نام برد و تصریح کرد:

بروکراسی در کنار قوانین مازاد و مزاحم باعث شده است که فضایی در کشور به وجود آید تا مسیری سخت برای تولیدکنندگان و صنعتگران به وجود آید.

*** مجلس انقلابی می‌تواند در تسهیل رفع موانع تولید پیشگام باشد

 

وی در خصوص ستاد تسهیل رفع موانع تولید با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در روز کارگر و توصیه‌های ایشان در خصوص نظام اداری، فضای کسب و کار و قوانین مزاحم، گفت:

قوانین مزاحم کسب و کار را احصا کردیم و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار داده ایم و امروز مجلس انقلابی می‌تواند با رفع این قوانین مزاحم پیشگام باشد.

 

*** سامانه جامع تجارت

 

رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود به سامانه جامع تجارت و همکاری و تعامل ایجاد شده بین بین وزارت صمت و گمرک اشاره و تصریح کرد:

در حال حاضر علاوه بر ثبت اطلاعات کالا در سامانه جامع تجارت بیش از ۵۵۰ هزار انبار در سامانه جامع انبار‌ها زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ثبت شده است و تمامی مراحل ثبت سفارش و اخذ مجوز از دستگاه‌های ۲۳ گانه، واردات و صادرات از طریق این سامانه انجام می‌پذیرد.

این سامانه برای تنظیم بازار، مدیریت واردات و صادرات و همچنین جلوگیری از قاچاق کالا بسیار موثر است که روز به روز در حال تکمیل است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان بر تلاش وزارت صمت در راستای تسهیل واردات و صادرات و ترخیص کالا‌ها از گمرکات تاکید کرد و از پیگیری جدی این وزارتخانه جهت آزادسازی معادن حبس شده در کشور خبر داد.

 
 
 
انتهای پیام///
 
منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول