کد خبر:260387
پ
ارغنده‌پور
مدیرکل هماهنگی نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت:

کشف پنج هزار تخلف از سوی ناظران افتخاری سازمان حمایت

مدیرکل هماهنگی نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت از کشف پنج هزار تخلف از سوی ناظران افتخاری این سازمان خبر داد.

مدیرکل هماهنگی نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت از کشف پنج هزار تخلف از سوی ناظران افتخاری این سازمان خبر داد.

 

*** برنامه‌های سازمان حمایت برای جذب ناظران افتخاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع ، مجید ارغنده‌پور ضمن تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های اتخاد شده برای جذب ناظران افتخاری به منظور مشارکت‌های مردمی در نظارت بر بازار، اظهار کرد:

توسعه طرح ناظران افتخاری بستری برای توسعه خود کنترلی در جامعه و افزایش بروز حساسیت هر یک از شهروندان نسبت به تخلف را فراهم می‌کند.

ناظران افتخاری با دریافت آموزش‌هایی نسبت به انجام یک خرید قانونمند آگاهی بیشتری پیدا می‌کنند و همین موضوع می‌تواند بسترهای وقوع تخلفات در جامعه را تا حد زیادی کاهش دهد.

اجرای این برنامه موجب می‌شود واحدهای صنفی و بنگاه‌های اقتصادی در رویارویی با یک خریدار آگاه و مطلع به قوانین، امکان کمتری برای تخلف از خود نشان خواهند داد، ضمن اینکه انعکاس گزارش بازرس و رسیدگی سریع به آنها فضای تخلف در جامعه فراهم نخواهد شد.

 

*** کشف پنج هزار تخلف

 

مدیرکل هماهنگی نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت در خصوص کشف پنج هزار تخلف در بازرسی از واحدهای صنفی، تاکید کرد:

دی ماه سال ۹۹ تعداد هشت هزار و ۵۶۹ فقره گزارش از ناظران افتخاری سراسر کشور دریافت شده که پس از بررسی‌های انجام شده، هشت هزار و ۳۵۳ مورد قابل پیگیری و از این تعداد پنج هزار و ۸۴ فقره معادل ۶۱ درصد متخلف شناخته شده است.

تعداد، دو هزار و ۴۶۰ فقره گزارش معادل ۲۹ درصد، غیرمتخلف شناخته شده و همچنین ۸۰۹ فقره معادل ۱۰ درصد نیز به دلیل انجام مراحل دریافت نظر کارشناسی از نهادها و اتحادیه‌های ذیربط در دست بررسی است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

نرخ بیکاری در فصل تابستان ۹۹ به چه میزان رسید؟

رشد اقتصادی در ۳ ماهه دوم سال جاری به ۵.۱ درصد رسید

در روستای دیزج تفرش چه خبر است؟

 

 

*** اثربخشی استفاده از ناظران افتخاری در طرح نظارت و بازرسی

 

وی با بیان اینکه آمار ۶۱ درصدی پرونده‌های متخلف از گزارش‌های ارسالی ناظران افتخاری مهر تأییدی بر این ادعاست که این طرح، در زمینه نظارت و بازرسی می‌تواند همچون سایر شیوه‌های نظارتی اثربخش باشد، گفت:

علاوه بر این طرح مزبور، با حضور داوطلبانه ناظران که از بین افراد عادی جامعه انتخاب شده‌اند، با کمترین هزینه ممکن، در حال انجام است.

این امکان برای متقاضیان همکاری در طرح ناظران فراهم شده تا با مراجعه به پورتال سازمان حمایت به نشانی http://cppo.mimt.gov.ir  و انتخاب استان محل سکونت، نسبت به تکمیل فرم شناسایی و دریافت کد رهگیری اقدام و پس از یک هفته از نتیجه بررسی در پورتال آگاهی یابند.

 

*** راه‌های ارتباطی ناظران افتخاری برای ارسال گزارش

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل هماهنگی نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت در پایان درباره راه‌های ارتباطی ناظران افتخاری برای ارسال گزارش تخلفات اقتصادی، اظهار داشت:

ناظر افتخاری با توجه به کدهای شناسایی تعریف می شود و می‌تواند هنگام مشاهده هرگونه تخلف از قبیل گرانفروشی، کم فروشی، تقلب و غیره یا موارد مرتبط از سوی برخی بنگاه‌های اقتصادی، بوسیله سامانه تلفنی ۱۲۴،  اپلیکیشن آسان پرداخت آپ، سایت سازمان حمایت و سایت مرجع رسمی قیمت کالا و خدمات، گزارش‌های خود را ‌ به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان منعکس کرده و با دریافت کد پیگیری، از نتیجه اقدام‌های سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت اطلاع یابند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول