کد خبر:260779
پ
خاتم الانبیا
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

درخواست جهانگیری و زنگنه از قرارگاه خاتم الانبیا

معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت از قرارگاه خاتم الانبیا (ص) درخواست کردند تا برای تکمیل پالایشگاه ناتمام آناهیتا وارد عمل شود.

معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت از قرارگاه خاتم الانبیا (ص) درخواست کردند تا برای تکمیل پالایشگاه ناتمام آناهیتا وارد عمل شود.

 

*** درخواست جهانگیری و زنگنه از قرارگاه خاتم الانبیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) درخواست کردند برای تکمیل شدن پالایشگاه ناتمام آناهیتا در استان کرمانشاه وارد عمل شود.

اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصادی مقاومتی استان کرمانشاه با اشاره به وضعیت پالایشگاه آناهیتا، اظهار داشت:

از قرارگاه خاتم الانبیا (ص) خواهم خواست که به منظور تسریع در پیشرفت پروژه محکم تر پای کار بیایند و در این زمینه آمادگی دارم با حضور سهامداران و پیمانکار جلساتی برگزار کنم تا این پالایشگاه هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

اتمام این پروژه حق مردم کرمانشاه است و قرارگاه خاتم الانبیا (ص) با توجه به امکاناتی که دارد می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کند.

 

بیژن زنگنه نیز در این جلسه، درخواست مشابهی را مطرح کرد و تصریح کرد:

در حال حاضر این پروژه متوقف است، پروژه‌ای که بسیار مهم است و می‌تواند منجر به توسعه شود و از قرارگاه خاتم الانبیا (ص) می‌خواهیم به صورت جدی پای کار بیاید و پروژه را به اتمام برساند.

 

 

اخبار مهم صنایع:

 

 

*** پروژه ناتمام مانده پالایشگاه آناهیتا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پالایشگاه آناهیتا، یک پالایشگاه نفت در استان کرمانشاه است که طرح ساخت آن در سال ۱۳۸۵ تصویب و عملیات ساخت آن از سال ۱۳۹۱ آغاز شده، ولی هنوز به اتمام نرسیده‌است.

مقامات مسئول بارها وعده تکمیل کردن این پالایشگاه را داده‌اند که البته محقق نشده است.

در ابتدا سهامدار اصلی این طرح شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی یا شستا با ۵۵ درصد سهم بود و صندوق بازنشستگی کشوری با ۲۵ درصد و شرکت پالایش نفت کرمانشاه با ۲۰ درصد دیگر سهامداران طرح بودند که پس از اینکه شرکت پالایش نفت کرمانشاه به بخش خصوصی واگذار شد، این ۲۰ درصد به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نمایندگی از دولت واگذار شد.

با توجه به مشکل تأمین اعتبار برای این طرح موضوع تأمین منابع مالی این پالایشگاه که مشکل اصلی طرح است از طریق فاینانس خط اعتباری چین پیگیری شد، اما از این طریق پیشرفتی حاصل نشد و موضوع استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی قوت گرفت.

در ابتدا قرار بود که شستا مسئولیت این پالایشگاه را برعهده گرفته و عملیات عمرانی آن را به پایان برساند، اما در مرحله بعدی عملیات عمرانی این پالایشگاه به صندوق بازنشستگی واگذار شد و در مراحل بعدی به وزارت نفت و در مرحله بعدی به قرارگاه خاتم‌ الانبیا (ص) داده شد.

به تازگی بهمن بازوند، استاندار کرمانشاه اعلام کرده است که ۶۵ د‌رصد از سهام این پالایشگاه متعلق به قرارگاه خاتم الانبیا (ص) است و ۳۵ د‌رصد د‌یگر د‌ر اختیار شرکت پخش و پالایش فرآورد‌ه‌های نفتی وزارت نفت قرار د‌ارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول