کد خبر:260240
پ
رئیس سازمان برنامه و بودجه
رییس سازمان برنامه و بودجه:

سرمایه‌گذاری بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومانی برای طرح‌های عمرانی

رئیس سازمان برنامه و بودجه از سرمایه‌گذاری بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومانی برای طرح‌های عمرانی خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از سرمایه‌گذاری بیش از ۶۶ هزار میلیارد تومانی برای طرح‌های عمرانی خبر داد.

 

*** رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد باقر نوبخت در رسانه ملی با بیان اینکه در سال ۹۲ بیشترین رقم را برای طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کردیم، اظهار کرد:

اکنون بیش از ۶۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و دو میلیون فرصت شغلی در این بخش ایجاد شده است.

دولت در هر شرایطی تلاش می‌کند طرح‌های عمرانی را رها نکند و در نبود سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خودش سرمایه‌گذاری کند.

سال ۹۸ برای طرح‌های عمرانی، حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد، اما در چند ماه اخیر کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را جبران کرده‌ایم البته با همه این‌ها سرمایه‌گذاری ما ناکافی است.

برخی مشکلات دیوان سالاری و موانع تولید، رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را منفی کرده است.

 

*** حرکت نقدینگی به جای تولید عامل نگرانی شرایط اقتصادی

 

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه به دلیل احساس ناامنی از شرایط اقتصادی، نقدینگی کشور به سمت تقاضا می‌رود، افزود:

حرکت نقدینگی به جای تولید به سمت تقاضا موجب ایجاد تورم می‌شود و ما از افزایش نقدینگی به این دلیل نگرانیم، البته موارد خاصی وجود دارد که با توجه به این شرایط اقتصادی نیز بخش خصوصی در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کرده است.

قدرت درآمدی دولت به دلیل اینکه درآمدهایش در ۴۰ سال گذشته به عوامل بیرونی بستگی داشته، کاهش یافته است و بخش خصوصی نیز برای سرمایه‌گذاری ملاحظاتی دارد که اکنون شرایط آن برایش فراهم نیست.

 

نوبخت در ادامه، تصریح کرد:

در بیشتر سال‌های گذشته، رشد سرمایه‌گذاری بالا نبوده است و با رشد منفی سرمایه‌گذاری روبرو هستیم.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در شاخص توسعه انسانی، در همه سال‌های پس از انقلاب، در این شاخص وضع ما بهتر شده است.

 

 

اخبار مهم صنایع:

اقدام جدید گمرک ایران برای جلوگیری از رسوب کالاهای صادراتی

عرضه محصولات فولادی در بورس به ۳ شیوه

اجباری شدن ثبت چ‍ک در سامانه صیاد از سال آینده

 

 

*** ایران از نظر علمی رتبه زیر ۱۵ در بین کشورهای جهان داراست

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه رشد اقتصادی، وضع آموزش و بهداشت، زیر شاخه‌های شاخص انسانی هستند، گفت:

در زمینه شاخص توسعه انسانی بر اساس گزارش سازمان ملل جزو گروه‌های بالا هستیم و در منطقه، وضع ما خوب است.

در قدرت اقتصادی و تولید ناخالص داخلی در جایگاه هیجدهم دنیا و از نظر علمی در رتبه زیر ۱۵ در بین کشورهای جهان هستیم، البته باید فشارهای اقتصادی را که مردم تحمل می‌کنند بپذیریم.

 

*** نخستین خواسته مردم ایران استقلال بود

 

وی با ذکر شعار عموم ملت ایران(استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی) درباره اینکه آیا شعارهایی که دادیم اکنون قابل دفاع است، تصریح کرد:

اتفاقی که در ایران افتاد خواست مردم بود و اگر کسی این را انکار کند که بازگشت امام و تشکیل جمهوری اسلامی ایران به خواست کشورهای غربی و شرقی بود، خودش را گول زده است.

نخستین خواسته مردم ایران استقلال بود و اکنون کسی نمی‌تواند بگوید ما کشور مستقلی نیستیم.

در دوران پیش از انقلاب اسلامی، غرب و شرق دستور می‌دادند و ما فقط اجرا می‌کردیم.

 

نوبخت در مورد اینکه در دهه ۱۹۷۰ میلادی فضای جهان دو قطبی غرب و شرق بود و هیچ چیزی غیر از این مطرح نبود، اما تفکر جدیدی در ایران مطرح شد که باب میل هیچکدام از تفکرهای کاپیتالیستی و سوسیالیستی نبود، افزود:

هر یک از این تفکرها تلاش می‌کردند کشورها را با کودتا به سمت خود بکشانند، اما پیروزی انقلاب اسلامی در ایران از جنس کودتا نبود.

در نیمه نخست قرن گذشته تفکر فاشیسم و نازیسم با کاپیتالیستی و سوسیالیستی درگیر جنگ خونینی شدند که با پیروزی تفکر کاپیتالیستی و سوسیالیستی در نیمه دوم این قرن، جنگ سرد اتفاق افتاد.

 

*** ایران، جایگاه هیجدهم در قدرت اقتصادی و تولید ناخالص داخلی

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مبنای داوری ما در زمینه اقتصاد کشور در مقایسه با دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مشکلات اقتصادی مردم نیست البته باید تلاش کنیم رفاه حداکثری برای مردم ایجاد کنیم، گفت:

در ۴۲ سال گذشته بر آرمان عمومی مردم که استقلال می‌خواستند ایستادیم و این استقلال را حفظ کردیم، اما سوال این است که آیا استقلال توانست با خودش رفاه ایجاد کند؟ که باید پاسخ دهیم در این ۴۲ سال دوران‌ها و تحولاتی بر ما گذشت که اقتصاد کشور را با مشکلات فراوانی روبرو کرد.

 

نوبخت در ادامه، تصریح کرد:

با همه مشکلاتی که وجود دارد و کسی نمی‌تواند رنج اقتصادی مردم را انکار کند، اما باید بپذیریم ما جزو ۱۸ کشور بزرگ جهان در تولید ناخالص داخلی هستیم.

 

*** توسعه انسانی، ملاک بررسی اقتصاد کشورها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان با بیان اینکه حتی در کشورهای اروپایی نیز برخی نرخ بیکاری بالایی دارند، اظهار کرد:

تعریف رفاه، شاخصه‌های گوناگونی دارد و اکنون آنچه که مردم در اختیار دارند در مقایسه با گذشته بسیار بیشتر شده است و به عنوان نمونه، در روستاها اینترنت، حمل و نقل، بهداشت و … ایجاد شده است که در گذشته این چنین نبود و ایجاد آن‌ها هزینه دارد.

پس از جنگ جهانی دوم، اقتصاد کشورها بر اساس رشد اقتصادی پنج تا هفت درصدی بررسی می‌شد، اما از ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ میلادی رشد اقتصادی به همراه توزیع عادلانه ثروت شاخص قرار گرفت و پس از آن توسعه انسانی، ملاک بررسی اقتصاد کشورها است.

جمهوری اسلامی ایران که با جنگ، ترور و تحریم در سال‌های گذشته روبرو بوده است نمی‌تواند بگوید رفاه کامل را ایجاد کرده، اما بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل، در همه سال‌های پس از انقلاب وضع ما بهتر شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول