کد خبر:260472
پ
کامبیز بازرگان
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

نسبت مروج به بهره‌برداران کشاورزی ۱ به ۵۰۰ است

معاون وزیر جهاد کشاورزی، نسبت مروج به بهره‌برداران کشاورزی را ۱ به ۵۰۰ اعلام کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، نسبت مروج به بهره‌برداران کشاورزی را ۱ به ۵۰۰ اعلام کرد.

 

*** نسبت مروج به بهره‌برداران کشاورزی ۱ به ۵۰۰ است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کامبیز بازرگان در چهل و هفتمین برنامه افتتاح جهش تولید و سی و پنجمین دوره معرفی و تجلیل از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری به مناسبت دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد:

نسبت مروج به بهره‌برداران کشاورزی در سال جاری ۱ به ۵۰۰ است.

این درحالی است که در سال ۹۲ نسبت مروج به بهره‌بردار یک به سه هزار و ۲۰۰ نفر بوده است.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تجلیل از ۱۷۰ کشاورز برگزیده، بیان کرد:

انتخاب کشاورزان برگزیده هر ساله طی یک فرایند زمان‌بر و پیچیده انجام می‌شود، به‌طوری که بیش از ۱۰ هزار پرونده کشاورزان منتخب از سراسر کشور از سطح روستاها فراخوان و در یک فرایند علمی و دقیق کشاورزان منتخب شهرستان‌ها، استان‌ها و سطح ملی انتخاب و معرفی شده اند.

 

وی در ادامه افزود:

در چند سال اخیر و به طور مشخص در دولت یازدهم و دوازدهم، بخش کشاورزی در انتخاب نمونه‌ها، رویکرد شاخص‌ها را از توجه صرف به تولید که می‌توانست به بهای تخریب منابع و تولید کم کیفیت بیانجامد تغییر داده و به سمت تولید حداکثری، با بهره‌وری حداکثری، با کیفیت بهتر و برتر روی آورده است.

با این رویکرد نظام، ساختارها، شاخص‌ها و گروه بندی نمونه‌های بخش کشاورزی متحول شده است، به طوری که امروز کشاورز برتر ما در تولید جو دیم با به‌کارگیری روش کشاورزی حفاظتی رکورد چهار تن در هکتار را ثبت کرده، یعنی هم منابع آب و خاک را حفظ کرده و با رویکردهای جدید تولید را افزایش داده است.

کشاورز برگزیده ما بهره‌وری را با کاربرد روش‌های نوین آبیاری از ۷۴ صدم کیلوگرم دانه گندم به ازای هر مترمکعب آب، اکنون به ۲ کیلوگرم در متر مکعب ارتقا داده شده است.

در زیتون رکورد تولید ۳۵.۲ تن در هکتار توسط باغ‌دار نمونه به ثبت رسید که با بهره‌وری پنج کیلوگرم آب به ازای هر مترمکعب است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اقدام جدید گمرک ایران برای جلوگیری از رسوب کالاهای صادراتی

عرضه محصولات فولادی در بورس به ۳ شیوه

اجباری شدن ثبت چ‍ک در سامانه صیاد از سال آینده

 

 

*** شکاف عمیق بین تولید و بهره‌وری کشاورزان نمونه و دیگر کشاورزان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان با بیان این که اکنون شکاف عمیقی بین تولید حداکثری و میانگین تولید و بهره‌وری حداکثری و میانگین بهره‌وری منابع وجود دارد، اظهار داشت:

به ‌طور نمونه تولیدکننده سیب درختی ۲۱ کیلوگرم در متر مکعب سیب برداشت می‌کند که حدود ۱۰ برابر میانگین دیگر تولیدکنندگان سیب درختی است.

این شکاف دلایل متعددی دارد که به اعتقاد کارشناسان مهمترین آن نفوذ دانش از طریق آموزش و ترویج است، امروز ساختار مشخصی برای آموزش و ترویج داریم که این ساختار و رویکرد در سال‌های اخیر متحول شده است.

از سال ۹۵ همه عرصه های تولیدی به هفت هزار و ۶۰۰ پهنه تقسیم شد و هر پهنه یک مروج مسوول دارد.

اکنون آموزش بهره برداران کشاورزی به ۱۲۶ دقیقه رسیده، در حالی که در سال ۹۲ میزان آموزش کشاورزان ۳۲ دقیقه بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول